Ulga podatkowa od sprzętu AGD? Zobacz, na jakich zasadach masz prawo rozliczyć go w PIT
Coraz bardziej przyzwyczajamy się do tego, że w trakcie składania zeznania podatkowego, możemy korzystać z różnych ulg. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość również od podatku dochodowego odliczyć sobie sprzęt AGD. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób można tego dokonać, a także, jakie przepisy regulują takie prawo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zeznanie podatkowe w 2024 roku - co musisz wiedzieć?
Jeżeli chcemy rozliczyć się z fiskusem za 2023 r., to termin składania zeznań podatkowych przypada od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość złożenia deklaracji drogą elektroniczną. W tym celu należy zarejestrować się do systemu Twój e-PIT. Ta forma cieszy się bardzo dużą popularnością. Ponieważ w 2023 r. w ten sposób rozliczyło się aż 96% podatników.
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, najczęściej chcemy się dowiedzieć, w jakim terminie możemy liczyć na zwrot podatku. Okazuje się, że maksymalny czas oczekiwania na przelew środków finansowych wynosi 45 dni. Natomiast średnio trwa to znacznie krócej, ponieważ pieniądze są przelewane w ciągu ok. 12 dni od momentu dostarczenia deklaracji podatkowej. Należy również pamiętać o tym, że w 2024 r. nie obowiązuje przesunięcie terminu rozliczania się z fiskusem. Dlatego 30 kwietnia jest ostatecznym dniem, kiedy możemy wysłać swój PIT. Zobacz, więcej informacji na temat wyliczenia podatku dochodowego.
Ulga mieszkaniowa - co to jest?
Jeżeli interesuje nas możliwość skorzystania z ulgi na zakupiony sprzęt AGD, to tak naprawdę musimy przyjrzeć się uldze mieszkaniowej. Jest to ulga, która przysługuje osobom fizycznym sprzedającym swoją nieruchomość. Bardzo ważne jest to, aby taka sprzedaż nie miała związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale zaliczała się do prywatnych transakcji.
Z ulgi mieszkaniowej możemy skorzystać w przypadku, gdy sprzedajemy dom, mieszkanie lub działkę budowlaną, bez związku z zarobkiem w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Do kolejnych warunków uprawniających do skorzystania z ulgi jest fakt, iż nieruchomość ta została sprzedana w ciągu 5 lat od roku kalendarzowego, w którym ją nabyliśmy. Ponadto jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatków od sprzedaży, ponieważ nieruchomość sprzedaliśmy drożej niż wynosiła cena, za którą ją kupiliśmy.
Jak odliczyć sprzęt AGD zgodnie z prawem?
Jeżeli spełniliśmy wszystkie powyższe warunki, to będziemy mogli skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Najprościej rzecz ujmując, z ulgi możemy skorzystać, jeżeli pieniądze pozyskane ze sprzedaży swojej nieruchomości, będziemy chcieli przeznaczyć na inne cele, również związane z nieruchomościami. Bardzo ważne jest to, aby z ulgi skorzystać w terminie do 3 lat od sprzedaży swojego mieszkania, domu lub gruntu.
Okazuje się, że w rozliczeniu podatkowym, możemy odliczyć również zakupiony sprzęt AGD. Jak się możemy domyślać, jest to przepis, który nie był zawsze brany pod uwagę przez fiskus, a wręcz nawet można było zauważyć częste odrzucenia zwrotu podatku dochodowego z tego tytułu. Jednak ostatecznie sytuacja wyjaśniła się w 2021 roku, kiedy to Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 13 października 2021 r. nr DD2.8202.4.2020.
Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej na zakup sprzętu AGD, jeżeli posłuży on kolejnym celom mieszkaniowym. Oczywiście w wyżej wymienionym dokumencie znalazła się dokładna lista sprzętu AGD, która może zostać ujęta w uldze mieszkaniowej. Wśród takich sprzętów znajduje się m.in.: kuchenka gazowa, elektryczna, zmywarka, lodówka, czy też pralka. Oprócz tego, możemy mówić również o odliczeniu od podatku mebli, które zakupimy do zabudowy kuchenne, czy też meble będące trwałym elementem konkretnej nieruchomości.
Warto wspomnieć także o różnego typu oświetleniach, szczególnie sufitowych i ściennych, które także mogą podlegać odliczeniu w zeznaniu rocznym. Cała lista przedmiotów oraz sprzętów AGD znajduje się w interpretacji Ministerstwa Finansów. Rzeczywiście wcześniej fiskus bardzo często robił problemy z odliczaniem takich rzeczy, przez co podatnicy składający formularz PIT spotykali się z odpowiedzią odmową na zwrot podatku. Zobacz też, w jaki sposób możesz odliczyć od podatku fotowoltaikę.
Pozostałe wydatki uwzględnione w uldze mieszkaniowej
Oczywiście sprzęt AGD jest tylko jedną z grup rzeczy wymienionych na liście wydatków, jakie możemy odliczyć na drodze ulgi podatkowej. Do takich kosztów oczywiście możemy wliczyć zakup nieruchomości lub część udziału w nim. Mowa jest zarówno o domu, mieszkaniu, jak i również gruntach. Tutaj także wlicza się nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, ale także tylko jego części.
Ulga mieszkaniowa obejmuje także koszty związane z rozbudową lub remontem swojego lokalu mieszkalnego. Brane są także pod uwagę wydatki związane ze spłatą kredytu lub pożyczki, które służyły wyżej wymienionym celom. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w ustawie o PIT w art. 21, dzięki czemu nie będziemy mieli już wątpliwości, czy poniesione koszty związane z nową nieruchomością, możemy odliczyć od podatku w swoim zeznaniu rocznym.
Źródła:
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-od-podatku-mozesz-odliczyc-nowa-lodowke-kuchenke-i-pralke-wy,nId,7321996
- https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/zwolnienia/6423196,ulga-mieszkaniowa-w-pit-20232024-jakie-wydatki-uprawniaja-do-tej-ulgi.html#ulga-mieszkaniowa-na-czym-polega
- https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/6470826,rozliczanie-pit-w-2024-r-do-kiedy-skladamy-zeznania-podatkowe.html