Są dodatkowe środki na „Czyste powietrze”. Zaskakujące, kto za to zapłaci!
W końcu jest zapowiedź rządu dotycząca tego, skąd w kolejnych latach będą brane pieniądze na wypłatę dotacji do wymiany kopciuchów w ramach programu „Czyste powietrze”! Odpowiedzią ma być Fundusz Modernizacyjny UE i przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.
Z tego artykułu dowiesz się:
Duża popularność programu spowodowała wyczerpanie budżetu
Program „Czyste powietrze”, a więc ogólnopolski program dotacji do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych, w ostatnich latach cieszył się w naszym kraju naprawdę ogromną popularnością.
Popularność ta była tak duża, że ostatnie środki, które miały zasilać program aż do roku 2027, są już na wyczerpaniu.
Okazuje się jednak, że nie ma powodów do niepokoju, gdyż rząd zdradził, jakie będą źródła finansowania tego programu w latach kolejnych.
Jest zapowiedź rządu! Pieniądze z Funduszu Modernizacyjnego i systemu ETS
Zapowiedź padła z ust wiceministra w resorcie klimatu, pana Krzysztofa Bolesty, w trakcie rozmowy z Polską Agencją Prasową. Wskazał on, że rząd będzie w tym zakresie wnioskował o 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego UE.
Wniosek będzie przy tym złożony już w marcu 2025 r., a środki te mają wystarczyć na około dwa lata.
Pan Krzysztof Bolesta w tej samej rozmowie powiedział także, że faktycznym źródłem pieniędzy, które zasilą program „Czyste powietrze” z Funduszu Modernizacyjnego UE, będą… przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu ETS.
Kto więc w praktyce zapłaci za program „Czyste powietrze”?
Powyższe jest bardzo interesujące, gdyż oznacza, że pieniądze do programu „Czyste powietrze” popłyną przede wszystkim wprost z kieszeni największych emitentów CO2, a więc między innymi kopalni, elektrowni, przedsiębiorstw produkujących wyroby chemiczne czy rafinerii.
To oni w praktyce zapłacą więc za polską walkę ze smogiem.