Skontrolują pompy ciepła! Czy mamy powody do niepokoju?
Program „Czyste Powietrze” zmienił się w kwietniu. Zgodnie z nowymi zasadami na pompy ciepła można dostać dotacje, jednak tylko, jeśli znajdują się na specjalnej liście. Za kontrole urządzeń importerów i dostawców bierze się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli jesteś beneficjentem programu, nie powinieneś się niczym martwić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrole będą dotyczyć dostawców i importerów
Producenci oraz importerzy pomp ciepła będą mieć więcej czasu na to, aby przygotować się do zmian w programie „Czyste Powietrze” – ostatnio poinformował o tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Producenci mają wykorzystać otrzymany czas na zbadanie swoich urządzeń i dostarczenie raportów, które wymagane są, aby pompy ciepła znalazły zielonej liście ZUM – zielonych urządzeń i materiałów. Jest to wykaz urządzeń, które uznano za bezpieczne oraz dobrej jakości – takich, na których zakup istnieje możliwość dofinansowania.
Z kontrolami zgodności pomp ciepła rusza prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu ze sprzedaży wyeliminowane zostaną niskiej jakości urządzenia, które są niezgodne z wymogami przepisów oraz nie spełniają deklarowanych parametrów pracy. Kontrole mają dotyczyć importerów oraz dostawców – beneficjenci programu „Czyste Powietrze” mogą więc spać spokojnie. NFOŚiGW zapewnia, że aktualnie nie przeprowadza się kontroli w domach osób korzystających z dofinansowania. Chodzi wyłącznie o niskiej jakości pompy ciepła u nieuczciwych dostawców i importerów. To oni powinni obawiać się potencjalnej inspekcji.
Polski rynek zaczął być zalewany wątpliwej jakości pompami ciepła
W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła. To duże udogodnienie dla osób, które chcą w taką pompę zainwestować. W związku z pojawieniem się programu pojawił się jeszcze jeden problem – na polskim rynku zaczęły pojawiać się urządzenia niskiej jakości, najczęściej z Chin. Niestety, nie spełniają one parametrów zadeklarowanych w dokumentach.
Aby chronić beneficjentów programu „Czyste Powietrze” przed montażem urządzeń wątpliwej jakości, powstała specjalna lista zielonych urządzeń i materiałów – takich, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Na listę ZUM trafią jedynie pompy ciepła, które w badaniach przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach (na terenie UE lub EFTA) potwierdzone mają swoje parametry techniczne.
Osoby, które korzystają z dofinansowań, będą mogły montować wyłącznie sprawdzone urządzenia. Takie zasady mają na celu ochronić beneficjentów „Czystego Powietrza” przed nietrafionymi inwestycjami i zawyżonymi rachunkami. Zmiany powinny być gwarancją wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, a więc spełniających deklarowane parametry w karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Kontrole pomp ciepła – co powinieneś wiedzieć?
Od 14 czerwca 2034 r. pompy ciepła będą mogły być montowane w ramach programu „Czyste Powietrze”, wyłącznie gdy ich parametry techniczne potwierdzone zostaną wpisem na listę ZUM. Docelowo wejdą na nią jedynie te urządzenia, których badania z akredytowanego laboratorium potwierdzą ich parametry techniczne. Firmy, które jeszcze nie mają takich badań dla swoich pomp ciepła, do 14 czerwca 2024 r. mogą zgłaszać wniosek o wpis na listę na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, Eurovent lub HP Keymark.
Obecnie trwa weryfikacja zgodności raportów badań z dokumentacją techniczną urządzeń przed wpisem na listę ZUM. Za prowadzenie tej listy odpowiedzialny jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. W trosce o beneficjentów „Czystego Powietrza” przewidziano również środki finansowe na audyt energetyczny. Osoby, które zdecydują się na wymianę kopciucha na nowe źródło ciepła, otrzymać mogą dotację na audyt energetyczny do 1,2 tys. zł.
Źródła:
- https://www.money.pl/gospodarka/beda-kontrole-pomp-ciepla-sprawdza-dostawcow-i-importerow-7027418744601088a.html
- https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-15046.html
- https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/lepsze-standardy-w-trosce-o-osoby-korzystajace-z-programu