Potężna kara dla Polski za brak wdrożenia unijnej dyrektywy!

Powiewające na wietrze flagi Polski i Unii Europejskiej.
Wynikający z unijnej dyrektywy termin na wdrożenie przepisów, których dotyczy kara, mijał 17 grudnia 2021 r., fot. bnorbert3
ikona podziel się
Opublikowano: 14.05.2024 r., 19:08 | Autor: Marek Przybylski
7 milionów euro – co najmniej tyle będzie musiała zapłacić Polska za niewdrożenie na czas unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Skąd ta kara i czego dotyczą te przepisy? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest dyrektywa o sygnalistach?

Dyrektywa o sygnalistach, a właściwie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., to dokument, który we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej zapewniać ma zdefiniowany, minimalny standard ochrony osób, które zgłaszają naruszenia prawa. Tego typu osoby ponoszą bowiem ryzyko, troszcząc się o dobro wspólne i zdaniem unijnych prawodawców nie powinny z tego tytułu ponosić negatywnych konsekwencji (w tym w szczególności ze strony pracodawców).

Aby regulacje chroniące te osoby mogły być jednak w szerokim zakresie stosowane i egzekwowane, konieczne jest wdrożenie ich także na poziomie krajowym.

W tym właśnie zakresie Polska ma istotne opóźnienie. Wynikający z dyrektywy termin na wdrożenie mijał bowiem 17 grudnia 2021 r., natomiast polski rząd przyjął projekt ustawy dopiero na początku kwietnia br.

Prace nad polską ustawą o ochronie sygnalistów wciąż jednak trwają…

Grafika przedstawiająca tłum białych postaci, z stojącą w nim jedną postacią w kolorze czerwonym.
Prace nad polską ustawą o ochronie sygnalistów wciąż trwają., fot. oxinoxi

Kosztowny wyrok TSUE

Na tak znaczące opóźnienie uwagę zwróciła Komisja Europejska, która 10 marca 2023 r. złożyła na nasz kraj skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał skargę tę uwzględnił, stwierdzając, że Polska nie podjęła na czas niezbędnych działań do wdrożenia unijnych regulacji. Za okoliczności łagodzące nie wziął przy tym pod uwagę żadnych argumentów zgłaszanych przez polskie władze, w tym: szerokiego zakresu regulacji, trudności związanych z pandemią COVID-19, a także napływu ukraińskich uchodźców.

TSUE tym samym wymierzył Polsce karę ryczałtową w wysokości 7 milionów euro oraz karę okresową wynoszącą 40 tysięcy euro za każdy kolejny dzień zwłoki we wdrożeniu do polskiego porządku prawnego przepisów o ochronie sygnalistów.

To nie pierwsza kara nałożona na Polskę w ostatnim czasie

Opisywany wyrok TSUE i wynikająca z niego kara dla naszego kraju wcale nie jest jedyną tego typu sytuacją, jaka wydarzyła się w ostatnim czasie. Miesiąc wcześniej Trybunał nakazał bowiem Polsce zapłatę 4 milionów euro ryczałtu kary za niewdrożenie przepisów niezbędnych do wykonania unijnej dyrektywy o łączności elektronicznej.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/rodzina/rzad-przyjal-projekt-ustawy-o-ochronie-sygnalistow
  • https://www.money.pl/gospodarka/tsue-wydal-wyrok-ws-ustawy-o-sygnalistach-polska-zaplaci-kare-7020738423348128a.html
  • https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/kara-dla-polski-od-tsue-za-brak-przepisow-o-ochronie-sygnalistow-st7887451
  • https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9496706,niekorzystny-wyrok-tsue-dla-polski-miliony-euro-kary-za-brak-ochrony.html
  • https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-7-mln-euro-kary-dla-polski-za-niewdrozenie-dyrektywy-o-ochro,nId,7473300#crp_state=1
  • https://www.gov.pl/web/rodzina/ustawa-o-ochronie-sygnalistow-eksperci-mrpips-odpowiadaja-na-pytania-pracodawcow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto