Świadczenia na dziecko w 2024 roku. Rodzice dostaną więcej pieniędzy

Dziecko z pieniędzmi, a także świadczenia na dziecko i 500+
Świadczenia na dziecko w 2024 roku i jakich pieniędzy mogą spodziewać się rodzice, fot. BlackMediaHouse
ikona podziel się
Opublikowano: 16.01.2024 r., 13:00
Z dniem 1 stycznia 2024 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące świadczeń dla rodziców. Zmiana jest bardzo duża i rodzice mogą liczyć na więcej pieniędzy niż przed rokiem. W dobie galopującej inflacji jest to pomoc szczególnie ważna dla rodzin wielodzietnych. Co się zmienia w 2024 roku i na co mogą liczyć rodzice? Tak wysokiej kwoty jeszcze nie było!

Koniec z 500+

500+ to potoczna nazwa programu Rodzina 500 plus, który był realizowany w Polsce od 1 kwietna 2016 roku. Jest to państwowy program polityki społecznej dedykowany dla rodzin. Miał na celu wspomóc rodziny wielodzietne i ułatwić młodym Polakom decyzję o posiadaniu kolejnych dzieci.

Początkowo środki, czyli 500 zł miesięcznie, były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko. Następnie wprowadzono zmiany i na wsparcie od państwa mogły liczyć także rodzice jedynaków. Środki wypłacane są na każde posiadane dziecko, matce albo ojcu. Początkowo wypłacały je gminy, obecnie jednak tę rolę przejął ZUS.

Aby otrzymać 500+ raz w roku należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Jest ono wypłacane dla dzieci do 18 roku życia. Wniosek można złożyć przez bank, w którym ma się konto, przez serwis rządowy ZUS-u lub bezpośrednio w oddziale ZUS-u. Obecnie program 500+ się zmienia i przechodzi kolejne przekształcenie.

800+ od Nowego Roku

Z dniem 1 stycznia 2024 roku program 500+ zmienił się. Od tego dnia rodzice mogą liczyć na znacznie wyższą kwotę. Od teraz wypłacane będzie 800 zł każdego miesiąca na każde dziecko. Program zmienia nazwę na 800+.

To ogromna zmiana dla rodziców. Zwiększenie kwoty ma być odpowiedzią na znaczne podwyżki cen w ostatnich latach. Aby otrzymać 800+ nie trzeba składać żadnego podania ani wniosku. Wszystkie osoby, którym przyznano 500+ od stycznia otrzymają po prostu 300 zł więcej. Pierwsze wypłaty już wpłynęły na konta rodziców. Wniosek trzeba będzie złożyć dopiero na kolejny okres rozliczeniowy.

800+ jest przyznawane automatycznie. ZUS nie sprawdza dochodów, ponieważ jego otrzymywanie jest bezwarunkowe. Jeśli rodzice są w separacji lub rozstali się, środki są przesyłane na konto jednego z rodziców w całości.

Polecane pieluszki - sprawdź ceny!

„Babciowe” – nowe świadczenie dla rodziców

Pod koniec roku 2023 premier Donald Tusk potwierdził, że do rodziców trafi jeszcze jedno świadczenie, tak zwane „babciowe”. Jest to element wprowadzonego w Nowym Roku programu Aktywna mama. Świadczenie ma na celu zachęcić Polaków, a zwłaszcza Polki, do podejmowania pracy po pojawieniu się dziecka na świecie.

„Babciowe” ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Będzie wypłacane rodzicom, którzy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Można o nie wnioskować, jeśli dziecko ma od 12 do 36 miesięcy, czyli do momentu, aż zostaje objęte opieką przedszkolną. Warunek jest taki, że mama ma zarabiać co najmniej najniższą krajową.

Środki wypłacane w ramach „babciowego” mają pomóc w zapłaceniu niani lub za żłobek dla dziecka czy zapewnieniu maluchowi opieki w inny sposób. Można je przekazać także właśnie dla tytułowej babci, która nie będzie dorabiała do emerytury, tylko zajmie się wnukiem. Dowiedz się także, czym jest świadczenie przedemerytalne!

Wózek na tle pieniędzy, a także świadczenia na dziecko i pieniądze na dziecko w 2024 roku
Świadczenia na dziecko i środki, jakich mogą spodziewać się rodzice na dziecko, fot. Marcin Łazarczyk

Podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego 2024

Duża zmiana czeka także rodziców dzieci niepełnosprawnych. W 2024 roku wchodzi w życie podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego. Wzrośnie o 530 zł, czyli będzie wynosiło 2988 zł. W poprzednim roku wysokość świadczenia wynosiła 2458 zł. Waloryzacja jest związana ze zmianami minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość świadczeń jest zawsze uzależniona od wysokości płacy minimalnej.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 18 roku życia, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy rodziców, których dzieci potrzebują stałej lub długotrwałej opieki i pomocy. Mogą dostać je także rodzice, którzy muszą uczestniczyć na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka ze względu na niepełnosprawność ruchową lub intelektualną.

Rodziców czeka jeszcze jedna zmiana. Do tej pory rodzice pobierający świadczenie nie mogli pracować lub ich płaca nie mogła przekraczać pewnego limitu. Od stycznia 2024 roku opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą wykonywać pracę, a jednocześnie otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto