W tych miastach nie można już palić w kominku! Jakie kary grożą za łamanie przepisów?
Zakaz palenia w kominkach obejmuje tylko wybrane miasta lub województwa i w większości przypadków obowiązuje wyłącznie w wybrane dni, jednak za złamanie przepisów grożą dotkliwe kary pieniężne. Czy znasz lokalne zasady i obostrzenia dotyczące korzystania z kominków? Zobacz, co trzeba wiedzieć, aby nie narażać się na otrzymanie wysokiego mandatu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakaz palenia w kominku – w jakich miastach obowiązuje?
Przepisy dotyczące korzystania z kominków nie są jednorodne. Lokalne zakazy i obostrzenia mogą obejmować teren całego województwa lub wybranego miasta. Czy wiesz, że w Polsce znajdziemy miejscowość, która całkowicie zabroniła palenia węglem i drewnem w kominkach? Tak surowe przepisy wciąż stanowią ewenement w skali kraju, ponieważ włodarze większych miast zazwyczaj skłaniają się ku wprowadzaniu czasowych zakazów korzystania z kominków lub zaostrzają wytyczne dotyczące parametrów technicznych tych urządzeń. Warto zapoznać się z ograniczeniami obowiązującymi w największych polskich miastach:
- Warszawa – zakaz palenia w kominkach węglem,
- Kraków – całkowity zakaz palenia w kominkach drewnem i węglem,
- Poznań, Wrocław, Rzeszów, Gdańsk, Szczecin – zakaz palenia w kominkach w dni smogowe,
- Katowice – zakaz spalania w kominkach niesezonowanego drewna, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- Lublin – zakaz palenia w kominkach najgorszych jakościowo paliw,
- Łódź – zakaz palenia odpadów, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15% (z wyjątkiem paliw o wartości opałowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%), węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.
Zakaz palenia w dni smogowe dotyczy sezonu grzewczego. Właściciele kominków muszą sprawdzać, czy zanieczyszczenie pyłami PM10 nie przekracza dopuszczalnej normy wynoszącej 50 μg/m³. Jeśli wartość okaże się wyższa, korzystanie z kominka będzie w danym dniu zakazane. Te zasady nie dotyczą jednak mieszkańców domów, w których kominek stanowi jedyne źródło ogrzewania, ponieważ oni mogą korzystać z tych urządzeń niezależnie od stopnia zanieczyszczenia.
Palenie w kominkach nie jest zakazane, ale trzeba przestrzegać pewnych norm
Krajowy Program Ochrony Powietrza określa ogólne założenia walki ze smogiem i transformacji energetycznej w Polsce. Niestety, niektóre kominki przyczyniają się do zanieczyszczania atmosfery, dlatego w 2022 roku ograniczono możliwość ich sprzedaży wyłącznie do modeli spełniających wyśrubowane normy emisyjne.
Aktualnie w Polsce nie obowiązuje całkowity zakaz palenia w kominkach – możemy z nich korzystać praktycznie w każdym mieście, jednak na mieszkańców są nakładane pewne ograniczenia. Coraz więcej województw szykuje się do wprowadzenia regulacji, zgodnie z którymi będzie można użytkować jedynie kominki spełniające normy emisji ujęte w Ekoprojekcie oraz posiadające specjalny certyfikat. Informację o tym, czy i kiedy należy wymienić kominek lub inne źródła ciepła, znajdziemy w lokalnych uchwałach antysmogowych.
Warto pamiętać o tym, że wojewódzkie uchwały antysmogowe nakładają zakaz palenia w kominkach niespełniających norm Ekoprojektu tylko dla urządzeń, które nie są głównym źródłem ogrzewania. Jeśli pozyskujemy ciepło wyłącznie z kominka, to będziemy mogli z niego korzystać jeszcze przynajmniej przez kilka lat, jednak do paleniska nie wolno już wrzucać śmieci, tworzyw sztucznych, kolorowego papieru, fragmentów mebli, płyt wiórowych, węgla brunatnego oraz miału lub mułu węglowego.
Jakie kary grożą za nieprzepisowe palenie w kominku?
Za rozpalanie kominka wbrew panującym zakazom lub używanie go niezgodnie z wytycznymi, można otrzymać mandat. Osoby, które zdecydują się na korzystanie z urządzenia w dni smogowe, powinny liczyć się z grzywną w wysokości 500 zł. Jeżeli właściciele kominka będą regularnie łamać obowiązujący zakaz, grozi im o wiele wyższy mandat, opiewający na kwotę 5000 zł. Kary finansowe nie będą nakładane na osoby mieszkające w domach, gdzie kominek stanowi jedyne źródło ogrzewania.
Mandat możemy otrzymać także za spalanie w kominku śmieci lub paliwa, które silnie przyczynia się do emisji zanieczyszczeń. O ile nie zabraniają tego lokalne przepisy, w kominku można palić brykietem drzewnym, drewnem nieimpregnowanym o wilgotności nieprzekraczającej 20%, pelletem oraz węglem kamiennym dobrej jakości, jeżeli kominek jest technicznie dostosowany do takiego paliwa. Mieszkańcy niektórych większych miast powinni pamiętać, też o tym, by przed rozpaleniem kominka skontrolować stężenie pyłów PM10.