Tylko do 2 kwietnia można składać wnioski o wysokie dofinansowania! Chodzi o szamba i dachy
To już ostatnie dni, w których istnieje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie w związku z prywatnymi działalnościami związanymi z ekologią. Eko-dotacje dotyczą usuwania zbiornika na szambo, małej retencji oraz usuwania azbestu z dachu. Warto sprawdzić, jakie formalności musisz spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe, a także, w jakich miejscach można składać dokumenty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pozytywne efekty eko-dotacji na terenie Warszawy
Warszawiacy już od 5 lat mogą korzystać z tzw. eko-dotacji, które w tym czasie pochłonęły już prawie 28 mln zł. Jednak dzięki temu miasto może pochwalić się budową 1600 obiektów małej retencji, usunięciem ponad 1,3 tys. to azbestu, czy też podłączeniem ponad 2 tys. gospodarstw domowych do sieci wodno-kanalizacyjnej, a tym samym zlikwidowaniem takiej samej ilości zbiorników na szambo.
Mieszkańcy Warszawy tym razem mają czas na składanie wniosku do 2 marca 2024 r., a nie jak to wcześniej było do 31 marca każdego roku. Obecnie w urzędach widnieje już ponad 400 wniosków, które rozpatrzono pozytywnie. Wnioski o dofinansowanie można składać w:
- Biurze Ochrony Środowiska przy pl. Bankowym 2 (XIV piętro, p. 1409),
- Kancelarii ogólnej Urzędu m.st. Warszawy przy Al. Jerozolimskich 44, lub w
- Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy.
Oprócz osobistego złożenia wniosku o dotację, formularze można wysłać również pocztą do Biura Ochrony Środowiska na powyższy adres. Należy jednak pamiętać, że data doręczenia wniosku jest równoznaczna z datą złożenia wniosku.
Dotacja na usunięcie azbestu z dachu
Wnioski na dotację w związku z usunięciem azbestu z dachu, można było już składać od 1 września 2023 roku. Natomiast ostateczny termin przyjmowania wniosków przypada na 2 kwietnia 2024 r. W przypadku tego projektu można otrzymać nawet do 100% kwoty potrzebnej na pokrycie wszystkich kosztów związanych z usunięciem azbestu z budynku mieszkalnego.
Pieniądze mogą być przeznaczone na demontaż azbestu, jego pakowanie, a także transport na miejsce utylizacji. Ważne jest to, aby z realizacją inwestycji w ramach dofinansowania wstrzymać się do dnia pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku. Kolejna tura dofinansowania na usuwanie azbestu przewidywana jest od 1 września 2024 r. Natomiast realizacja inwestycji będzie mogła się odbyć dopiero w 2025 r. Zobacz, jaka kara czeka osoby, które będą miały azbest na dachu.
Dotacja na podłączenie się do sieci kanalizacyjnej po usunięciu zbiornika na szambo
Kolejny projekt dofinansowania, jaki dotyczy usuwania zbiorników bezodpływowych w związku z podłączeniem budynku do sieci kanalizacyjnej. Tak, jak w przypadku projektu dotyczącego utylizacji azbestu, tutaj również nabór wniosków trwa już od 1 września 2023 r. Natomiast ostateczny termin składania wniosków przypada na 2 kwietnia 2024 r.
Osoby zgłaszające się o dofinansowanie będą mogły liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 6 tys. zł. W przypadku tej dotacji realizacja inwestycji może nastąpić dopiero po zawarciu umowy o udzielenie dofinansowania. Po zrealizowaniu wszystkich prac związanych z likwidacją zbiornika bezodpływowego, a także podłączeniu budynku do sieci kanalizacyjnej, inwestorzy powinni oczekiwać kontroli technicznej, a także podpisania protokołu przez inspektora nadzoru przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, wnioskodawcę oraz wykonawcę. Po podpisaniu protokołu kontroli będziemy mogli zawrzeć pełnoprawną umowę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.
Obecnie trwa dodatkowy nabór wniosków, który dotyczy udzielenia wsparcia finansowego inwestorom, którzy likwidują zbiorniki na szambo. Termin składania wniosków o dotację w dodatkowym naborze będzie trwać od 3 kwietnia do 30 kwietnia 2024 r. Zatem inwestorzy, którzy nie zdążą w pierwszym naborze, mogą liczyć na możliwość ubiegania się o dofinansowanie w kolejnym terminie. Zobacz, z jakimi kosztami wiąże się podłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej.
Dotacje do małej retencji
Coraz popularniejsze staje się zbieranie deszczówki, a także jej wykorzystanie podczas podlewania ogrodu. Właśnie z tego powodu trwa jeszcze możliwość składania wniosków o dotacje na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Korzystając z tego programu, można liczyć na dofinansowanie w wysokości do 80% kosztów, jakie pokryje inwestor w związku z budową systemu małej retencji.
Osoby fizyczne, a także osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą liczyć na dotację w wysokości do 4 tys. złotych. Natomiast w przypadku wniosków składanych przez pozostałe podmioty, które nie są zaliczone do sektora finansów publicznych, można ubiegać się o kwotę w wysokości do 10 tys. złotych. Dlatego wśród wnioskodawców mogą pojawić się nie tylko osoby prywatne, ale również wspólnoty mieszkaniowe, czy też inne podmioty zarządzające daną nieruchomością.
Pozyskane fundusze można przeznaczyć na urządzenia retencyjno-rozsączające np. instalacje, które gromadzą deszczówkę, a następnie zapewniają rozsączanie wody do ziemi. Ponadto dofinansowaniem objęte są także zbiorniki retencyjne, dzięki którym możliwe jeszcze szczelne gromadzenie wód opadowych.
Źródła:
- https://www.rdc.pl/aktualnosci/warszawa/eko-wnioski-azbest-szambo-mala-retencja-dofinansowanie-kiedy_TRAaHb89vQjOUXZ2iO1t
- https://www.mpwik.com.pl/view/dofinansowanie-przylcza-kanalizacyjnego-przez-warszawe-wraz-z-likwidacj-zbiornika-bezodplywowego--dodatkowy-nabor-wnioskow&i=1252
- https://warszawa19115.pl/-/dotacje-dla-mieszkancow-na-likwidacje-zbiornika-ow-bezodplywowego-ych-wraz-z-budowa-przylacza-kanalizacyjnego-
- https://um.warszawa.pl/-/ostatni-tydzien-na-wnioski-o-eko-dotacje
- https://eko.um.warszawa.pl/dotacje