Zamiast podwyżki renty socjalnej ma być dodatek! Obejmie on jednak tylko nielicznych…
9 maja z podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami wyszła propozycja zmian obywatelskiego projektu ustawy postulującego podwyżkę renty socjalnej. Zmiany wzbudzają spore kontrowersje, gdyż zamiast podwyżki zakładają przyznanie nowego, specjalnego dodatku, który ma trafić tylko do nielicznych…
Z tego artykułu dowiesz się:
Co zakładał obywatelski projekt ustawy w pierwotnym kształcie?
Zacznijmy od samego początku. 7 marca 2023 r. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Projekt ten przedstawiony został przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, którzy domagali się zwiększenia renty socjalnej z kwoty, która wynosiła w tamtym momencie 1217,98 zł do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jak wskazuje Onet.pl, projektodawcy argumentowali to kosztami życia osób niepełnosprawnych, do których uzyskiwane od państwa wsparcie finansowe po prostu nie przystaje.
Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się ponad 200 tysięcy osób.
Dalsze losy projektu, czyli zmiany zaproponowane w komisji
W listopadzie ubiegłego roku opisywany projekt ustawy skierowano do pierwszego czytania w Sejmie, które ostatecznie odbyło się 25 stycznia 2024 r.
Później akt ten trafił do prac komisji, dokładniej: podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami. Zmiany, które tam zaproponowano, wywołały wiele kontrowersji i szerokie poruszenie. O jakich dokładnie zmianach mówimy? Oto lista:
- Zamienienie podwyżki renty socjalnej na specjalny dodatek w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na dzień 31 grudnia 2024 r. a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (według obecnych szacunków dodatek ten wyniesie około 2500 zł);
- Skierowanie wyżej opisanego dodatku jedynie do osób uprawnionych do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji;
- Wypłacanie dodatku do renty socjalnej z urzędu (bez konieczności składania odrębnego wniosku);
- Wejście w życie od 1 stycznia 2025 r.
Pozytywna opinia, która w kontekście powyższych zmian została wyrażona przez Łukasza Krasonia (pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych), może wskazywać, że popiera je cały rząd, a co za tym idzie: że zostaną przyjęte także przez Sejm.
Skąd więc głosy krytyki?
Reprezentanci środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów nie kryją swojego niezadowolenia kierunkiem zmian, który został nadany ważnemu dla nich projektowi.
Po pierwsze wskazują oni przy tym, że proponowane zmiany całkowicie zmieniają kształt projektu i stojącą za nim ideę.
Po drugie podkreśla się, że proponowany dodatek nie będzie przysługiwał znaczącej liczbie osób, które uprawnione są obecnie do otrzymywania renty socjalnej. Warunkiem ma być bowiem pozostawanie całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Po trzecie natomiast głośno wyrażana jest nieprzejrzystość nowego rozwiązania i brak jakichkolwiek jego konsultacji z osobami stojącymi za projektem.
Co dalej z projektem?
Zaproponowane przez podkomisję zmiany, które pozytywnie zaopiniowane zostały przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, nie są przypadkowe.
Wprowadzenie specjalnego dodatku, zamiast prostej podwyżki renty socjalnej (o którą postulowały i wciąż postulują środowiska osób niepełnosprawnych), to rozwiązanie, które dla budżetu państwa długofalowo będzie tańsze i które nie będzie powodować dalej idących skutków.
Ewentualne podwyższenie renty socjalnej równoznaczne byłoby bowiem z automatycznym wzrostem świadczenia wspierającego (a więc nowego świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, które wprost uzależnione jest od wysokości otrzymywanej renty socjalnej).
Oprócz tego postulowany dodatek ma odnosić się do minimalnej płacy ustalonej na dzień 31 grudnia 2024 r., a co za tym idzie: w miarę upływu czasu (i waloryzacji renty socjalnej) będzie on coraz niższy…
Na dalsze losy projektu pozostaje nam przy tym cierpliwie czekać. Wsparcie zmian zaproponowanych przez komisję, które udzielone zostało przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, może natomiast oznaczać, że obywatelski projekt pójdzie właśnie w kierunku, który opisany został w niniejszym artykule…
Źródła:
- https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=30
- https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/druk.xsp?nr=30
- https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/nowe-swiadczenia-od-panstwa-2500-zl-miesiecznie-jest-termin-pierwszej-wyplaty,543078.html
- https://gospodarka.dziennik.pl/artykuly/9505221,zamiast-podwyzki-renty-socjalnej-nowy-dodatek-2520-zl-tylko-dla-osob-calkowicie-niezdolnych-do-pracy-i-samodzielnej-egzystencji.html
- https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Nowe-swiadczenie-2500-zl-miesiecznie-nie-dla-wszystkich-Jest-wazny-warunek,258497,2.html
- https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace