Świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych. Jak uzyskać i na czym polegają problemy?
Na czym polega nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych? Jak je uzyskać i jakie problemy są związane z procesem wnioskowania? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych – czym jest?
1 stycznia br. do polskiego systemu zawitało nowe świadczenie mające wspierać dorosłe osoby niepełnosprawne. Instrument ten kierowany jest więc do wszystkich osób, które ukończyły już 18 rok życia i zmagają się z trudnościami związanymi z niepełnosprawnością. Ma on pomóc im pokryć część wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych.
Świadczenie wypłacane jest przy tym bez jakiegokolwiek progu dochodowego oraz niezależnie od innych, dotychczas otrzymywanych form wsparcia.
Wysokość nowego świadczenia wspierającego uzależniona jest natomiast od poziomu potrzeby wsparcia, a więc liczby punktów, które do konkretnych osób niepełnosprawnych przyporządkowują wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Tym samym:
- 95–100 punktów oznacza świadczenie wspierające wynoszące 220% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 3918,11 zł);
- 90–94 punkty oznaczają świadczenie wspierające wynoszące 180% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 3205,73 zł);
- 85–89 punktów oznacza świadczenie wspierające wynoszące 120% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 2137,15 zł);
- 80–84 punkty oznaczają świadczenie wspierające wynoszące 80% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 1424,77 zł);
- 75–79 punktów oznacza świadczenie wspierające wynoszące 60% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 1068,58 zł);
- 70–74 punkty oznacza świadczenie wspierające wynoszące 40% renty socjalnej (obecnie jest to równowartość 712,38 zł).
W 2024 r. nowe świadczenie wspierające wypłacane będzie jednak jedynie osobom o najwyższych poziomach potrzeb (których liczba punktów wynosi od 87 do 100).
W kolejnych latach starać się o nie będą mogły także:
- Od 2025 r.: osoby mające od 78 do 86 punktów;
- Od 2026 r.: osoby mające od 70 do 77 punktów.
Nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych – jak uzyskać?
Ponieważ wysokość nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami uzależniona jest od określonego poziomu potrzeby wsparcia, w pierwszej kolejności oczywiście konieczne jest otrzymanie od odpowiedniego wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.
Wniosek o wydanie takiej decyzji złożysz w postaci elektronicznej lub wersji papierowej:
- Bezpośrednio w wojewódzkim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności;
- Za pośrednictwem powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Możliwe jest także zawnioskowanie za pomocą portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).
Dopiero gdy decyzja o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, wydana przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, stanie się ostateczna, a więc po 14 dniach od daty jej doręczenia (przy braku złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy), możemy złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia wspierającego.
Wniosek o świadczenie wspierające powinniśmy złożyć w formie elektronicznej za pomocą:
- Platformy PUE ZUS;
- Portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/);
- Bankowości elektronicznej.
Nie ma potrzeby załączania do wniosku decyzji wydanej przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Trzeba natomiast podać jej numer.
Nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych – na czym polegają problemy?
Opisany wyżej proces uzyskania nowego świadczenia wspierającego nie wydaje się szczególnie skomplikowany. Okazuje się jednak, że na decyzje wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności osoby zainteresowane często muszą czekać kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcy. Takiej treści skargi wpływają bowiem w ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zastępca Stanisław Trociuk zdążył zainterweniować już w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia, prosząc go o wnikliwą analizę przedmiotowego tematu i rozpatrzenie wdrożenia środków naprawczych.