Koniec z ukrywaniem pieniędzy przed komornikiem na tym koncie. Revolut wprowadza zmiany

Revolut planuje uruchomienie własnego banku w Polsce, co oznacza, że konta użytkowników zyskają pełnoprawny status bankowy. Dzięki temu klienci zyskają nie tylko dodatkowe zabezpieczenia środków, ale też możliwość korzystania z usług objętych krajowym nadzorem finansowym. To ważny krok w kierunku pełnej integracji Revoluta z polskim systemem bankowym. Co to jednak oznacza w kontekście zajęcia komorniczego konta?
- Revolut na rynkach europejskich
- Jakie zmiany czekają polskich klientów?
- Kiedy oddział Revolut Bank w Polsce?
Revolut na rynkach europejskich
Revolut ogłosił plany otwarcia nowej siedziby w Paryżu, która ma wspierać dotychczasowe centrum operacyjne na Litwie i umożliwić sprawniejsze świadczenie usług w krajach Europy Zachodniej. W związku z tym firma stara się o uzyskanie francuskiej licencji bankowej wydawanej przez regulatora ACPR.
Revolut Bank należy obecnie do grona najszybciej rozwijających się instytucji finansowych w Europie, oferując swoje usługi klientom w ponad 30 krajach. Zgodnie z zapowiedziami spółki, w nadchodzących latach liczba użytkowników na całym świecie może sięgnąć nawet 100 milionów. W Polsce Revolut cieszy się rosnącą popularnością – już w październiku 2024 r. przekroczył liczbę 4 milionów klientów, a co roku dołącza kolejny milion nowych użytkowników.
Jakie zmiany czekają polskich klientów?
Aktualnie Revolut jako bank zagraniczny nie figuruje w systemie OGNIVO – elektronicznym systemie stworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), który umożliwia szybkie i skuteczne uzyskiwanie informacji o rachunkach bankowych dłużników. W praktyce oznacza to, że komornik nie może automatycznie namierzyć rachunków użytkowników Revoluta.
Jakie konsekwencje będą niosły dla polskich klientów będą niosły zapowiadane zmiany? Otwarcie oddziału Revolut Bank w Polsce oznacza, że firma zostanie włączona do krajowego systemu OGNIVO. Z jednej strony przyniesie to korzyści w postaci szybszych przelewów, ale jednocześnie sprawi, że środki zgromadzone na kontach Revoluta będą mogły zostać objęte egzekucją komorniczą – tak samo, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków działających w Polsce.
Aktualnie, o czym pisaliśmy w artykule tego konta komornik nie jest w stanie zająć, komornik nie może automatycznie namierzyć rachunków użytkowników Revoluta, co w rozmowie z portalem Infor.pl podkreślał specjalista ds. fintechów, prawnik Michał Grabowski. Ekspert zaznaczył, że w teorii środki na takim koncie mogą zostać zajęte, jednak stanie się to tylko wtedy, gdy komornik wejdzie w posiadanie numeru tego rachunku, a jest to bardzo utrudnione.

Kiedy oddział Revolut Bank w Polsce?
Firma Revolut zakłada lokalne oddziały już od 2021 roku. Pierwszy powstał we Francji, kolejne w Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Rumunii i we Włoszech.
"Naszym celem jest stanie się dla klientów bankiem pierwszego wyboru, z pomocą lokalnych oddziałów Revolut Bank w krajach Europy, także w Polsce" - mówi Tomasz Jarczyk, Head of Lending Region North w Revolut. Nie podano jednak dokładnej daty otwarcia nowego banku w Polsce. Nowe oddziały w Europie mają być otwierane na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Sprawdź także: ile zarabia komornik na dłużniku.