Ubezpieczenia dedykowane dla osób starszych – jaka polisa będzie najlepsza?

starsza kobieta, podpisywanie umowy z ubezpieczycielem, ubezpieczenie dedykowane dla osób starszych to przede wszystkim polisa na życie oraz ochrona przed poważną chorobą
Jakie ubezpieczenie najlepiej wpasowuje się w potrzeby seniora?, fot. Pixel-Shot/Arnéll Koegelenberg/peopleimages.com
ikona podziel się
Opublikowano: 28.04.2024 r., 13:02 | Autor: Barbara Ochman
Większość Polaków traktuje ubezpieczenie na życie i zdrowie jako absolutną konieczność. Seniorzy są szczególnie narażeni na różne schorzenia, jednak w ich przypadku trudniej jest znaleźć dobrą polisę w rozsądnej cenie. Czy wiesz, czym charakteryzują się ubezpieczenia dedykowane dla osób starszych?

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie dla seniora?

Wielu Polaków korzysta z ubezpieczeń grupowych, które cieszą się dużą popularnością ze względu na atrakcyjną stawkę. Po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorzy muszą szukać innych form zabezpieczenia – wtedy warto wybrać polisę dla osób starszych. Miesięczna składka z reguły jest wyższa niż przy świadczeniach grupowych, jednak warunki ubezpieczenia mogą być zdecydowanie lepsze. Produkty dla emerytów są dostosowane do potrzeb osób starszych – polisa nie obejmuje już świadczeń na urodzenie dziecka albo jego pobyt w szpitalu, za to skupia się na kwotach wypłacanych w przypadku poważnego zachorowania lub śmierci klienta.

Ubezpieczenia dla seniorów działają na nieco innych zasadach niż produkty dla młodszych konsumentów, jednak wielu ludzi w podeszłym wieku bardzo chętnie po nie sięga ze względu na możliwość zabezpieczenia finansowego dla siebie oraz najbliższych. Najczęstsze zakresy ochrony spotykane w polisach dla emerytów obejmują ubezpieczenie na wypadek:

  • Śmierci,
  • Pobytu w szpitalu,
  • Poważnego zachorowania,
  • Uszczerbku na zdrowiu,
  • Konieczności zasięgnięcia drugiej opinii medycznej.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe przygotowały opcje polegające na włączeniu do ochrony współmałżonka. Zazwyczaj jest to świadczenie dodatkowe, które wpływa na wysokość miesięcznej składki.

Polisa na życie – uwaga na górną granicę wieku!

Osoby w podeszłym wieku najczęściej decydują się, by wykupić ubezpieczenie na życie. Seniorzy nie mają tak dużego wyboru, jak młodsi Polacy. Niestety, emeryci mogą liczyć na niższą sumę ubezpieczeniową i wyższe składki. Firmy działające na rynku stosują różne praktyki – dla niektórych górna granica wiekowa klienta wynosi 60 lat, jednak aktualnie można znaleźć polisy, które obejmują ochroną osoby przed ukończeniem 81. roku życia.

Ważny elementem polisy jest ubezpieczenie na wypadek śmierci. Takie świadczenie ma zabezpieczyć rodzinę zmarłego, pokryć koszty związane z pochówkiem oraz spłacić ewentualne zobowiązania. Ubezpieczenie na życie może przyjmować formę terminową lub bezterminową. Seniorzy zainteresowani terminową polisą muszą wypełnić ankietę medyczną – zły stan zdrowia wpłynie na wysokość składki. W przypadku bezterminowego produktu otrzymujemy dożywotnią ochronę, a składkę opłacamy tylko do ustalonego momentu – na przykład przez pięć lat od daty zawarcia umowy. Chociaż polisy bezterminowe gwarantują wypłacenie świadczenia po śmierci klienta, to nie gwarantują szerokiego zakresu ochrony ani wysokiej sumy ubezpieczenia. Opiera się ona na uproszczonych procedurach i zazwyczaj nie wymaga wypełniania ankiety medycznej.

starsza kobieta podpisuje dokumenty, seniorzy mogą wybierać pomiędzy ubezpieczeniem terminowym i bezterminowym
Ubezpieczenia dla seniorów często zawierają ograniczenia wiekowe, fot. pikselstock

Inne polisy dla seniorów – ubezpieczenia szpitalne i zdrowotne

Podeszły wiek zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób oraz ostrych stanów, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Ubezpieczenie szpitalne to produkt dostosowanych do potrzeb seniorów, którzy chcą zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo w przypadku nieplanowanego pobytu w placówce medycznej. Chociaż ten typ polisy jest wybierany także przez osoby młodsze, to właśnie seniorzy częściej korzystają z pomocy medyków. Leczenie, czy rehabilitacja mogą generować wysokie koszty. Pieniądze wypłacane z polisy mają ułatwić osobom starszym ten ciężki czas.

Polacy najczęściej decydują się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ten produkt, choć nie należy do najtańszych, w rozszerzonych wersjach gwarantuje dostęp do szybkiej pomocy medycznej, specjalistycznych porad bez kolejek oraz badań diagnostycznych. Niektóre polisy obejmują wizyty domowe lekarza oraz pielęgniarki, czy całodobową infolinię medyczną. Część seniorów wybiera takie ubezpieczenie ze względu na możliwość wykonania skomplikowanych i drogich badań, takich jak rezonans magnetyczny.

Dzięki dobrej polisie zdrowotnej senior ma szansę na powrót do sprawności w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby. Niestety, publiczna służba zdrowia jest niewydolna, przez co pacjenci czekają na wizyty u specjalisty przez długie miesiące lub lata. Ubezpieczenie zdrowotne dedykowane osobom starszym to ciekawa opcja dla seniorów, którzy mogą sobie pozwolić na cykliczne opłacanie składki.

Źródła:

  • https://rankomat.pl/zdrowotne/ubezpieczenie-zdrowotne-dla-seniora-kto-ma-najlepsza-oferte
  • https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/senior
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto