Tej grupie dzieci nie należy się 300 plus! Najmłodsi nie otrzymają świadczenia dla uczniów
Dodatkowe 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka to dla części rodziców znaczące odciążenie domowego budżetu. Niestety, nie wszystkie maluchy idące w tym roku do szkoły otrzymają świadczenie. Czy wiesz, którym dzieciom przysługują pieniądze, a kto nie dostanie dofinansowania z programu „Dobry Start”?
Z tego artykułu dowiesz się:
Komu nie przysługuje świadczenie „Dobry Start” w 2024 roku?
Program „Dobry Start” zyskał potoczną nazwę 300 plus ze względu na wysokość dofinansowania, jaką raz w roku otrzymują dzieci w wieku szkolnym. Najmłodsi mogą liczyć na świadczenie, które nieco odciąży budżet rodziców. Otrzymują je opiekunowie prawni uczniów w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku niepełnosprawnego dziecka. ZUS przypomina, że wiek podopiecznego liczy się rocznikowo, dlatego uczniowie ostatnich klas techników, liceów lub szkół policealnych, którzy ukończyli 20. lub 24. rok życia przed rozpoczęciem roku szkolnego, również są uprawnieni do świadczenia „Dobry Start”.
Warto pamiętać, że świadczenie na dziecko przysługuje nie tylko obywatelom Polski. O pieniądze z programu „Dobry Start” mogą się ubiegać także cudzoziemcy, jednak elektroniczny wniosek złożą jedynie rodzice i podopieczni, którym nadano numery PESEL.
Rodzicie dzieci, które od września pójdą do zerówki prowadzonej przy szkole, nie kryją swojego niezadowolenia, ponieważ dofinansowanie 300 plus nie obejmie ich podopiecznych. Program nie dotyczy maluchów realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w żadnej placówce.
Świadczenia „Dobry Start” nie można otrzymać na dzieci przebywające w domu pomocy społecznej, zakładzie poprawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym oraz szkole, która zapewnia nieodpłatne, pełne utrzymanie. Nie tylko rodzice przedszkolaków i zerówkowiczów mogą czuć się rozczarowani. Niestety, świadczenie nie będzie przysługiwać także studentom uczącym się w szkole wyższej.
Czy możesz złożyć wniosek o 300+?
W 2024 roku wszystkie wnioski o świadczenie „Dobry Start” będą składane w formie elektronicznej. O dofinansowanie może się ubiegać jeden z rodziców dziecka – gdy opiekunowie złożą dwa wnioski, to pieniądze wpłyną na konto tego, który jako pierwszy wystąpił o udzielenie świadczenia. Jeżeli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców, to za złożenie elektronicznego wniosku odpowiada ten, kto faktycznie opiekuje się uczniem. W przypadku, gdy rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, każdy w nich może liczyć na dofinansowanie w wysokości 150 złotych.
Elektroniczny wniosek o świadczenie „Dobry Start” może złożyć też faktyczny opiekun dziecka, czyli osoba, która sprawuje pieczę nad uczniem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję, a także opiekun prawny dziecka. Pełnoletni uczniowie, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców, muszą samodzielnie złożyć wniosek o 300 plus. Podobne zasady obejmują osoby usamodzielnione, które opuszczają rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą albo regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną. W niektórych przypadkach prawo składania wniosku o świadczenie „Dobry Start” będzie przysługiwać rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka lub dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Co zrobić, aby otrzymać 300 złotych na wyprawkę dla dziecka?
Wiemy już, kto może ubiegać się o dofinansowanie 300 plus. Niestety, do tego grona nie zaliczają się rodzice przedszkolaków ani zerówkowiczów i nie przewidziano żadnych odstępstw od tej reguły. Osoby uprawnione muszą złożyć wniosek w formie elektronicznej w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2024 roku. Dokumenty oddane po tym terminie nie zostaną przyjęte, chyba że dziecko powyżej 20. roku życia otrzyma zaświadczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Istnieje kilka sposobów na wypełnienie i złożenie wniosku – można to zrobić poprzez:
- Aplikację mZUS,
- Portal Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- Portal Emp@tia,
- Bankowość elektroniczną, czyli systemy internetowe największych banków działających w Polsce.
W celu złożenia wniosku za pośrednictwem portalu PUE ZUS należy najpierw stworzyć swój internetowy profil. Można zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. System poprowadzi rodzica krok po kroku, co ograniczy ryzyko błędnego wypełnienia wniosku. Świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, dlatego posiadanie własnego konta jest warunkiem koniecznym do wypłaty 300 plus.