Zmiany rozliczeń z fotowoltaiki! Czy prosumenci w net-billingu doczekają się powrotu do cen miesięcznych?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o planowanych zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Najważniejsza z nich, na którą czeka wielu prosumentów rozliczających się w net-billingu, to możliwość powrotu do systemu RCEm (czyli rozliczeń według średniej ceny miesięcznej). Czy i kiedy zmiana ta nastąpi? O tym w niniejszym tekście.
Z tego artykułu dowiesz się:
System net-billingu sprawiedliwy, ale trudny do oszacowania…
Od 1 lipca br. nastąpiły zmiany w sposobie rozliczeń prosumentów wytwarzających energię z fotowoltaiki. Od tego dnia zamiast rozliczeń na podstawie rynkowej, miesięcznej ceny energii, wartość wprowadzanej do sieci energii liczona jest według giełdowej ceny godzinowej.
System, który reklamowany był jako prosty i sprawiedliwy społecznie, w praktyce tylko skomplikował prosumentom możliwość szacowania korzyści z tytułu posiadania fotowoltaiki. Stracili oni bowiem przewidywalność wartości energii, zamiast tego otrzymując system ryzykowny, w którym potrafią się zdarzyć nawet ceny minusowe.
Z wad i ryzyk związanych z rozliczeniami według cen bieżących zdawało sobie sprawę samo Ministerstwo Klimatu i Środowisko, które jednak do daty wdrożenia tego rozwiązania nie zdążyło wprowadzić propozycji mających podnieść jego opłacalność.
Zapowiedziano możliwość powrotu do systemu RCEm!
Resort w końcu się zreflektował, zapowiadając, że projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zawierał będzie między innymi korzystniejsze sposoby rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem, trafi do Sejmu po wakacjach.
Najwcześniej więc dopiero po powrocie dzieci do szkół, prosumenci w net-billingu, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed 1 lipca br., znów będą mogli wrócić do rozliczeń według ceny miesięcznej (a więc systemu RCEm).
Zapowiadane jest przy tym, że będą oni mogli także dobrowolnie pozostać w systemie aktualnie obowiązującym. Zachęcać do tego ma wyższy zwrot niewykorzystanego, rocznego depozytu prosumenckiego, który wynosić będzie 30% (zamiast dotychczasowych 20%).
Podwyższona – i to aż o 23% (a więc wysokość podatku VAT płaconego przy zakupie energii) – ma ponadto zostać wartość energii przesyłanej do sieci przez prosumentów w net-billingu.
Planowany termin wdrożenia nowelizacji? Trzeci kwartał tego roku
Z dostępnych obecnie informacji wynika, że opisywane zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii powinny zostać przyjęte przez Radę Ministrów jeszcze w trwającym właśnie kwartale.
Jak zostało już jednak wyżej wspomniane, projekt nie trafi do Sejmu wcześniej niż po wakacjach.
Ważne przy tym, aby podkreślić, że w związku z planowanymi zmianami resort nie planuje przygotowywać żadnych przepisów przejściowych. Oznacza to, że od 1 lipca br. aż do czasu wejścia w życie zapowiadanych regulacji prosumenci w net-billingu muszą rozliczać się na podstawie ciężkich do przewidzenia giełdowych wartości bieżących. Nie będzie w związku z tym żadnych korekt.