Seniorzy mogą liczyć na dofinansowanie urlopu. Jakie warunki trzeba spełniać?
Nie jest żadną tajemnicą, że sytuacja finansowa niejednego seniora w Polsce nie jest zbyt dobra. Większość emerytów może liczyć na najniższą wysokość świadczenia, dlatego wydatkowanie przez nich podstawowych potrzeb jest dużym wyzwaniem, a co dopiero pozwolenie sobie na przyjemności. Jednak w tym roku spore grono seniorów będzie mogło liczyć na dofinansowanie wakacji, również tych zagranicznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wysokość emerytur w 2024 roku
Od 17 października 2017 r. mamy do czynienia z przywróconym wiekiem emerytalnym, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeszcze do niedawna, ponieważ do końca lutego 2024 r. obowiązywała stara stawka najniższej emerytury, która wynosiła 1 588,44 zł brutto.
Natomiast 12 lutego 2024 r. doszło do waloryzacji emerytury, przy czym wysokość wskaźnika wynosi 112,12%. Taki komunikat został wydany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W związku z tym waloryzacja emerytur podniosła wysokość świadczenia do kwoty 1 780,96 zł brutto. Nowa stawka obowiązuje od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. Oprócz waloryzacji emerytury oraz renty rodzinnej, waloryzacji podlegają także:
- Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - wysokość świadczenia po waloryzacji wynosi 1 602,86 zł
- Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w wyniku wypadku, bądź choroby zawodowej, a także renta rodzinna wypadkowa - wysokość świadczenia po waloryzacji wynosi 2 137,15 zł
Unijne dofinansowanie wczasów dla seniora
Program Europe Senior Tourism to pomysł hiszpańskiego rządu, który jest wspierany przez Unię Europejską. Celem programu jest propagowanie wyjazdów do Hiszpanii poza sezonem turystycznym, czyli od października do maja. Z dotacji mogą skorzystać również Polacy, który ukończyli już 55 rok życia, ale nie przekroczyli 75 lat. Oprócz tego dofinansowanie obejmuje również wakacje dla osoby towarzyszącej, dla której nie ma żadnego kryterium wiekowego.
Oczywiście są pewne warunki, które dotyczą dokładnego kurortu, wybranego hotelu, a także długości pobytu. Wśród miejsc znajdujących się na liście wymienia się m.in. takie kurorty jak Valencia Terra, Majorka, Minorka, Costa de la Luz, Costa del Sol, Ibiza, czy też Granada. Seniorzy mogą wnioskować o pobyty 8-dniowe (7 noclegów), 15-dniowe (14 noclegów), 22-dniowe (21 noclegów), a nawet 29-dniowe (28 noclegów).
Dofinansowanie obejmuje noclegi w wybranym hotelu, opłaty za przelot samolotem, transfer z lotniska, a także opiekę polskiego rezydenta. O dopłaty w ramach projektu warto dopytywać się w największych biurach podróży, ponieważ nie ma tutaj dedykowanego urzędu do przyjmowania wniosków. Od 20 lat dofinansowanie wyjazdów do Hiszpanii odbywa się na zasadzie przetargów.
Dofinansowanie z PFRON na wyjazd rehabilitacyjny
Dofinansowanie jest kierowane nie tylko do seniorów, ale do osób niepełnosprawnych bez kryterium wiekowego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kieruje dopłaty do osób, które chcą skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego, ale nie jest on tożsamy z pobytem w sanatorium odbywającym się w miejscowościach uzdrowiskowych.
Chcąc skorzystać z dofinansowania, należy liczyć się z tym, że czas trwania turnusu rehabilitacyjnego nie może być krótszy niż 14 dni. W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego, a także posiadać zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia.
Nie bez znaczenia jest również kryterium dochodowe, które wynosi:
- Nie więcej niż 50% wysokości przeciętnego wynagrodzenia na osobę, gdy gospodarstwo domowe jest zamieszkiwane przez przynajmniej 2 osoby lub więcej
- Nie więcej niż 65% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób, które mieszkają same
Przekroczenie kryterium dochodowego nie oznacza jednak, że osoba z niepełnosprawnością nie może ubiegać się o dofinansowanie. Jedynie dopłata będzie pomniejszona o kwotę, o którą się ubiegamy.
Należy pamiętać o tym, że o dofinansowanie z PFRON można ubiegać się tylko raz w roku kalendarzowym. Oprócz tego PFRON zastrzega sobie pierwszeństwo przyjmowania wniosków, które opiera się o kryterium wiekowe, sytuację finansową, a także stopień niepełnosprawności.
Decydując się na dofinansowanie z PFRON, możemy liczyć na:
- Dotację w wysokości 30% przeciętnego wynagrodzenia dla osób w wieku do 16 roku życia, między 16 a 24 rokiem życia, które nie pracują, ale kontynuują naukę, bez względu na stopień niepełnosprawności. Natomiast w przypadku osób poza tym kryterium, muszą one się wykazywać znacznym stopniem niepełnosprawności.
- Dotację w wysokości 27% przeciętnego wynagrodzenia mogą liczyć osoby wykazujące się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
- Dotację w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia mogą liczyć osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności
- Dotację w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia mogą liczyć opiekunowie dla osób zajmujących się osobami niepełnosprawnymi o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jak i również osoby, które posiadają zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej.
Źródła:
- https://kobieceinspiracje.pl/160947,dofinansowania-wczasow-dla-seniorow-gdzie-ubiegac-sie-o-doplaty.html
- https://mops.krakow.pl/234226,artykul,pfron.html/267426,artykul,dofinansowanie_do_uczestnictwa_w_turnusach_rehabilitacyjnych_osob_niepelnosprawnych_i_ich_opiekunow__w_2023_roku.html
- https://www.rynek-turystyczny.pl/artykul/26616/euroseniors-dla-55
- https://www.domyseniora.pl/turystyka-seniorow-w-europie.html
- https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/swiadczenia/6563402,nowe-emerytury-2024-jak-sprawdzic-czy-zus-podczas-waloryzacji-dobrze.html
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ile-wynosi-najnizsza-emerytura-i-kto-ma-do-niej-prawo