Zakaz palenia w kominkach już od 2026 roku!
Aby poprawić jakość powietrza w chłodne miesiące, wprowadzone zostały uchwały antysmogowe. To jesienią i zimą spalanie w kominkach oraz piecach przyczynia się do zanieczyszczania atmosfery. Sprawdź, co warto wiedzieć o ustawie antysmogowej i jaki jest zakres obowiązujących zakazów w różnych regionach Polski.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uchwała antysmogowa a kominek w domu – co trzeba wiedzieć?
Ustawa antysmogowa dotyczy wielu regulacji i uchwał antysmogowych w konkretnych województwach. Mają one na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i wzmocnienie działań do walki ze smogiem. Uchwała antysmogowa dotyczy głównie ograniczenia stosowania nieefektywnych i przestarzałych źródeł ogrzewania, m.in. starych pieców, kotłów na paliwa stałe czy kominków węglowych, które nie są wystarczająco efektywne energetycznie i szkodzą środowisku.
W ramach ustawy antysmogowej wprowadzane są szczegółowe wymogi, które dotyczą zarówno emisyjności urządzeń grzewczych, jak i ich efektywności energetycznej. Nowo instalowane źródła ciepła spełniać muszą normy tzw. Ekoprojektu – dyrektywy unijnej dotyczącej projektowania ekologicznego. Kominki i piece muszą być wyposażone w nowoczesne systemy spalania minimalizujące szkodliwy wpływ na środowisko. Jeśli nie spełniamy nowych standardów ekologicznych, obowiązuje nas wymiana źródła ogrzewania lub jego modernizacja.
W jakich kominkach można palić? Ekoprojekt – kluczowe wymogi
W sezonie jesień-zima 2024 można palić w kominkach, jednak wyłącznie pod pewnymi warunkami. Regulują je uchwały dla poszczególnych województw, które zakazują np. palenia w kominkach w konkretne miesiące lub dni.
Całkowity zakaz palenia obowiązuje w dni, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. Nie dotyczy jednak pieców będących jedynymi źródłami ogrzewania w domu – pod warunkiem że spełnia on normy Ekoprojektu. Zgodnie z nimi kominki lub inne urządzenia grzewcze powinny:
- Mieć wysoką efektywność energetyczną, dzięki czemu można zminimalizować straty ciepła.
- Emitować jak najmniej szkodliwych substancji do atmosfery (m.in. tlenku węgla, tlenku azotu i pyłów zawieszonych).
Doskonałym wyborem pod względem ekonomicznym i ekologicznym są m.in. nowoczesne kominki z zamkniętą komorą spalania. Zaprojektowane są one tak, aby minimalizować szkodliwy wpływ spalania na środowisko.
Zakaz palenia w kominkach – regulacje w województwach
Zakres zakazów obowiązujących w Polsce różni się w zależności od regionu. W każdym województwie wprowadzone zostały osobne uchwały antysmogowe, do których należy się dostosować. W obszarach najbardziej dotkniętych problemem smogu obowiązują dni, gdy używanie pieców czy kominków jest ograniczone. W niektórych przypadkach ich rozpalanie jest też całkiem zakazane. Dotyczy to zwłaszcza dni, gdy dopuszczalne normy zostaną przekroczone.
Sprawdźmy, jak wyglądają regulacje w wybranych województwach:
- Województwo dolnośląskie: od 1 lipca 2024 r. nie można korzystać z kotłów i pieców niespełniających wymagań klasy 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłów. Od 1 lipca 2028 r. zakaz korzystania z pieców i kotłów, które nie spełniają wymogów klas 3 i 4.
- Województwo śląskie: od 1 stycznia 2024 r. zakaz używania kotłów użytkowanych od 5 do 10 lat, licząc od daty produkcji.
- Województwo zachodniopomorskie: od 1 stycznia 2024 r. zakaz używania kotłów bezklasowych. Do 1 stycznia 2028 r. mieszkańcy muszą wymienić kotły klasy 3 i 4 zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.
- Województwo kujawsko-pomorskie: od 1 stycznia 2024 r. zakaz używania kotłów i pieców bezklasowych.
- Województwo pomorskie: od 1 września 2024 r. zakaz korzystania z pieców, kominków i kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych klasy 3.
- Województwo wielkopolskie: od 1 stycznia 2024 r. zakaz używania kotłów bezklasowych. Od 1 stycznia 2026 r. zakaz korzystania z pieców i kominków niespełniających wymogów Ekoprojektu – trzeba je wymienić lub wyposażyć w specjalną instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez Ekoprojekt. Wyjątek stanowią urządzenia o sprawności minimalnej 80%.
- Województwo podkarpackie: do 1 stycznia 2024 r. wymagana była wymiana kotłów użytkowanych od 5 do 10 lat, licząc od daty produkcji, które nie są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012 .
- Województwo mazowieckie: od 1 lipca 2028 r. zakaz korzystania z kotłów kwalifikowanych do klasy 3 i 4.
- Województwo łódzkie: od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wymiana kotłów i pieców bezklasowych. Do 1 stycznia 2028 r. mieszkańcy muszą wymienić kotły niespełniające wymogów 5 klasy wg. normy PN-EN 303-5:2012.
- Województwo lubuskie: od 1 stycznia 2027 r. zakaz korzystania z pieców i kominków niespełniających wymogów Ekoprojektu.
- Województwo świętokrzyskie: od 1 lipca 2026 r. dozwolone będą wyłącznie kotły spełniające wymagania Ekoprojektu.
- Województwo małopolskie: od 1 maja 2024 r. obowiązuje wymiana kotłów bezklasowych na drewno lub węgiel na urządzenia spełniające standardy emisyjne.
- Województwo opolskie: od 1 stycznia 2030 r. obowiązuje wymiana kotłów i pieców bezklasowych. Od 2036 r. wszystkie urządzenia muszą spełniać normy Ekoprojektu.
- Województwo lubelskie: od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje wymiana kotłów i pieców klasy 1 i 2 wg. normy PN-EN 303-5:2012.
Za nieprzestrzeganie przepisów i palenie kopciuchami grozi grzywna i kara pieniężna. Wysokość może być różna, jednak warto pamiętać, że w niektórych przypadkach wyniesie do 5 tys. zł.