W jakich sytuacjach musisz ubiegać się o pozwolenie na remont dachu?

Dekarz naprawiający pokrycie dachowe, kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na remont dachu
Okoliczności, w których zgłoszenie lub pozwolenie na remont dachu jest konieczne, fot. Attasit
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2024 r., 13:16 | Autor: Katarzyna Barczyk
Jeżeli chcesz w niedalekiej przyszłości wyremontować swój dach, to powinieneś wiedzieć, w jakich dokładnie okolicznościach powinieneś taki fakt zgłosić do urzędu. Tym bardziej, że w pewnych sytuacjach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Natomiast bez dotrzymania wymaganych formalności możemy spodziewać się wysokiej kary finansowej.

Kiedy przy remoncie dachu wymagane jest pozwolenie na budowę?

Istnieje kilka takich sytuacji, w których należy najpierw ubiegać się o pozwolenie na budowę, zanim zaczniemy remont dachu. Takich formalności będziemy musieli dopełnić w sytuacji, gdy będziemy ingerować w konstrukcję dachu. Jeżeli nie zamierzamy jej odtworzyć, ale chcemy zmienić wygląd dachu, co wpłynie na zmianę kubatury budynku, wtedy należy złożyć wniosek do urzędu o pozwolenie na budowę.

O pozwolenie na budowę musisz ubiegać się również w sytuacji, kiedy zamierzasz nadbudować domu. Taki przepis dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych, ale również zabudowy szeregowej. Innym powodem, dla którego pozwolenie na budowę będzie wymagane, jest zmiana pokrycia dachowego, przez jakie dojdzie do oddziaływania naszego dachu na sąsiednią działkę. Takim przykładem jest, chociażby większy obszar zacienienia niż przed remontem dachu.

Nie możesz zapominać również o sytuacji, w której twój budynek mieszkalny znajduje się w rejestrze zabytków. Tutaj o pozwolenie na budowę będzie wymagać nawet najmniejsza ingerencja w konstrukcję dachu. Nawet jeżeli nie zmieniamy bryły naszego budynku mieszkalnego. Zobacz, ile może kosztować remont dachu.

Zgłoszenie remontu dachu

Jeżeli jesteśmy pewni, że planowany przez nas remont dachu nie będzie wymagać pozwolenia na budowę, to nadal musimy się upewnić, czy nie będzie wymagane zgłoszenie tego faktu. Okazuje się, że również są pewne sytuacje, w których należy zgłosić taki fakt do urzędu miasta lub urzędu gminy.

Jednym z powodów, który będzie wymagać od nas zgłoszenia, jest ingerencja w pokrycie dachowe budynku znajdującego się od granicy działki w określonej odległości. Taka odległość nie powinna być mniejsza niż 3 metry w przypadku ścian pozbawionych okien, a także 4 metry, w przypadku ścian, które posiadają okna lub drzwi. Jeżeli ta odległość jest mniejsza, wtedy trzeba remont dachu zgłosić do urzędu.

Poza tym warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który nam wskaże, czy są jakieś wytyczne dotyczące rodzaju materiału, jaki będzie montowany na dachu. Zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego mogą dotyczyć nawet koloru pokrycia dachowego. Jeżeli jakiekolwiek wytyczne MPZP dotyczą pokrycia dachowego, wtedy przed pracami remontowymi należy dokonać zgłoszenia do urzędu gminy lub urzędu miasta.

Jakie konsekwencje poniesiemy za zmiany w pokryciu bez dokonania formalności?

Jeżeli planowany przez nas remont dachu będzie wymagać pozwolenia, a my mimo wszystko dokonamy prac zmieniających konstrukcję w pokryciu dachowym, wtedy możemy liczyć się z konsekwencjami. Takie prace są traktowane jako samowola budowlana, która w danej chwili wiąże się z karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Wysokość kary została obniżona, ponieważ samowola budowlana nie jest traktowana już jako przestępstwo, ale jako wykroczenie. Łagodniejsze konsekwencje są wynikiem nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. Wcześniej za taki czyn, inwestor mógł zostać ukarany nie tylko karą grzywny, ale również karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Wymiana dachówki na nową, formalności, jakie należy spełnić przed remontem dachu
Remont dachu bez pozwolenia w niektórych sytuacjach może zakończyć się karą grzywny, fot. SusaZoom

Jak ubiegać się o pozwolenie na remont dachu?

W przypadku, gdy zweryfikujesz konieczność posiadania pozwolenia na remont dachu, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dopełnić wszystkich formalności. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak często może nam się wydawać. Wśród dokumentów, jaki należy wypełnić, zalicza się formularz pobrany ze starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Nie bez znaczenia będzie również projekt budowlany, w którym zostaną uwzględnione wszystkie zmiany, jakie chcesz wprowadzić podczas remontu dachu. Jeżeli są wymagane konkretne opinie różnych specjalistów, to oczywiście muszą one być dołączone do wniosku o pozwolenie na remont dachu. Trzeba koniecznie pamiętać, że pozwolenia, opinie, a także projekt budowlany jest potrzebny aż w 4 egzemplarzach.

Oprócz tego należy uwzględnić oświadczenie, w który potwierdzasz to, że jesteś właścicielem nieruchomości lub masz prawo do przeprowadzania w danym budynku prac budowlanych. Musimy także upewnić się, czy nasz dom jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli jednak MPZP nie obowiązuje na naszym terenie zamieszkania, wtedy konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Remont dachu, który będzie wymagał pozwolenia, warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ samo czekanie na wydanie pozwolenia może potrwać nawet do 65 dni. Natomiast w przypadku zgłoszenia remontu dachu na zgłoszenie, jeżeli w ciągu 30 dni nie uzyskamy odpowiedzi odmownej, możemy traktować to jako możliwość przeprowadzenia planowanych prac. Zobacz też, jak wykonać samodzielnie ocieplenie dachu.

Źródła:

  • https://deccoria.pl/artykuly/prawo-i-finanse/czy-trzeba-miec-pozwolenie-na-remont-dachu-sprawdz-kiedy-musisz-zlozyc-wniosek-66-18135
  • https://sp-legal.pl/kara-za-samowole-budowlana/
  • https://www.castorama.pl/zmiana-konstrukcji-dachu-bez-pozwolenia-prawo-budowlane-ins-1166352.html
  • https://floriancentrum.com.pl/zmiana-dachu-na-starym-domu/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto