Sąsiad robi te nielegalne rzeczy na swojej działce? Zobacz, jak zareagować!
Powiedzenie “Wolnoć Tomku w swoim domku” w rzeczywistości nie zawsze się sprawdza. Istnieje wiele różnych czynności, które nawet na własnej działce będą uznawane za nielegalne. Sprawdź dokładnie, o jakie rzeczy chodzi, a także, w jaki sposób możesz zareagować w danej sytuacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co zrobić, kiedy sąsiad pali ognisko na swojej działce?
Jedną z czynności, która jest zakazana na terenie własnej posesji, to rozpalanie ogniska. Jasno mówią o tym przepisy znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Według tego rozporządzenia nie można tylko rozpalać ogniska bez zachowania ostrożności na swojej posesji, ale również zabronione jest składowanie materiałów palnych, w tym chrustu, gałęzi lub pozostałości roślinnych w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki. Bardzo często palenie ogniska kojarzy nam się ze spalaniem chrustu, lub zgrabionych liści. Jednak nie jest to możliwe ze względu na przepisy zawarte w ustawie o odpadach.
Dlatego jeżeli zauważymy, że nasz sąsiad pali ognisko na terenie swojej posesji, to ważne jest to, czy nie generuje on w ten sposób uciążliwego zapachu oraz nadmiernego dymu. Jeżeli również to ognisko znajduje się w odległości mniejszej niż 4 metry od naszej działki, 100 metrów od granicy lasu, bądź też 10 metrów w odległości od omłotów oraz miejsc, w których znajdują się palne płody rolne, wtedy powinniśmy taki fakt zgłosić do odpowiednich służb.
Nasz sąsiad za nieprzestrzeganie przepisów, może otrzymać nawet mandat w wysokości 500 złotych. Nielegalne ognisko możemy zgłosić przede wszystkim policji lub straży miejskiej. Oczywiście jeżeli podejrzewamy, że takie ognisko grozi pożarem, a nie jesteśmy pewni, czy wszystkie normy bezpieczeństwa zostały zachowane, to lepiej ten fakt zgłosić do odpowiednich służb, które skontrolują incydent. Zobacz, czy palenie ogniska na działce ROD jest legalne.
Co zrobić, gdy sąsiad wylewa szambo do rowu?
Niestety kolejnym, bardzo często popełnianym incydentem przez właścicieli posesji, jest wylewanie nieczystości z przydomowego szamba. Jeżeli podejrzewamy lub przyłapiemy naszego sąsiada na wylewaniu szamba do rowu, to ten fakt należy jak najszybciej zgłosić. Ten czyn jest nielegalny, niezależnie od tego, czy nieczystości są wylewane do rowu, na pole, czy nawet na teren działki sąsiada, który w ten sposób pozbywa się nieczystości.
Za wylewanie szamba grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Taki czyn możemy zgłosić na policję lub do samorządu na poziomie gminy, bądź miasta. Oprócz tego incydent możemy zgłosić także bezpośrednio do Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Wydziału Ochrony Środowiska.
Według przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach konieczne jest korzystanie z usług firmy asenizacyjnej, która wystawi odpowiednią fakturę za wywóz nieczystości. Oprócz tego, że wywóz szamba powinien odbywać się za pośrednictwem firmy posiadającej uprawnienia do tego celu, to także powinniśmy pamiętać również o częstotliwości. Ponieważ opróżnianie przydomowego szamba nie może odbywać się rzadziej niż raz na kwartał. Oprócz tego należy spodziewać się do sierpnia 2024 roku kontroli z urzędu gminy lub miasta we wszystkich posesjach, na terenie, których znajdują się zbiorniki na szambo. Poza kontrolą prawidłowości dotyczących wywozu nieczystości, pracownicy będą oceniać także stan techniczny szamba. Natomiast za brak szamba będzie trzeba liczyć się z grzywną w wysokości do 50 tys. złotych.
Co zrobić, kiedy sąsiad hałasuje w ciągu dnia?
Gdy pierwsza radość z posiadania własnego mieszkania lub domu mija, zaczyna się codzienna rzeczywistość. Okazuje się, że nie zawsze jest ona taka kolorowa, jak byśmy tego chcieli. Jednym z największych problemów są uciążliwi sąsiedzi. Warto zatem dowiedzieć się, co możemy zrobić, jeżeli okaże się, że lokatorzy mieszkający w naszym sąsiedztwie hałasują w ciągu dnia.
Wydaje się, że na hałasujących sąsiadów możemy skarżyć się dopiero w czasie ciszy nocnej, która obowiązuje od godz. 22:00 do 6:00 rano. Jednak w ciągu dnia również istotny jest poziom hałasu, który generują mieszkańcy w ciągu dnia. Jeżeli natężenie hałasu jest wyższe niż 45 decybeli, możemy ten fakt zgłosić. Tutaj taką instytucją, która zainteresuje się nadmiernym hałasem, jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją wyjątkowe sytuacje, na które powinniśmy przymknąć oko. Jedną z nich jest oczywiście remont mieszkania. O takiej sytuacji należy powiadomić swoich sąsiadów. Jednak jeżeli w sąsiednim mieszkaniu lub domu codziennie panuje hałas spowodowany na przykład puszczanie głośnej muzyki, lub krzykami, wtedy jak najbardziej mamy prawo zgłosić ten fakt również na policję. Sąsiedzi za zakłócanie spokoju mogą otrzymać mandal w wysokości od 20 do 5000 złotych. Zobacz, z jakich porad prawnych skorzystać mając uciążliwego sąsiada.
Źródła:
- https://urban.one/blog/uciazliwy-sasiad-co-robic-w-takiej-sytuacji/
- https://szamborambo.pl/wywoz-szamba-i-nieczystosci-obowiazujace-przepisy/
- https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/czy-mozna-palic-ognisko-na-wlasnej-posesji-co-grozi-za-palenie-ogniska-na-dzialce-ile-wynosi-mandat-za-palenie-ogniska-nowe-przepisy-2024-aa-yhnW-XDTR-g18j.html
- https://www.gov.pl/web/kppsp-lipsko/czy-na-terenie-prywatnej-posesji-mozna-palic-ognisko-