Kiedy spodziewać się wizyty kontrolera abonamentu RTV? Sprawdź, czy musisz go wpuścić do domu
Wzmożone kontrole abonamentu RTV i wysokie kary za jego niepłacenie to trend, który potwierdzają kolejne ogłoszenia o pracę opublikowane przez Pocztę Polską. W niniejszym artykule przypominamy, czym jest abonament RTV i ile wynosi w 2024 r., a także jakie są kary za jego niepłacenie. Wskazujemy także, kiedy możemy spodziewać się kontroli i czy mamy obowiązek wpuszczenia kontrolera do naszego domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Abonament RTV – kto musi płacić i ile wynosi?
Regularne opłacanie abonamentu RTV to wynikający z przepisów prawa obowiązek wszystkich gospodarstw domowych posiadających przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Płacić muszą także firmy, sanatoria, żłobki, jednostki oświatowe, szkoły wyższe, zakłady opieki zdrowotnej czy domy pomocy społecznej.
Opłatę wnosi się przy tym niezależnie od liczby posiadanych odbiorników w wysokości 8,70 zł miesięcznie za przynajmniej jedno posiadane radio oraz 27,30 zł miesięcznie za przynajmniej jeden telewizor.
Abonament RTV – kara za niepłacenie
Niepłacenie abonamentu RTV to narażenie się na karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu RTV, która połączona jest z koniecznością uregulowania zaległych wpłat.
Podmiotem odpowiedzialnym za kontrole jest Poczta Polska.
Poczta Polska szuka kontrolerów – co to oznacza?
Jakiś czas temu media obiegła informacja dotycząca ogłoszeń o pracę opublikowanych przez Pocztę Polską. Otwarte nabory dotyczyły stanowiska kontrolera RTV w różnych miastach w całej Polsce, w tym między innymi we Wrocławiu, Warszawie i Bydgoszczy.
Nabory świadczą o chęci zwiększenia liczby kontrolerów, co z kolei przełożyć ma się na zmaksymalizowanie wpływów z abonamentu.
Przez lata bowiem kary za brak płacenia tej opłaty wymierzane były bardzo rzadko, natomiast w ostatnim czasie widać, że kontroli jest coraz więcej.
W jakich godzinach spodziewać się kontrolera abonamentu RTV i czy trzeba go wpuszczać do domu?
Kontrolerzy pukają więc do drzwi i sprawdzają, czy mamy zarejestrowany sprzęt RTV. Sypią się przy tym naprawdę wysokie kary, w skrajnych przypadkach sięgające nawet 187 tysięcy złotych (rekord taki padł w województwie pomorskim).
Opublikowane przez Pocztę Polską ogłoszenia o pracę dają przy tym wskazówki dotyczące tego, kiedy potencjalnie można spodziewać się kontroli. Praca kontrolera odbywa się bowiem w godzinach od 7:00 do 15:00.
Poczta Polska informuje przy tym, że kontrole koncentrują się przede wszystkim na firmach i instytucjach. Te w domach prywatnych są mniejszością.
Mimo powyższego warto wiedzieć, że nawet jeżeli kontroler abonamentu RTV zapuka do drzwi, żadne obowiązujące przepisy prawa nie dają mu przyzwolenia na wejście do domu lub mieszkania bez naszej zgody. Odmowa wpuszczenia, co do zasady, nie wiąże się więc z żadnymi prawnymi konsekwencjami.