Czy emeryci otrzymają wyrównania? W grze nawet 64 tysiące zł na osobę!
4 czerwca br. zapadł wyrok w sprawie emeryta, który zakwestionował przepis, mówiący o tym, że wypłacana emerytura pomniejszana jest o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Wyrok TK dla ok. 200 tysięcy polskich emerytów może być podstawą do uzyskania wyrównań wartych nawet 64 tysiące złotych na osobę! Pytanie jednak, czy będzie on przez władze uznawany?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co dokładnie orzekł Trybunał Konstytucyjny?
Trybunał Konstytucyjny 4 czerwca br. orzekł o niekonstytucyjności ustępu 1b artykułu 25 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O czym mówi ten przepis?
Przepis wskazuje, że jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę częściową lub emeryturę wypłacaną na podstawie Ustawy – Karta Nauczyciela, to podstawę obliczenia emerytury właściwej pomniejsza się o kwotę, która stanowi sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych (w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne).
Trybunał wskazał, że tego typu regulacja jest niezgodna z ustępem 1 artykułu 67 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, czyli przepisem normującym prawo każdego obywatela do zabezpieczenia społecznego.
Co wyrok TK oznacza w praktyce? W grze ogromne pieniądze!
Powyższe orzeczenie może mieć bardzo daleko idące skutki. Pomimo że wyrok odnosi się oczywiście do indywidualnej osoby, która wystosowała skargę konstytucyjną (czyli emeryta – pana Tadeusza K.), to w praktyce dotyczyć może ok. 200 tysięcy Polek i Polaków.
Tyle według wyliczeń liczy bowiem grupa:
- kobiet urodzonych w latach 1949 – 1959 (z wyłączeniem roku 1953) oraz
- mężczyzn urodzonych w latach 1949 – 1952 i 1954,
czyli osób, które przed 1 stycznia 2013 r. złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę, a prawo do świadczenia powszechnego nabyły po 2012 r.
Mowa przy tym o ogromnych pieniądzach. Przeliczenie emerytur i wypłacenie wyrównań dla 150 tysięcy osób, które zdążyły już wystąpić o emeryturę powszechną, według danych ZUS z 2023 r., to koszt sięgający 9,5 mld złotych. Średnie wyrównanie na osobę może opiewać przy tym nawet na ok. 64 tysiące złotych!
Czy jednak emeryci faktycznie doczekają się takich pieniędzy od państwa?
Problem ze składem orzekającym TK…
Powyższe rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w praktyce może niestety pozostać niezauważone dla obecnych władz… Dlaczego?
Jakiś czas temu Ministerstwo Sprawiedliwości w swoim komunikacie jasno bowiem zaznaczyło, że sędziowie określani jako „sędziowie dublerzy” (czyli sędziowie, których status prawny jest kwestionowany ze względu na sposób powołania), w tym Justyn Piskorski (który orzekał w opisywanej w niniejszym artykule sprawie), nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a wydawane przez nich orzeczenia są dotknięte istotną wadą prawną.
Odpowiedź na pytanie, czy wyrok z 4 czerwca br. o sygn. akt SK 140/20 przyniesie jakieś zmiany prawne i realnie wpłynie na sytuację setek tysięcy polskich emerytów, pozostaje więc na razie bez odpowiedzi…