Znalazłeś taką naklejkę na śmietniku? To początek problemów. Gminy biorą się za błędy w segregacji odpadów

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta z roku na rok, coraz więcej budynków przechodzi termomodernizację, nawet zakupy robimy bardziej świadomie. Jednak w wielu miejscach w Polsce gminy wciąż walczą, by osiągnąć odpowiedni poziom recyklingu. Mieszkańcy odgrywają zasadniczą rolę w prawidłowej gospodarce odpadami – bez ich udziału gminy nie osiągną w tej sprawie odpowiednich wyników. Właśnie dlatego gminy stosują narzędzia kontroli. Urzędnicy wyruszyli w teren, a specjalne naklejki na pojemnikach mogą oznaczać problemy dla właścicieli nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po co segregować odpady?
Segregacja odpadów jest jedną z najważniejszych funkcji w ochronie środowiska naturalnego. Pozwala na ponowne przetworzenie odpadów w procesie recyklingu i wykorzystanie w celu wytworzenia nowego produktu, a to prowadzi do oszczędności surowców naturalnych i energii.
Segregowanie śmieci zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na ekosystem. Nieprzestrzeganie reguł segregacji może prowadzić nawet do rozwoju groźnych bakterii i mikroorganizmów, a tego efektem są choroby i infekcje.
Segregacja odpadów to także element edukacji ekologicznej społeczeństwa i kształtowania proekologicznych postaw, które są coraz ważniejszymi wartościami w obliczu zmian klimatycznych oraz stopnia zaśmiecenia środowiska.

Zasady segregacji odpadów
Podstawowym podziałem odpadów jest rozróżnienie na opady organiczne i nieorganiczne. Do pojemników przeznaczonych na odpady organiczne należy wyrzucać np. resztki jedzenia.
Natomiast odpady nieorganiczne podzielone są następująco:
- metale – puszki, metalowe zakrętki, wszelkie metalowe elementy;
- tworzywa sztuczne – opakowania plastikowe, torebki foliowe, reklamówki, butelki z plastiku;
- szkło – butelki, słoiki, pojemniki;
- papier – gazety, kartony, pojemniki.
Osobną kwestią jest oddzielanie odpadów problemowych. Do takiego rodzaju śmieci zaliczają się np. przeterminowane lekarstwa, elektrośmieci, termometry z rtęcią, strzykawki, odpady po żrących chemikaliach takich jak środki ochrony roślin, lakiery, rozpuszczalniki i wiele innych. Nie wolno składować ich w pojemnikach przeznaczonych do segregacji odpadów. Więc jak się ich pozbyć? Najłatwiej oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się na terenie każdej gminy.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Wyrzucenie starych ubrań czy pościeli do śmieci zmieszanych może skutkować nie tylko negatywnym wpływem na środowisko, ale także wyższymi rachunkami.

Jak wygląda kontrola segregacji odpadów?
Jednym ze sposobów kontroli segregacji śmieci jest wysłanie urzędników w teren. Chodzą od domu do domu, zaglądają do pojemników na śmieci. Jeśli zauważą jakąś nieprawidłowość, umieszczają na pojemniku specjalną naklejkę.
Naklejka najczęściej ma formę żółtej lub czerwonej etykiety o nieprawidłowej segregacji i o przekazaniu tej informacji do odpowiednich organów. Właściciel oznaczonego pojemnika musi ponownie posegregować swoje śmieci – tym razem zgodnie z zasadami – które zostaną odebrane w następnym terminie.
Naklejka stanowi także ostrzeżenie na przyszłość. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, na właściciela może zostać nałożona podwyższona opłata za odbiór odpadów.

Gdzie ruszyły kontrole segregacji odpadów?
Tego typu akcje z naklejkami nie są nowością w dużych miastach. Coraz częściej docierają także do mniejszych miejscowości, gdzie zdarza się, że świadomość ekologiczna jest na niższym poziomie. Częstymi sytuacjami jest nielegalne palenie śmieci – co można z tym zrobić?
W marcu 2025 taka kontrola rozpoczęła się w Sędziszowie Mazowieckim – niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu. Tamtejsze władze postanowiły zmobilizować mieszkańców do większej dbałości o segregację, używając właśnie systemu naklejek. Podobna kontrola miała miejsce w lutym 2025 w gminie Łukowica w województwie małopolskim. Ujawniła ona liczne przypadki niewłaściwej segregacji odpadów.
Źródła
- https://samorzad.gov.pl/attachment/fcba3d5d-d84b-49e9-b249-299972eab29b