Ktoś zajął twoje prywatne miejsce parkingowe? Sprawdź, gdzie możesz zgłosić ten fakt
Problem z parkowaniem na osiedlach mieszkaniowych jest z każdym rokiem coraz większy. Wynika on z tego, że posiadamy coraz więcej aut na rodzinę, a miejsc parkingowych nie przybywa. Takim rozwiązaniem jest wykupienie miejsca parkingowego pod blokiem, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić tym, gdzie zaparkujemy. Co jednak należy zrobić, jeżeli ktoś zajmie nasze miejsce?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wykupić miejsce parkingowe pod blokiem?
Jeżeli masz już dość nieustannego szukania miejsca parkingowego pod swoim blokiem lub też zostawiania samochodu na odległych parkingach, warto zastanowić się nad wykupieniem prywatnego miejsca. W ten sposób może się udać, że będziesz miał miejsce parkingowe niemalże pod drzwiami swojego bloku.
Takie miejsce jesteśmy w stanie wyegzekwować w Zarządzie Dróg i Zieleni. W tym urzędzie możemy złożyć wniosek o miejsce parkingowe, które będzie zaznaczone poprzez namalowanie w tym miejscu koperty. Warto również mieć na uwadze, że wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie.
Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia dowiemy się, czy nasza sprawa zostanie przyjęta, czy jednak spotkamy się z odrzuceniem wniosku. Jednak ostatecznie na rozpatrzenie wniosku będziemy musieli czekać do 30 dni. Oczywiście za wyznaczone miejsce parkingowe będziemy musieli regulować opłatę. Koszt, jaki z tym może się wiązać, wynosi najczęściej do kilkuset złotych i stanowi jednorazową opłatę.
Zajęcie oznakowanego miejsca parkingowego przez inną osobę
Najczęściej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Zarząd Dróg i Zieleni zobowiązany jest do oznakowania naszego miejsca parkingowego. Wykonuje się to poprzez namalowanie na powierzchni parkingu koperty. Jest to jasna informacja o tym, że w danym miejscu parkingowym jest zakaz parkowania, jeżeli do tego nie mamy odpowiednich uprawnień.
Niestety w życiu często bywa tak, że to prawo jest nagminnie naruszane, szczególnie przez osoby, które są spoza danego osiedla, ale usiłują za wszelką cenę zaparkować swoje auto. Chcąc w takich okolicznościach uporać się z niechcianym pojazdem, możemy wezwać Straż Miejską lub policję. Warto jednak pamiętać o bardzo dobrym oznakowaniu takiego miejsca. Na przykład na kopercie może być namalowany nr rejestracyjny naszego pojazdu, lub może znaleźć się tabliczka z informacją, że miejsce parkingowe jest prywatne.
Z jakimi konsekwencjami zmierzą się kierowcy, którzy zajęli nasze oznakowane miejsce parkingowe? Przede wszystkim taki pojazd może zostać odholowany, oczywiście na koszt jego właściciela. Ponadto ze strony służb, kierowca zajmujący nielegalnie miejsce parkingowe może spodziewać się nagany, bądź mandatu w wysokości od 20 do 5000 zł.
Co zrobić, gdy kierowca zajął nieoznakowane prywatne miejsce parkingowe?
Gdy jesteśmy w sytuacji, że nasze prywatne miejsce parkingowe nie jest odpowiednio oznakowane, to w takich okolicznościach możemy liczyć się z utrudnieniami w egzekwowaniu swojego prawa. Wtedy także możemy zgłosić sprawę na Policję lub do Straży Miejskiej. Jednak nie możemy zrobić tego samodzielnie, szczególnie jeżeli chodzi o wezwanie holu, ponieważ możemy ponieść z tego tytułu odpowiedzialność cywilną bądź karną.
Posiadając nieoznakowane miejsce parkingowe pod blokiem, najczęściej policja lub Straż Miejska zareaguje natychmiast, jeżeli będziemy mieli do czynienia z zagrożeniem bezpieczeństwa. W innym przypadku możemy założyć sprawę w sądzie. Jednak w rzeczywistości mało który właściciel takiego miejsca parkingowego decyduje się na taki krok, szczególnie jeżeli to był jednorazowy incydent.
Sprawa w sądzie trwa nawet do kilku miesięcy. W przypadku, gdy nasze nieoznakowane miejsce parkingowe jest zajmowane systematycznie przez jednego kierowcę, wtedy warto zdecydować się na wniesienie sprawy do sądu. W takiej sytuacji możemy rościć odszkodowania za to, że osoba nieuprzywilejowana korzystała z naszego miejsca parkingowego.
Jak oznakować prywatne miejsce parkingowe?
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze prywatne miejsce parkingowe było oznakowane nie tylko skutecznie, ale również zgodnie z prawem, powinniśmy zadbać o oznakowanie poziome oraz pionowe. W tym przypadku konieczne jest oznakowanie miejsca kopertą, czyli znakiem poziomym P-20, a także znakiem pionowym D-18a “parking miejsce zastrzeżone”.
Bardzo ważne jest to, aby do znaku pionowego był dołączony identyfikator, który pozwoli sprawdzić, czy pojazd, który zaparkował w tym miejscu, jest do niego przydzielony. Najczęściej jest to numer rejestracyjny samochodu, do którego zostało przydzielone miejsce parkingowe. Jeżeli jednak mówimy o miejscu parkingowym, które jest przydzielone do auta służbowego, to wtedy wystarczy nazwa firmy.
Źródła:
- https://dziuba-opala.pl/bezprawnie-zajete-miejsce-parkingowe-co-robic/
- https://moto.trojmiasto.pl/Prywatne-miejsce-parkingowe-Czytaj-nie-parkuj-n122015.html
- https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/tak-zalatwisz-miejsce-parkingowe/nz5ephy