Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2024 r. wyższe o ponad 600 zł!
Czym jest świadczenie urlopowe i ile wynosi w 2024 r.? Rozpatrujemy sytuację polskich nauczycieli, którzy w tym roku mogą liczyć na naprawdę pokaźną podwyżkę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Świadczenie urlopowe – czym jest?
Niektórzy pracodawcy, określeni Ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, mają obowiązek utworzenia dla swoich pracowników Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają jednak mniej niż 50 pracowników (w przeliczeniu na etaty), zamiast tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą wypłacać swoim pracownikom świadczenia urlopowe.
Świadczenie urlopowe to więc dobrowolnie wypłacany przez pracodawcę dodatek dla pracowników, którzy wybierają się na urlop, który trwać będzie co najmniej 14 dni kalendarzowych.
Nieco inaczej świadczenie to wygląda jednak w przypadku nauczycieli…
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli
Zgodnie bowiem z ustępem 1a artykułu 53 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela: „Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (…) wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, (…) ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym”.
Każdy zatrudniony nauczyciel otrzymuje więc świadczenie urlopowe do 31 sierpnia każdego roku.
Świadczenie to, pomimo że w przypadku nauczycieli wypłacane jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie jest uzależnione przy tym od sytuacji materialnej ani życiowej. Każdy zatrudniony nauczyciel otrzymuje je więc w takiej samej wysokości. Ile dokładnie wynosi w 2024 r.?
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli – ile wynosi w 2024 r.?
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli wzrosło w tym roku skokowo. Wynosi bowiem 2017,14 zł brutto, co oznacza podwyżkę o ok. 600 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wynika to ze wzrostu kwoty bazowej oraz wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.