Wyższe dodatki i nagrody, więcej urlopu… ale nie dla wszystkich. Kto zyska na zmianie przepisów o stażu pracy?
To już pewne, że od 2026 roku pracownicy dostaną wyższe dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe. Rząd obiecał także prawo do dłuższego urlopu. Jednak nie wszyscy będą mogli się cieszyć tymi przywilejami. Nadal nie ma informacji, jak to będzie wyglądało w przypadku umów cywilnoprawnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowe regulacje a oskładkowanie umów cywilnoprawnych
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych od lat budzi kontrowersje i jest przedmiotem wielu debat. Wprowadzenie pełnych ubezpieczeń społecznych dla umowy zlecenia czy umowy o dzieło, było rozważane już wielokrotnie, ale do tej pory żaden rząd nie zdecydował się na ten krok. Aktualnie temat ten powrócił do dyskusji, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje różne scenariusze.
Jednym z kluczowych argumentów za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych jest potrzeba zapewnienia większej ochrony socjalnej dla osób pracujących na tych zasadach. Choć decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach mogą zostać podjęte istotne kroki w tym kierunku. Mimo to, w dyskusjach pojawia się wiele zastrzeżeń. Umowy o dzieło, jako forma pracy o bardziej twórczym charakterze, mają być wyjątkiem od generalnej zasady oskładkowania.
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej podkreśliła, że umowa o dzieło powinna być oskładkowana jedynie w sytuacji, gdy jest jedynym źródłem dochodu. Taka regulacja miałaby na celu ochronę osób, które korzystają z tej formy zatrudnienia jako jedynej możliwości zarobkowania, jednocześnie pozostawiając większą elastyczność dla tych, którzy traktują ją jako dodatkową formę pracy.
Staż pracy a zmiany w dodatkach stażowych i nagrodach jubileuszowych
Jedną z najważniejszych zmian, jakie czekają pracowników od 2026 roku, jest wliczanie do stażu pracy okresów pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych oraz prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają na celu wyrównanie szans pracowników w dostępie do korzyści związanych ze stażem pracy, takich jak dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe.
Dla wielu osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych oznacza to konkretne korzyści finansowe, zwłaszcza w przypadku, gdy wcześniej wykonywali pracę na podstawie umów zlecenia lub prowadzili własną działalność gospodarczą. Dzięki temu pracownicy ci zyskają prawo do wyższych dodatków stażowych oraz nagród jubileuszowych, co pozytywnie wpłynie na ich wynagrodzenia.
Nowe regulacje będą miały szczególne znaczenie dla pracowników samorządowych, którzy już teraz otrzymują dodatek za wieloletnią pracę. Obecnie dodatek ten przysługuje po 5 latach pracy i wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, wzrastając o 1% za każdy kolejny rok aż do osiągnięcia 20% wynagrodzenia po 20 latach pracy.
Wprowadzenie nowych przepisów umożliwi wliczenie do stażu pracy także okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, co znacząco zwiększy liczbę osób uprawnionych do tego świadczenia. Dodatkowo, nowe zasady umożliwią pracownikom zdobywanie nagród jubileuszowych za długotrwałe zatrudnienie, co z pewnością będzie motywować do pozostania w jednostkach budżetowych na dłużej.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w kontekście zmian przepisów
Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów od 2026 roku, wiele osób zyska prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego. Wliczanie okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy umożliwi pracownikom zdobycie prawa do wyższego wymiaru urlopu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu rocznie, jeśli jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, oraz 26 dni urlopu, jeśli staż przekracza 10 lat.
Wliczenie do stażu pracy okresów pracy na podstawie umów zlecenia lub prowadzenia działalności gospodarczej pozwoli wielu pracownikom szybciej osiągnąć wymagany staż do uzyskania wyższego wymiaru urlopu. Zmiany te są szczególnie korzystne dla osób, które przez wiele lat pracowały na podstawie umów cywilnoprawnych, a teraz są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Dzięki nowym przepisom będą mogli oni nie tylko skorzystać z dłuższego urlopu wypoczynkowego. Zmiana przepisów sprawia, że pracownicy pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne będą mogli startować na stanowiska wymagające potwierdzonego doświadczenia zawodowego, więc będą mieli większe możliwości znalezienia pracy i rozwoju.