Unia nakłada obowiązek korzystania z fotowoltaiki! Od kiedy i przez jakie budynki?

Flagi Polski i UE, jak na obowiązek korzystania z fotowoltaiki zareagują Polacy?
Kiedy korzystanie z fotowoltaiki stanie się koniecznością?, fot. Wioletta
ikona podziel się
Opublikowano: 10.04.2024 r., 9:18 | Autor: Adrian Kowalczyk
To już pewne! Korzystanie z fotowoltaiki w Polsce i innych krajach należących do Unii Europejskiej staje się koniecznością. Od kiedy i na jakiego rodzaju obiektach będą musiały być instalowane panele słoneczne? Jak nowe przepisy UE są odbierane wśród obywateli krajów ją tworzących? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Dlaczego obowiązek czerpania „zielonej” energii wzbudza kontrowersje?

Obowiązek korzystania z fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej wzbudza kontrowersje z kilku powodów, które dotykają różnorodnych aspektów:

 • społecznych;
 • ekonomicznych;
 • technicznych.

Pierwszym i najbardziej oczywistym jest koszt wdrożenia takiej technologii. Inwestycje w fotowoltaikę wymagają znacznych nakładów finansowych zarówno od gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Dla wielu osób i firm początkowy koszt instalacji paneli słonecznych jest więc barierą, która wydaje się nie do pokonania bez odpowiednich zachęt finansowych lub dotacji.

Kolejną kwestią są ograniczenia techniczne i geograficzne. Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, np. ilości dostępnego światła słonecznego, co oznacza, że w niektórych regionach Europy takie rozwiązania mogą być mniej efektywne. Ponadto nie wszystkie budynki nadają się do montażu paneli słonecznych ze względu na ich położenie, konstrukcję dachu czy otaczającą zabudowę, a to również ogranicza możliwości wdrożenia opisywanej technologii.

Warto też wspomnieć, że chociaż energia słoneczna jest uznawana za „zieloną” i odnawialną, produkcja, instalacja i utylizacja paneli słonecznych niosą ze sobą pewne obciążenia środowiskowe. Poza tym w niektórych krajach (w tym w Polsce) pojawiają się głosy sprzeciwu wobec „zanieczyszczenia krajobrazu” przez duże farmy fotowoltaiczne. Nic więc dziwnego, że obowiązek wdrażania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w zakresie pozyskiwania energii jest przyjmowany w mało optymistyczny sposób.

Które budynki i od kiedy będą musiały pobierać energię w ekologiczny sposób?

Mimo opisanych krótko powyżej kontrowersji związanych z obowiązkiem korzystania z fotowoltaiki w krajach Unii, jej władze nie chcą z niego zrezygnować. Co więcej, wiadomo już, na jakiego rodzaju budynkach i od kiedy mają być – koniecznie – instalowane panele (lub inne moduły). Jeżeli więc tylko zostanie to w odpowiedni sposób uzasadnione pod względem technicznym, ekonomicznym oraz funkcjonalnym, fotowoltaika znajdzie się na:

 • nowych budynkach komercyjnych i użytku publicznego;
 • istniejących już budynkach komercyjnych i publicznych;
 • nowych budynkach mieszkalnych;
 • wszystkich istniejących budynkach z tzw. sektora publicznego.

Należy pamiętać, że korzystanie z fotowoltaiki na wymienionych wyżej budynkach zacznie obowiązywać w różnych latach. W przypadku nowych budynków komercyjnych i publicznych będzie to rok 2026, czyli najwcześniej. Od 2027 r. nowe przepisy zaczną dotyczyć istniejących już budynków wspomnianego typu. Dwa lata później fotowoltaika stanie się obowiązkiem w zakresie pozyskiwania energii w przypadku nowych budynków mieszkalnych. Najpóźniej zaś, bo w roku 2030, do grona spełniających wymogi UE budynków będą musiały dołączyć wszystkie istniejące budynki z sektora publicznego.

Trzeba również wspomnieć w tym miejscu, że władze Unii pozwalają zastąpić moduły fotowoltaiczne innymi – kolektorami słonecznymi. Na czym polega różnica między nimi? Pierwsze z wymienionych wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Drugie zaś (rzadziej spotykane) służą do zapewnienia stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Właściciele poszczególnych nieruchomości będą mogli więc samodzielnie zadecydować, z której technologii chcieliby korzystać.

Dlaczego UE narzuca obowiązek korzystania z fotowoltaiki?

Promując technologię fotowoltaiczną, UE dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii i zmniejszenie zależności od dostawców zewnętrznych, Wprowadzenie obowiązku korzystania z fotowoltaiki ma także na celu stymulowanie innowacji i rozwoju nowych technologii, co może przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze zielonej energii.

Władze wspólnoty twierdzą przy tym, że transformacja energetyczna wymaga szeroko zakrojonych działań i zaangażowania zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Obowiązek korzystania z fotowoltaiki to krok ku „demokratyzacji” produkcji energii, umożliwiający gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom generowanie własnej czystej energii. To zaś ma nie tylko przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych, ale również umożliwić konsumentom obniżenie rachunków za energię.

Panele fotowoltaiczne, kto będzie musiał zainwestować w ich instalację?
Dlaczego UE wprowadza obowiązek czerpania „zielonej” energii w krajach członkowskich?, fot. Thinapob

Źródła:

 • https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20189856/fotowoltaika-na-budynkach-w-polsce-bedzie-obowiazkowa
 • https://hymon.pl/kolektory-sloneczne-a-panele-fotowoltaiczne-czym-sie-roznia/
 • https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wiemy-od-kiedy-obowiazkowa-fotowoltaika-w-polsce-dotyczy-wszystkich-budynkow-ue-postanowila-unia-europejska-aa-SW3T-B9QU-w2Fj.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Mieszkaniec / 15 kwietnia 2024 11:04
I ludzie tak będą łykać wszystkie obowiązki durnych ekoswirow czy się postawia jak rolnicy?
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto