Już nie 60 lat dla kobiet? Sprawdź, co planują w sprawie emerytur

Coraz głośniej mówi się o konieczności reformy emerytalnej w Polsce. Choć temat budzi kontrowersje, jedno jest pewne – zmiany są nieuniknione. System w obecnym kształcie nie wytrzyma zbyt długo. Czy zrównanie i podniesienie wieku emerytalnego to jedyna droga? A może istnieje lepsze rozwiązanie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego podwyżka wieku emerytalnego jest konieczna?
Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet, przywrócenie emerytur pomostowych czy rozwiązanie kwestii groszowych świadczeń – funkcjonujący dziś system emerytalny ma wiele słabych punktów, które wymagają jak najszybszej naprawy. Jeśli państwo będzie zbyt długo zwlekać ze zmianą przepisów, system emerytalny stanie się niewydolny. Coraz głośniej mówi się o poważnej, kompleksowej reformie, która nie wszystkim się spodoba.
System emerytalny w obecnej postaci może skutecznie funkcjonować jeszcze tylko przez 20–30 lat. To oznacza, że gruntowne zmiany są nieuniknione. Największe kontrowersje wzbudza temat wieku emerytalnego. Ta kwestia jest podnoszona przez polityków coraz częściej – chociaż dzisiaj nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za podwyższenie wieku, po którym obywatele będą otrzymywać comiesięczne świadczenia, to zwlekanie z taką decyzją może wpędzić seniorów w poważne problemy finansowe.
Nowe propozycje dotyczące wieku emerytalnego – zrównanie i podwyższenie
Praktycznie wszystkie państwa członkowskie UE zdecydowały się na zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Niedawno na taki krok zrobiła nawet Rumunia. Polska wciąż obstaje przy starych zasadach – w kraju nad Wisłą wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Ekonomiści uważają, że zrównanie oraz podwyższenie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę leży w interesie wszystkich obywateli. Nawet dziś niewielu Polaków zarabia tak dobrze, by otrzymywać przynajmniej 5000 zł emerytury.
Eksperci uważają, że państwo powinno wreszcie pochylić się nad tematem emerytur stażowych. Opisywana forma świadczenia miałaby być dostępna dla osób z odpowiednim stażem pracy – niezależnie od wieku. Z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet kilka milionów Polaków, przede wszystkim osoby, które rozpoczęły pracę w bardzo młodym wieku. Na rozpatrzenie w Sejmie czekają dwa projekty – obywatelski i ministerialny, które przewidują możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet po przepracowaniu 35 lat składkowych i dla mężczyzn z 40-letnim stażem.

Czy reforma systemu emerytalnego jest konieczna? Zdaniem ekspertów – tak!
Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń – jeśli kobiety chcą otrzymywać emerytury porównywalne do świadczeń wypłacanych mężczyznom, to muszą pracować dłużej. Aktualnie różnica pomiędzy emeryturami ze względu na płeć wynosi około 1000 zł, a ta przepaść finansowa co miesiąc się powiększa. Głównym czynnikiem wpływającym na różnice w świadczeniach jest fakt, że kobiety pracują zdecydowanie krócej – w grę wchodzi tu zarówno niższy wiek emerytalny, jak i okres macierzyństwa.
Średnia długość życia kobiet rośnie szybciej niż mężczyzn, co także może wpływać na wysokość świadczeń i konieczność podwyższenia wieku emerytalnego. Wiele pań jest świadomych problemów i celowo wydłuża okres aktywności zawodowej. Niestety, skala tego zjawiska wciąż jest zbyt mała, by rozwiązać palące problemy systemu emerytalnego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, ile można zarabiać, będąc na emeryturze.
Podwyższenie wieku emerytalnego – kontrowersyjna decyzja, która wyjdzie nam na dobre?
Dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej, Agnieszka Chłoń-Domińczak, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wspomniała, że podwyższenie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich grup społecznych. Najmocniej skorzystają na tym obecni dwudziesto- i trzydziestolatkowie, którzy wkraczają na rynek pracy. Jeśli system nie przejdzie reformy, to ich emerytury będą zapewniać utrzymanie tylko w 30 procentach. System stanie się niewydolny wcześniej, gdy młodsi pracownicy nie będą już w stanie zapewnić utrzymania obecnym emerytom.
Być może dobrym pomysłem byłoby wydłużanie wieku emerytalnego wraz z rosnącym średnim czasem życia. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już kilka krajów. Zanim jednak to nastąpi, konieczne będzie zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.