Samodzielna aranżacja ogródka pod balkonem – kiedy możemy jej dokonać?

blok mieszkalny, ogródek pod blokiem, kolorowe kwiaty, prawo nie zabrania sadzenia kwiatów w przestrzeni wspólnej
Czy potrzebujemy zgody spółdzielni na urządzenie ogródka pod balkonem?, fot. Marcin Łazarczyk/Henryk Niestrój
ikona podziel się
Opublikowano: 09.04.2024 r., 17:18 | Autor: Barbara Ochman
Chcesz ożywić szarą przestrzeń wokół balkonu? To idealny moment na urządzenie kameralnego ogródka – nadeszła wiosna, czyli doskonała pora na stworzenie kolorowej, kwitnącej rabaty. Czy samodzielne zaaranżowanie przestrzeni wokół bloku jest zgodne z prawem? Zobacz, czy potrzebujesz zgody na zasadzenie roślin i krzewów.
Aranżacja ogrodu - znajdź projektanta w Twoim mieście
Wybierz swoje miasto, wypełnij krótki formularz i otrzymaj oferty na projekt ogrodu.

Ogródek pod balkonem a kwestie prawne – czy potrzebujemy pozwolenia na zaaranżowanie przestrzeni wspólnej?

Osoby mieszkające w budynkach z wielkiej płyty często narzekają na zaśmiecony i zaniedbany trawnik, który otacza ich balkon – ten problem szczególnie dotyka mieszkańców najniższych kondygnacji. Czy możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na samodzielną aranżację ogródka? Teren wokół bloku zazwyczaj należy do spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza obiektem, co oznacza, że mieszkańcy mają prawo nim dysponować.

Jeśli w umowie zawartej podczas zakupu mieszkania nie znajdują się inne zapisy, to kwestię urządzenia ogródka określa regulamin. W przypadku braku ograniczeń uznajemy, że każdy współwłaściciel będzie w równym stopniu korzystać z ogródka i decydować o jego wyglądzie. Mieszkańcy parteru mogą stworzyć przyjazną przestrzeń wokół balkonu, jednak należy pamiętać, że nigdy nie będzie to ich prywatny ogród.

Każdy mieszkaniec ma prawo do korzystania z terenu w równym stopniu. Oznacza to, że osoba planująca stworzenie ogródka powinna skonsultować tę decyzję z pozostałymi lokatorami oraz powiadomić o swoich planach spółdzielnię. Wszyscy mieszkańcy powinni mieć swobodny dostęp do takiego ogródka, dlatego ogrodzenia mogą wzbudzić sprzeciw pozostałych lokatorów – w takim przypadku zarządca prawdopodobnie nakaże usunięcie przedmiotu sporu.

Co może znaleźć się w ogródku pod balkonem?

Urządzenie ogródka pod balkonem wcale nie należy do łatwych zadań. Pomysłodawca aranżacji musi wykazać się cierpliwością i czujnością – hodowla drogich, czy jadalnych roślin raczej nie wchodzi w grę, ponieważ świeże owoce, czy warzywa tworzą niepotrzebne ryzyko niszczenia i kradzieży roślinności. Jakie gatunki kwiatów i krzewów najlepiej zasadzić na rabacie pod blokiem? Warto wybierać:

 • Mieczyki,
 • Jarzmianki,
 • Piwonie,
 • Słoneczniki,
 • Berberys,
 • Bukszpan,
 • Jałowca.

Najlepiej sadzić rośliny wieloletnie, które dobrze znoszą trudne warunki i akceptują płytką ziemię. O ile gatunki i kompozycje z kwiatów oraz krzewów zależą jedynie od naszej fantazji, o tyle sadzenie drzew lub stawianie niewielkich obiektów wymaga zgody zarządcy. Jak ochronić rośliny przed zdeptaniem i zniszczeniem przez zwierzęta? Spółdzielnia z reguły przymyka oko na niskie, drewniane płotki oraz naturalne ogrodzenia z żywopłotu.

Postawienie ławeczki pod balkonem może wydawać się kuszącym pomysłem, jednak lokator potrzebuje na to zgody spółdzielni. Warto pamiętać, że niewielkie altanki i ławeczki staną się miejscem spotkań mieszkańców bloku, ale ściągną też nieproszonych gości. Należy zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy, aby pod naszym balkonem zbierali się ludzie z okolicy, którzy nie zawsze zachowują się kulturalnie.

trawa, fioletowe kwiaty i okrągłe krzewy, ogródek powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców bloku
Na rabacie najlepiej sadzić wytrzymałe kwiaty oraz krzewy, fot. Beenis

Aranżacja balkonów – co nam wolno, a czego nie należy robić?

Piękny ogródek cieszy oko mieszkańców parteru, ale może okazać się niewystarczający dla osób z wyższych pięter. Czy lokatorzy z pozostałych kondygnacji mogą bez ograniczeń wystawiać kwiaty na balkon? Dekorowanie roślinami nie wymaga zgody zarządcy, dlatego możemy zdecydować się na dowolne aranżacje kwiatowe. Warto skontaktować się ze spółdzielnią, jeśli planujemy wymianę płytek podłogowych, odświeżenie barierek, czy pomalowanie ścian balkonowych – chociaż formalnie nie potrzebujemy zgody na wykonanie wspomnianych prac, to wybór farby w nieodpowiednim kolorze może ściągnąć na nas kłopoty. Jeśli zarządca uzna, że naruszyliśmy wygląd elewacji całego budynku, to konieczne będzie kolejne malowane, które przywróci ścianę i inne elementy do stanu sprzed remontu.

Chcesz urządzić swój własny ogród zimowy? Przezroczysta zabudowa na balkonie z reguły wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątkiem są lekkie, przesuwne profile – ich montaż należy uzgodnić jedynie ze spółdzielnią. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na zabudowę, która zmienia konstrukcję balkonu – w takim przypadku konieczne będzie sporządzenie dodatkowej dokumentacji.

Właściciele balkonów mogą dość swobodnie aranżować należącą do nich przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że każda spółdzielnia ma swój odrębny regulamin z szeregiem zakazów. Niektórzy mieszkańcy przymocowują na balkonach karmniki, które zwabiają piękne ptaki. Chociaż zgodnie z prawem nie jest to zakazanie, to zarządca może nas oskarżyć o zaśmiecanie terenu wokół balkonu, co skutkuje nałożeniem kary grzywny lub naganą.

Źródła:

 • https://www.morizon.pl/blog/ogrodek-przy-bloku/
 • https://urzadzone.pl/aranzacja-i-remont-balkonu-co-mozna-zrobic-zgodnie-z-prawem/ar/c9-16403877
 • https://mieszkanie.pl/prawo/dokarmianie-ptakow-na-balkonie/2589
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~renia / 18 kwietnia 2024 05:04
Na szczęście mieszkam na parterze i mam swój własny kawałek ogródka. Niedawno przesadziłam tu sobie kwiaty jakie dostałam w kompozycji balkonowej pocztą kwiatową z okazji urodzin. Cieszą oko :)
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto