Na takie ogrodzenie posesji potrzebujesz zezwolenia – jego brak może grozić wysoką karą

Ogrodzenie to coś do czego ma prawo każdy właściciel działki. Warto jednak sprawdzić czy planowane ogrodzenie nie będzie wymagało dodatkowych zgłoszeń lub pozwoleń. W niektórych przypadkach może nam grozić grzywna lub nakaz rozbiórki. Co mówią przepisy o stawianiu ogrodzeń? Do jakiego urzędu to zgłosić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Do jakiej wysokości ogrodzenie bez zgłoszenia?
Dla właściciela działki najważniejsze jest zabezpieczenie swojego terenu, często również zakrycie przed ciekawskimi sąsiadami i estetyka. To nie znaczy, że możemy budować mur czy płot każdej wysokości z materiału jaki nam się podoba. Ograniczenie wysokości to bardzo realny przepis, którego przekroczenie narazi nas na płacenie kary, a nawet nakaz rozbiórki. Bez zgłaszania możemy postawić ogrodzenie do 2,2 metra od poziomu gruntu.
Żeby uniknąć kłopotów powinniśmy zgłosić planowaną budowę takiego płotu czy siatki do lokalnej administracji. Nie musimy jednak czekać na pozwolenie, bo w takim przypadku wystarczy milcząca zgoda urzędu. Należy jedynie zgłosić roboty budowlane 21 dni przed ich rozpoczęciem. Tyle czasu ma urząd na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu.
Urzędami, do których zgłaszamy budowę ogrodzenia są starostwo, urząd miejski lub powiatowy albo urząd miasta na prawach powiatu. Szczegóły zgłaszania robót budowlanych wyjaśniamy w tym artykule.
Wspólny płot z sąsiadem
Jeżeli planujemy wybudowanie ogrodzenia na granicy z działką sąsiada, to z nim musimy skonsultować z nim wszystkie szczegóły. Według kodeksu cywilnego ogrodzenia, żywopłoty, miedze i inne obiekty znajdujące się na granicy dwóch działek „służą do wspólnego użytku sąsiadów”. Nie tylko obie strony muszą się na nie zgodzić, ale będą wspólnie ponosić koszty ich utrzymania. Dlatego ważne jest, żeby dogadały się do tego co i jak będą utrzymywać. Warto jednak dodać, że utrzymanie i budowa to dwie różne rzeczy. Jeżeli to my planujemy postawienie ogrodzenia, to nie możemy zmusić sąsiada, żeby się dorzucił.
Ustalenia w sprawie ogrodzenia powinno się sporządzać w formie pisemnej. Najlepszym wyjściem jest umowa, zawierająca dane kontrahentów i wszystkie najważniejsze informacje o ogrodzeniu.
Alternatywą jest wybudowanie ogrodzenia w pewnej odległości od granicy działki sąsiada. Byle pamiętać o nie przekraczaniu tej granicy przez żadną część ogrodzenia. Liczy się tu również fundament, słupki, przęsła itp. Jeżeli nie mamy pewności czy ogrodzenie nie wykracza poza działkę, możemy skorzystać z usług geodety.
To rozwiązanie trochę zmniejszy powierzchnię użytkową naszej działki i przerzuci na nas koszt utrzymania ogrodzenia, ale oszczędzi wielu kłopotów. Poza tym mamy większą swobodę w wyborze wyglądu płotu i materiałów jakie zastosujemy. Oczywiście z uwzględnieniem, że płot powyżej 2,2 metra i tak będzie trzeba zgłosić, niezależnie od tego w jakim miejscu stanie.
Ogrodzenie bezpieczne dla wszystkich
Płot można zbudować ze wszystkich klasycznych materiałów, takich jak beton, cegła, drewno, blacha itp. Warto jednak pamiętać, że istnieją ograniczenia dotyczące dodatkowych zabezpieczeń.
Ogrodzenia przede wszystkim nie mogą szkodzić innym osobom: przechodniom, dzieciom sąsiada, komukolwiek, kto znajdzie się w pobliżu, a także lokalnym zwierzętom. Dlatego niedopuszczalne jest stosowanie ostrych i raniących dodatków poniżej wysokości 1,8 metra. Odpadają takie materiały jak drut kolczasty, tłuczone szkło itp.
Bezpieczeństwo dotyczy również sposobu budowania bram i furtek. Wszystkie bramy i furtki powinny otwierać się do wewnątrz działki. Brama musi mieć co najmniej 2,4 m szerokości w świetle, a furtka przynajmniej 90 cm szerokości.
Dodatkowo na działkach gdzie teren jest bardzo nierówny może być konieczne wykonanie muru oporowego, który będzie zabezpieczał przed osuwaniem gruntu.

Pamiętaj o planie zagospodarowania przestrzennego
Ograniczenia dotyczące stawiania ogrodzenia są też związane z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim w miejscach gdzie obowiązują szczególne przepisy o ochronie krajobrazu oraz na obszarach chronionych przez konserwatora zabytków. W tym ostatnim przypadku trzeba uzyskać zgodę konserwatora zabytków oraz pozwolenie na budowę.
Tzw. ustawa krajobrazowa pozwala natomiast decydować gminie jakie są dopuszczalne gabaryty i standardy jakościowe obiektów małej architektury. Może się okazać, że nie dopuszcza się np. stawiania ogrodzeń z prefabrykatów albo z betonu.
Chociaż ilość przepisów dotyczących ogrodzenia może się wydawać przytłaczająca, to rzadko obowiązują wszystkie naraz. Większość z nich ominiemy, jeżeli nie przekroczymy wysokości 220 cm, zachowamy odpowiednie odległości i nie wejdziemy w konflikt z sąsiadami.