Unia Europejska pracuje nad podatkiem od ogrzewania! Jakie stawki?
Podatek od ogrzewania już niedługo stanie się faktem. Państwa członkowskie UE doszły do porozumienia i zadecydowały o rozszerzeniu systemu ETS na prywatne domy. Nowa danina obejmie właścicieli nieruchomości ogrzewanych węglem, ekogroszkiem, gazem, czy paliwem opałowym. Sprawdź, ile wyniosą opłaty i dowiedz się, od kiedy zacznie obowiązywać ETS II.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest i kiedy wejdzie w życie system ETS II?
Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej trwają intensywne prace przygotowujące państwa członkowskie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Wspólnota przygotowała specjalny pakiet dyrektyw i rozporządzeń „Fit for 55”, który ma ułatwić osiągnięcie tak ambitnego celu. Wytyczne UE doprowadziły do powstania ETS, będącego unijnym systemem handlu uprawnień do emisji. Aktualnie obowiązuje on wyłącznie przedsiębiorstwa działające w energochłonnych sektorach przemysłu, linie lotnicze, czy producentów energii. Takie firmy kupują lub otrzymują uprawnienia do emisji.
Niebawem system handlu emisjami ulegnie poważnym zmianom. Sektory, które już są nim objęte, muszą do 2030 roku obniżyć poziom emisji o 62% w porównaniu z rokiem 2005, kiedy program wchodził w życie. Bezpłatne uprawnienia będą stopniowo wycofywane, a dotychczasowy system rozszerzy się o ETS II dla paliw wykorzystywanych w transporcie drogowym, żegludze oraz do ogrzewania budynków. Nowy podatek ma wejść w życie na początku 2027 roku. Jeżeli ceny energii będą bardzo wysokie, to data jego wprowadzenia przesunie się o jeden rok.
Prace nad ETS II, potocznie nazywanym podatkiem od ogrzewania, trwały od 2021 roku i zostały zakończone w maju 2023. System zostanie rozszerzony między innymi na właścicieli prywatnych domów i mieszkań, którzy ogrzewają nieruchomość za pomocą węgla, gazu, ekogroszku, czy oleju opałowego.
Gospodarstwa domowe boleśnie odczują nowy podatek – ile będzie wynosić opłata ETS II?
To już pewne – dodatkowe opłaty obejmą wszystkich właścicieli lokali ogrzewanych paliwami emitującymi dwutlenek węgla. Wysokość opłat w teorii powinna być uzależniona od emisji CO2. Dokładne kwoty nie zostały jeszcze ogłoszone i prawdopodobnie będą znane dopiero w połowie 2026 roku, tuż przed wprowadzeniem w życie kontrowersyjnej daniny. Jeżeli sprawdzą się wstępne prognozy, to właściciele domów opalanych węglem, ekogroszkiem, czy gazem będą musieli przygotować się na wzrosty cen tych paliw. Zakładając, że przeciętne gospodarstwo emituje około 6 ton dwutlenku węgla w ciągu roku, to za każdą z nich będzie musiało zapłacić prawdopodobnie około 45 euro, co dzisiaj oznacza podatek w wysokości 1200 złotych. Opłata ETS II będzie doliczana do cen energii.
Wstępne wyliczenia nie stanowią gwarancji, że podatek od ogrzewania będzie oscylował wokół 1000-1500 złotych rocznie. W styczniu 2024 za emisję tony CO2 w ramach systemu ETS należało zapłacić ponad 80 euro, z kolei w lutym ta sama opłata wynosiła 64 euro. Tak duże różnice wynikały z faktu, że unijny system sprzedaży uprawnień do emisji opiera się na rynkowej grze popytu i podaży. Pieniądze zebrane przez państwo za sprawą nowego podatku, mają zasilić krajowy budżet. Dodatkowe środki posłużą do finansowania działań na rzecz klimatu.
Czy można uniknąć płacenia podatku od ogrzewania?
Perspektywa nowego podatku z pewnością nie wzbudza optymizmu wśród właścicieli budynków ogrzewanych węglem, ekogroszkiem, gazem, czy olejem opałowym. Do wprowadzenia nowej daniny zostało trochę czasu, a osoby, które chcą uniknąć dodatkowych opłat, jeszcze zdążą to zrobić. Gdyby ETS II zaczął obowiązywać dzisiaj, podatek od emisji gazów cieplarnianych obejmowałby 3,2 miliona Polaków posiadających kotły na paliwo stałe oraz 2,3 miliona właścicieli kotłów gazowych – tak wynika z informacji zgromadzonym w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Każdy z nas może uniknąć opłaty wnoszonej w ramach ETS II. Wystarczy, że do końca 2026 roku zmienimy sposób ogrzewania na taki, który czerpie energię ze źródeł odnawialnych. Jest to poważna inwestycja i niestety nie każdego na nią stać. Na szczęście wciąż możemy liczyć na dofinansowania do zakupu i montażu ekologicznych źródeł ciepła.
Źródła:
- https://climate.ec.europa.eu/eu-action/eu-emissions-trading-system-eu-ets/ets2-buildings-road-transport-and-additional-sectors_en
- http://www.itpe.pl/blog/2022/07/22/dane-ceeb-ponad-3-mln-kotlow-na-paliwa-stale/
- https://lodz.eska.pl/nowy-podatek-od-ogrzewania-juz-w-2027-jakie-beda-stawki-za-ogrzewanie-weglem-i-gazem-3-06-aa-G4tY-VPfy-XQFC.html