Nawet leasing nie uratuje cię przed komornikiem? W tych przypadkach to możliwe

Zajęcie samochodu przez komornika jest częstą praktyką, mającą na celu spłatę wierzycieli. Niektórzy dłużnicy zastanawiają się, czy komornik może też zająć auto z leasingu? Jak zapobiegać takim sytuacjom i co zrobić, aby nie stracić pojazdu? Sprawdzamy najważniejsze zasady.
- W jakich przypadkach komornik zajmuje samochód dłużnika?
- Czy samochód w leasingu może być zajęty przez komornika?
- Co zrobić, gdy komornik zainteresuje się samochodem w leasingu?
W jakich przypadkach komornik zajmuje samochód dłużnika?
Komornik ma prawo do zajęcia nieruchomości i ruchomości dłużnika, w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Oznacza to, że osoba zadłużona może stracić pojazd lub mieszkanie. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku braku innych możliwości spłaty zadłużenia. W pierwszej kolejności, komornik zajmuje konta bankowe i ściąga pieniądze z wynagrodzenia. Jeśli taka procedura okaże się nieskuteczna, wówczas może dojść do zajęcia ruchomości lub nieruchomości.
Komornik może uzyskać informacje o posiadanych przez dłużnika pojazdach. Potrzebne dane pozyska z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Co ważne, auto może być też częściowo zajęte przez komornika, jeśli stanowi wspólną własność małżeńską.
Według aktualnych zapisów prawa, komornik nie może zajmować przedmiotów czy ruchomości, które są wykorzystywane przez pracownika do celów zarobkowych. W związku z tym, jeśli dłużnik używa pojazdu jako narzędzia pracy, nie powinno być ono zajęte i zlicytowane. Co ważne, komornik może wejść do domu nawet bez obecności dłużnika. Więcej na ten temat wizyt komornika przeczytasz w tym artykule.
Czy samochód w leasingu może być zajęty przez komornika?
W teorii, samochód objęty umową leasingową nie może być przejęty przez komornika, ponieważ nie stanowi własności dłużnika. Według umowy, auto nadal stanowi własność firmy leasingowej, a dłużnik jest tylko użytkownikiem pojazdu. Jednak w praktyce, sytuacja często okazuje się znacznie bardziej skomplikowana.
Warto zauważyć, że komornik może zająć każdą ruchomość, którą dysponuje dłużnik. Jego zadaniem nie jest ustalanie własności danej ruchomości. A zatem w praktyce często okazuje się, że komornik zajmuje auto dłużnika, które jest w leasingu i co do zasady, jest własnością strony trzeciej.
W pierwszym kroku, komornik przybywa do domu dłużnika i sporządza protokół. W protokole znajduje się wykaz rzeczy dłużnika, które można zająć. Dłużnik nadal może z nich korzystać, jednak nie ma możliwości ich sprzedaży ani wyzbycia się. W przypadku samochodu, nadal może z niego dowolnie korzystać, aż do czasu, gdy komornik nie dokona zajęcia. Tutaj znajdziesz informacje, kiedy komornik może przejąć mieszkanie dłużnika.

Co zrobić, gdy komornik zainteresuje się samochodem w leasingu?
Zadaniem dłużnika jest niezwłoczne poinformowanie komornika o tym, że samochód należy do firmy leasingowej. Komornik zamieszcza odpowiednią adnotację w protokole zajęcia i informuje leasingodawcę o zajęciu ruchomości.
Firma, która udzieliła leasingu powinna szybko wysłać pismo wierzyciela z żądaniem zwolnienia pojazdu z zajęcia komorniczego. Zwolnienie auta spod leasingu nie należy do komornika, dlatego nie należy stosować do niego dodatkowych pism. To wierzyciel decyduje o tym, które przedmioty dłużnika mogą być zwolnione z egzekucji komorniczej.
Wierzyciel wcale nie musi ustosunkować się pozytywnie do pisma wysłanego przez firmę leasingową. W tym przypadku leasingodawca kieruje sprawę do sądu. Wystosowanie powództwa przeciwegzekucyjnego musi nastąpić przed upływem 30 dni, licząc od daty, gdy firma leasingowa dowiedziała się o zajęciu pojazdu.
Jeśli firma leasingowa złoży wniosek w terminie, ma duże szanse na przeciwdziałanie licytacji komorniczej pojazdu. Dokumenty potwierdzające własność pojazdu stanowią niepodważalny dokument, a sądy na ogół uwzględniają wniosek o zwolnienie z przejęcia komorniczego. Warunkiem jest jednak szybkie podjęcie działań i wystosowanie pisma w terminie. Jeśli firma leasingowa nie wytoczy na czas powództwa przeciwegzekucyjnego, może się zdarzyć, że auto zostanie zlicytowane.