Trwają kontrole kompostowników. Można stracić ulgę!
Posiadanie przydomowego kompostownika wiąże się z wieloma istotnymi zaletami. Oprócz możliwości otrzymania taniego nawozu i korzyści ekologicznych zyskać można także specjalną ulgę, która pozwala zmniejszyć comiesięczne opłaty za wywóz śmieci. Ulgę tę łatwo można jednak stracić w wyniku kontroli, która wykaże nieprawidłowości… Jesienna tura takich kontroli odbywa się właśnie w wielu miejscach w całej Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ulga na kompostownik – na czym polega?
Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, używanie przydomowego kompostownika uprawnia do skorzystania ze specjalnej ulgi, pozwalającej zmniejszyć opłatę za wywóz śmieci.
Ulga ta wynika dokładnie z ustępu 4a artykułu 6k Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który ma brzmienie następujące:
„Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych”.
Wysokość tej ulgi może więc różnić się w zależności od ustaleń władz konkretnej gminy, ale najczęściej wynosi od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie od osoby.
Kiedy można stracić ulgę na kompostownik?
Opisanej wyżej ulgi na kompostownik łatwo można się jednak pozbyć. Zgodnie bowiem z ustępem 4b przytoczonego już artykułu 6k Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości, który z takiej ulgi korzysta, może w drodze decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta utracić do niej prawo, jeżeli:
- nie posiada kompostownika przydomowego lub
- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym lub
- uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi bądź prezydentowi miasta (lub upoważnionej przez niego osobie) dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji kompostownika.
Utrata ulgi oznacza przy tym brak możliwości ponownego ubiegania się o nią w ciągu kolejnych 6 miesięcy po odebraniu zniżki.
Kontrole w wielu miejscach już się odbyły, a w wielu innych są planowane…
Mając na uwadze powyższe, a także fakt, że kontrole kompostowników odbywają się w godzinach pracy urzędów, warto się zorientować czy i kiedy planowane są w naszym miejscu zamieszkania.
Kontrole te organizowane są bowiem zazwyczaj od września do listopada, a poszczególne gminy najczęściej ogłaszają ten fakt z pewnym wyprzedzeniem.
W wielu miejscach w całym kraju kontrole takie faktycznie ruszyły już w ubiegłym miesiącu. Wydarzyło się to między innymi w gminie Kurów w województwie lubelskim i gminie Jaworze w województwie śląskim, a także w wielu gminach w województwie wielkopolskim (w tym w Puszczykowie, Grodzisku Wielkopolskim oraz w Kobylnikach).
W październiku natomiast kontrole odbywać się mają między innymi w Bytomiu.