Program „Czyste powietrze” oficjalnie wstrzymany!
Od 28 listopada br. nie można już składać nowych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”! Program w nowej odsłonie ma na dobre wrócić na wiosnę 2025 r. Do tego czasu wypłacane będą jednak dotacje z wniosków już złożonych. W połowie grudnia tego roku ma także powrócić obsługa mieszkańców z terenów dotkniętych powodzią.
Z tego artykułu dowiesz się:
Potrzeba remontu programu „Czyste powietrze” oraz konieczność pomocy powodzianom
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 28 listopada poinformował o natychmiastowym wstrzymaniu możliwości składania nowych wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”.
Powodem takiej decyzji jest konieczność przeprowadzenia szerokich zmian w programie oraz potrzeba wzmożonej pomocy w województwach, które zostały dotknięte tegoroczną powodzią (a więc w województwie dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim).
Program pomocy powodzianom, który NFOŚiGW przygotował razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, ma w związku z tym wystartować w połowie grudnia tego roku i opiewać na łączną kwotę dotacji w wysokości 300 mln zł. Procedura uzyskania dofinansowania w jego ramach będzie natomiast znacząco uproszczona.
Liczne nadużycia programu „Czyste powietrze”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej swoją decyzję o częściowym wstrzymaniu programu „Czyste powietrze” argumentuje jednak przede wszystkim licznymi nadużyciami, które w jego ramach w ostatnich miesiącach się przydarzały. W trakcie przeprowadzonych w tym roku kontroli naruszenia wykryto bowiem u aż ok. 12% beneficjentów.
Pan Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, wyjaśnił w tym kontekście, że wielokrotnie zdarzało się między innymi, że nieuczciwi wykonawcy zawyżali rachunki za materiały czy usługi, wiedząc, że realizowane zlecenie będzie finansowane ze środków z „Czystego powietrza”.
Miejsce miały także sytuacje wymuszeń pełnomocnictw, którymi posługiwali się wykonawcy i na podstawie których wypłaty z programu otrzymywali oni na swój rachunek (a nie na rachunek swojego klienta) po czym „zapadali się pod ziemię” nie oddając środków właściwemu beneficjentowi.
Kiedy wystartuje nowy program „Czyste powietrze” i czym będzie się różnił?
Już teraz zapowiedziano, że program „Czyste powietrze” w nowej odsłonie ma wystartować wiosną 2025 r.
Na ten moment nie mamy jeszcze wszystkich jego szczegółów, natomiast z informacji udostępnionych na stronie programu wyczytać możemy, że:
- Dotacje kierowane będą jedynie do rzeczywiście najuboższych (przez wprowadzenie dodatkowych warunków do uzyskania najwyższych poziomów dofinansowania);
- Zaliczki nie będą już wypłacane na konto wykonawcy, ale bezpośrednio na konto beneficjenta;
- Dotacje będą posiadały limity na konkretne kategorie kosztów;
- W wyniku realizacji inwestycji wymagane będzie osiągnięcie określonego standardu energetycznego budynku;
- Zwiększona zostanie liczba kontroli programu.
Proces pozyskania finansowania ma ponadto zostać maksymalnie przyspieszony i uproszczony. W systemie pojawić się mają także tak zwani operatorzy, czyli osoby, które będą przeprowadzać gospodarstwa domowe przez całą inwestycję – od jej planowania aż po końcowe rozliczenie. Miejsca na oszustwa i nadużycia będzie więc znacznie mniej.