Nawet 4-letni kominek nadawać się już do wymiany. Klienci czują się oszukani zmianami prawa
Właściciele nowych kominków nie mają powodów do zadowolenia. Nawet czteroletnie urządzenia mogą nie spełniać norm Ekoprojektu. Żeby dostosować źródło ciepła do najnowszych wymogów konieczna będzie modyfikacja paleniska, a w niektórych przypadkach jedynym sensowym rozwiązaniem jest wymiana kominka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niedawno kupiłeś kominek? Lepiej sprawdź, czy spełnia wymogi Ekoprojektu!
Polska krok po kroku realizuje proces wymiany tradycyjnych kotłów na paliwa stałe na bardziej nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. Obecnie w kręgu zainteresowań krajowych i unijnych władz znalazły się między innymi kominki, które należy dostosować do norm Ekoprojektu – dyrektywy wyznaczającej standardy energetyczne oraz emisyjne dla urządzeń grzewczych dopuszczonych do obrotu na terenie UE.
Sprawa jest poważna, ponieważ Polacy muszą mieć na uwadze nie tylko wymogi Ekoprojektu, ale także lokalne uchwały antysmogowe, których treść w pewnym stopniu może pokrywać się z zakazami unijnej dyrektywy. W praktyce oznacza to, że właściciele zaledwie kilkuletnich kominków będą zmuszeni do wymiany źródła ciepła, które nie spełnia surowych wymagań. Za nieprzestrzeganie przepisów na właściciela nieruchomości może zostać nałożona kara w postaci mandatu karnego do 500 zł, a w wyjątkowych przypadkach grzywna sięgająca nawet 5000 zł.
Każdy posiadacz kominka zakupionego przed 2022 rokiem musi sprawdzić, czy jego urządzenie grzewcze spełnia wszystkie unijne oraz lokalne normy. Informację o niezbędnym certyfikacie można znaleźć w dokumentacji technicznej. Zdecydowanie trudniej zweryfikować efektywność i bezpieczeństwo starszych urządzeń – w takim przypadku rzetelnych informacji udzieli nam jedynie producent kominka lub właściwy urząd zajmujący się jakością powietrza.
Czy wymiana kominka niespełniającego unijnych wymogów jest konieczna?
Wielu Polaków martwi się, że jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie mandatów albo dotkliwej grzywny będzie wymiana kominka na nowe urządzenie, które spełnia wymogi Ekoprojektu. Warto pamiętać o tym, że istnieje kilka sposobów na dopasowanie starego kominka do wyśrubowanych norm znajdujących się w unijnej dyrektywie.
Stosunkowo niedrogim i mało inwazyjnym sposobem na dostosowanie urządzenia do wymogów Ekoprojektu jest demontaż czopucha, czyli bryły znajdującej się bezpośrednio nad paleniskiem oraz zainstalowanie w miejscu przewodu spalinowego modułów akumulacyjnych, które działają niczym system filtrujący. Dzięki takiej modyfikacji spaliny będą pokonywać dłuższą drogę od paleniska do ujścia komina, a sprawność kominka ulegnie poprawie. Taka usługa jest oferowana przez wykwalifikowane firmy zduńskie lub kominkowe.
Jeszcze prostszym sposobem na dostosowanie kominka do wymogów Ekoprojektu jest instalacja filtra. Jeszcze niedawno dostępność takich komponentów była bardzo mała, przez co tysiące Polaków musiało zdecydować się na przymusową zmianę kominka – nawet jeśli urządzenie miało zaledwie kilka lat. Od zeszłego roku do sprzedaży wprowadzono proste filtry kominowe, które ograniczają emisję pyłów, tlenków węgla, tlenków azotu oraz OGC.
Uważaj! Kominek na drewno może Cię pozbawić dofinansowania!
Za kilka miesięcy ruszy kolejny nabór do programu Czyste Powietrze, który powróci w odświeżonej wersji po fali nadużyć ze strony beneficjentów oraz wykonawców. Jedna z zapowiadanych zmian może objąć obowiązek likwidacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, które nie zostały wskazane w programowych załącznikach. Projekt dopuszcza pozostawienie kominków pod warunkiem, że zostaną one na stałe odłączone od przewodu kominowego, co w stosownym protokole potwierdzi mistrz kominiarski.
Kandydaci, którzy nie dostosują się do tego przepisu, stracą szansę na otrzymanie dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Taka decyzja wywołała falę niezadowolenia. Polacy apelują o usunięcie kontrowersyjnego zapisu – sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ponieważ nowy regulamin nie został oficjalnie zatwierdzony. Osoby zainteresowanie otrzymaniem dotacji zgodnie twierdzą, że taka zmiana przepisów jest absurdalna. Frustracja wśród Polaków powoli narasta – najpierw ich złość wywołała informacja o konieczności dostosowania kominków do wymogów Ekoprojektu, a teraz okazuje się, że nawet droga modyfikacja stosunkowo nowego urządzenia może być niewystarczająca w przypadku osób, które chcą otrzymać dotację z programu Czyste Powietrze.