Chcesz wyciąć drzewo na opał we własnym lesie... Poczekaj na zgodę leśnika
Jesteś właścicielem lasu i chcesz pozyskać drewno na opał? Czy wycinka drzew we własnym lesie jest dozwolona? Tak, ale tylko w niektórych przypadkach! Dowiedz się, jakich formalności musi dopełnić osoba planująca wycinkę drzew na opał i zobacz, gdzie trzeba zgłosić ten fakt, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy wycinka drzew z własnego lasu jest zgodna z prawem?
Chociaż wycinanie drzew w prywatnym lesie nie jest zabronione, to jego właściciel nie może decydować się na pozyskiwanie drewna zgodnie z własnymi upodobaniami i bez żadnych ograniczeń. W tej kwestii kluczową rolę odgrywa uproszczony plan urządzenia lasu oraz decyzja podmiotu sprawującego nadzór nad lasami – w Polsce jest to starosta albo nadleśnictwo. Dzięki uproszczonemu planowi lub decyzji wydanej przez starostę na podstawie inwentaryzacji stanu lasów możemy legalnie wycinać drzewa na opał.
Zanim przystąpimy do wycinki drzew, musimy sprawdzić w uproszczonym planie urządzenia lasu, jaką masę możemy pozyskać w przeciągu dziesięcioletniego planu gospodarczego. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą do spraw lasów nadzorowanych. Ścięte drzewo pozostawia się w lesie przy pniu – powinno zostać okrzesane, a leśna powierzchnia uprzątnięta z zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest złożenie zawiadomienia o pozyskaniu drewna w siedzibie nadleśnictwa lub urzędzie gminy.
Legalizacji drewna dokonuje pracownik Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanych, który udaje się na miejsce jego pozyskania (czyli do naszego prywatnego lasu). Jeśli pracownik nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, przystąpi do wystawienia świadectwa legalności pozyskania drewna. Na ściętym drzewie zostanie umieszczony znak graficzny w postaci liter i cyfr identyfikujących las oraz powiat, a także płytka określająca sztukę lub stos drewna. Cechowanie wraz ze sporządzonym dokumentem uprawnia do transportu i przerobu drewna.
Jak legalnie wyciąć drzewo bez uproszczonego planu urządzenia lasu?
Nieco więcej formalności czeka osoby, które nie posiadają uproszczonego planu urządzenia lasu. Żeby wycinka drzew w takim miejscu była legalna, właściciel lasu musi złożyć w nadleśnictwie wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyrąb drzew i dołączyć dowód opłaty. Pracownik Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanych wyznaczy drzewa do wycinki na wskazanym gruncie leśnym, a nadleśnictwo wystawi decyzję zezwalającą na wyrąb wskazanych drzew.
Należy pamiętać o tym, że właściciel może rozpocząć wycinkę dopiero po 14 dniach od otrzymania decyzji, czyli po jej uprawomocnieniu. Dalsze kroki wyglądają podobnie jak w przypadku wycinki drzew na terenach objętych uproszczonym planem urządzenia lasu. Drzewa należy okrzesać, a powierzchnię zrębową uprzątnąć. Właściciel jest zobowiązany do kontaktu z pracownikiem Służby Leśnej ds. lasów nadzorowanych, który zajmie się ocechowaniem drewna oraz wyda świadectwo stwierdzające legalność jego pozyskania.
Kto może otrzymać grzywnę za wycięcie drzewa we własnym lesie?
Właściciel, który wycina drzewo niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu albo decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej lub nie posiada stosownego pozwolenia, podlega karze grzywny. Policja nakłada na właściciela lasu mandat karny w wysokości do 500 złotych, z kolei sąd może zadecydować o karze grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych.
Osoby mające swój własny las powinny być świadome, że nie mogą w sposób swobodny zarządzać jego zasobami. Dysponowanie lasem jest objęte licznymi ograniczeniami. Legalnie pozyskane drewno zawsze podlega cechowaniu, a wycinka nigdy nie może przekroczyć możliwości produkcyjnych lasu. Właściciel powinien pamiętać też o obowiązku posadzenia nowych drzew oraz o szczególnej ochronie runa leśnego.
Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości do co legalnej wycinki drzew we własnym lesie, może skorzystać z nieodpłatnego doradztwa leśniczego, który w sprawach formalnych często zastępuje starostę. Dzięki fachowym poradom specjalisty, właściciel uniknie nielegalnej wycinki drzew oraz dotkliwych kar finansowych za pozyskiwanie drewna w niedozwolony sposób.