Twoja emerytura może wzrosnąć. Wystarczy, że dostarczysz ZUS te dokumenty. Niewiele osób o tym wie

Czy Twoja emerytura może być wyższa? Wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy, że ponowne przeliczenie świadczenia może znacząco wpłynąć na ich miesięczne wpływy. Jeśli pracowałeś przed 1999 rokiem lub nadal jesteś aktywny zawodowo, masz szansę na korzystniejsze warunki. Sprawdź, jakie dokumenty dostarczyć do ZUS-u i kiedy warto złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy możesz ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury?
Każdy emeryt może wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia w momencie, gdy nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które wliczają się do emerytury. Należy pamiętać, że ZUS dokonuje ponownego przeliczenia tylko na wniosek emeryta. Nawet jeśli kalkulacja wykaże niższe świadczenie niż dotychczas, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie obniży kwoty, która co miesiąc trafia na konto wnioskodawcy. Z tego artykułu dowiesz się, jaką emeryturę otrzymają osoby, które nie przepracowały wymaganego stażu.
Warto ubiegać się o powtórne przeliczenie emerytury także w przypadku, gdy dysponujemy dokumentami potwierdzającymi zarobki w latach poprzedzających przejście na emeryturę lub jesteśmy w posiadaniu zaświadczeń wskazujących wysokość zarobków po przyznaniu tego świadczenia. Część Polaków pozostaje aktywna zawodowo także po przejściu na emeryturę. Osoby, które płaciły lub wciąż opłacają składki na ubezpieczenie społeczne, powinny zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z doliczeniem okresów składkowych. Taki dokument można złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jednak nie należy robić tego częściej niż raz do roku. Warto pamiętać, że praca i otrzymywanie wynagrodzenia po przejściu na emeryturę wpływają na wysokość podstawy wymiaru przyznanego świadczenia.
Byłeś zatrudniony przed 1999 rokiem? Ustalenie kapitału początkowego nie zawsze jest proste!
Dzisiaj każda ubezpieczona osoba ma indywidualne konto w ZUS-ie, gdzie zapisywane są należne składki. W przeszłości Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie prowadził takich kont, dlatego wszystkie osoby, które były zatrudnione przed 1999 rokiem, powinny dostarczyć do ZUS-u dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Dotyczy to w szczególności obywateli pracujących w zakładach, które zatrudniały więcej niż 20 osób, bo takie przedsiębiorstwa odprowadzały składki bezimiennie.
Osoby, które ubiegają się o przeliczenie emerytury, powinny dostarczyć do ZUS-u świadectwa pracy lub zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu sprzed 1999 roku. Obywatele, którzy nie posiadają już takich dokumentów, muszą postarać się o inne dowody, które podlegają analizie. Przydatna okaże się na przykład legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Warto poszukać także starych umów o pracę. Osoba ubiegająca się o przeliczenie emerytury może dostarczyć także archiwalną dokumentację ze zlikwidowanych zakładów pracy – chodzi przede wszystkim o listę płac.
Jeżeli wnioskodawca przed 1999 rokiem pracował w firmie zatrudniającej do 20 osób, nie musi przedkładać wskazanych dokumentów. Wystarczy, że w informacji o okresach składkowych i nieskładkowych poda okres zatrudnienia, dane pracodawcy i numer konta płatnika – można go znaleźć na przykład w legitymacji ubezpieczeniowej.

Co jeszcze może wpłynąć na wysokość emerytury?
Każdy z nas chciałby otrzymywać jak najwyższą emeryturę. Kwota od 5000 zł wzwyż jest jednak zarezerwowana dla nielicznych. Na wysokość tego świadczenia może wpłynąć nawet okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Warto przedstawić w ZUS-ie zaświadczenie z urzędu pracy. Osoby, które otrzymywały stały zasiłek z opieki społecznej, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, powinny dołączyć do wniosku odpowiednie zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej. Dokumentami istotnymi podczas przeliczania świadczenia są także akty urodzenia dzieci, jeśli wnioskodawca w przeszłości nie był zatrudniony z powodu opieki nad dziećmi.
ZUS może uwzględnić wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia również wtedy, gdy emeryt dostarczy zaświadczenie z wojskowej komendy uzupełnień lub książeczkę wojskową, której nie uwzględniono podczas ustalania podstawy świadczenia. Jeśli lata służby wojskowej nie zostały wliczone do stażu pracy, warto ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury.