Unijna dyrektywa zmusi nas do wymiany okien? Nadchodzą ważne zmiany
Czy to prawda, że wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą zmuszeni do wymiany okien na nowoczesne modele? Dyrektywa EPBD wzbudza spore kontrowersje i wprowadza chaos informacyjny. Czy wiesz, jakie zmiany przegłosowano w Parlamencie Europejskim i kto najbardziej odczuje wprowadzenie nowych przepisów?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie zmiany czekają nas po wprowadzeniu dyrektywy EPBD?
W kwietniu tego roku Parlament Europejski i kraje członkowskie UE doszły do porozumienia w sprawie wyznaczenia ram prawnych przyczyniających się do redukcji emisji i zużycia energii w budynkach prywatnych oraz publicznych. Dyrektywa Energy Performance of Buildings Directive (EPBD) będzie nakładać szereg wymagań na państwa należące do wspólnoty, a skutki jej wprowadzenia odczują także zwyczajni Polacy.
Nowe regulacje mają prowadzić do obniżenia rachunków za energię elektryczną i przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz jakości życia mieszkańców krajów członkowskich. Dyrektywa EPBD zakłada, że do 2030 roku zużycie energii w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie wspólnoty spadnie o 16%. Do 2035 roku ten wskaźnik powinien spaść o 20-22%. Do 2030 roku aż 16% budynków publicznych w najgorszym stanie przejdzie renowację, a do 2033 ten odsetek wzrośnie do 26%.
Zgodnie z założeniami dyrektywy EPBD, od początku 2028 roku wszystkie powstające budynki publiczne będą całkowicie niezależne od paliw kopalnych. Pozostałe, nowe nieruchomości, staną się zeroemisyjne od stycznia 2030 roku. Państwa członkowskie będą stopniowo wycofywać dotacje na zakup i instalację kotłów. Nowe przepisy powinny uruchomić falę renowacji budynków i ograniczyć skalę ubóstwa energetycznego. Wytyczne odnoszą się także do termomodernizacji domów, w tym parametrów dotyczących okien.
Czy będziemy musieli wymieniać okna dwuszybowe?
Dyrektywa unijna wprowadziła dezinformację wśród polskiego społeczeństwa. W internecie rozgorzała dyskusja na temat obowiązkowej wymiany okien dwuszybowych na modele trzyszybowe. Te plotki zostały już zdementowane przez ekspertów. EPBD nie wnosi żadnych nowych wymagań względem właścicieli budynków mieszkalnych. Nowy akt prawny zawiera ważne wytyczne dla państw członkowskich, które powinny teraz opracować atrakcyjne systemy dofinansowań do wymiany pieców na paliwa kopalne oraz termomodernizacji domu.
Energy Performance of Buildings Directive prawdopodobnie przyczyni się do przerzucenia większej odpowiedzialności na samorządy – to one będą musiały zadbać o emisyjność szkół, czy szpitali. Czy EPBD rzeczywiście unormuje kwestię okien montowanych w polskich domach? Nowe przepisy będą nakazywały zakup i montaż elementów, które spełniają specyficzne wymogi, jednak unia nie zmusza właścicieli do wymiany starszych modeli. Efektywność energetyczna okien wpływa na redukcję zużycia energii w budynkach, która jest definiowana m.in. przez:
- współczynnik przenikania ciepła (dla energooszczędnych okien wskaźnik wynosi poniżej 1,3 W/m²K, a dla okien pasywnych 0,8 W/m²K lub mniej),
- współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (w chłodnym klimacie powinien być wyższy, a w ciepłych niski),
- współczynnik przepuszczalności światła,
- hermetyczność,
- konstrukcja oraz materiał użyty do produkcji ram,
- certyfikaty.
Dyrektywa EPBD a obowiązkowa wymiana okien
Warto podkreślić, że dyrektywa EPBD nie wymusza na Polakach obowiązkowej wymiany okien, które nie wpisują się w wymogi UE. Nowe przepisy mają prowadzić do stopniowego eliminowania elementów o niskiej wydajności, jednak wyrywanie starych okien będzie konieczne dopiero wtedy, gdy właściciele zdecydują się na renowację albo modernizację budynku. Wszystkie nowe nieruchomości będą spełniać określone standardy energetyczne, które dotyczą także okien.
Początkowo Unia Europejska planowała wprowadzić ograniczenia dotyczące sprzedaży lub wynajmu mieszkań o niskiej efektywności energetycznej, jednak ostatecznie odstąpiono od kontrowersyjnego zapisu. Zamiast tego właściciele planujący transakcję, obowiązkowo muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które może wpływać na wartość domu lub mieszkania. Energooszczędne modele okien będą wprowadzane stopniowo, dlatego Polacy nie powinni się przejmować wymianą dobrych i sprawnych, choć dość wiekowych skrzydeł okiennych.