Zastrzegłeś swój PESEL? Sprawdź, kiedy może to zaowocować brakiem obsługi
Zastrzegłeś swój numer PESEL? To świetna decyzja, która pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo Twoich danych. Pamiętaj jednak, że niesie za sobą pewne konsekwencje, o których koniecznie musisz pamiętać i które w niektórych przypadkach mogą wymusić konieczność tymczasowego odwołania zastrzeżenia. Co to za konsekwencje i jak w związku z tym cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? O tym wszystkim w niniejszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest zastrzeżenie numeru PESEL? Jak tego dokonać?
O tym, czym jest zastrzeżenie numeru PESEL, dlaczego warto PESEL zastrzec oraz w jaki dokładnie sposób, pisaliśmy już w oddzielnym materiale na kb.pl. Krótko podsumujmy tu więc tylko najważniejsze informacje, które z niego wynikają.
Zastrzeżenie numeru PESEL to proces niezwykle szybki i niezwykle prosty, który sprowadza się do wykonania kilku podstawowych kroków w portalu mObywatel.
Parę minut, które poświęcimy na „zamrożenie” numeru PESEL, może być przy tym kluczowe dla bezpieczeństwa naszych danych osobowych. Od 1 czerwca br. wszystkie banki, firmy pożyczkowe, a nawet notariusze, mają bowiem obowiązek upewnienia się, czy dany PESEL nie został zastrzeżony. Na osobę, która zdecydowała się na taki krok, nie może być już w związku z tym udzielony żaden niechciany kredyt czy pożyczka.
Zastrzeżenie numeru PESEL to więc po prostu możliwość spokojnego snu ze świadomością, że nasze dane są bezpieczne, a żadne zobowiązanie finansowe nie zostanie zaciągnięte bez naszej zgody.
Okazuje się jednak, że zabezpieczenie numeru PESEL w niektórych przypadkach może wiązać się z pewnymi niepożądanymi ograniczeniami. O czym tu mowa?
Zastrzeżenie numeru PESEL spowoduje brak obsługi?
Z zastrzeżonym numerem PESEL nie będziemy mogli przykładowo uczestniczyć w transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości. Notariusz, zgodnie z przepisami obowiązującego już prawa, odmówi bowiem przeprowadzenia czynności w każdym przypadku, w którym przynajmniej jedna ze stron ma aktualnie „zamrożony” PESEL.
Notariusz w takim wypadku odmówi więc nam między innymi:
- Nabycia nieruchomości lub jej części;
- Zbycia nieruchomości lub jej części;
- Obciążenia nieruchomości lub jej części w jakikolwiek sposób;
- Nabycia, zbycia oraz obciążenia prawa użytkowania wieczystego danej nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i udziału w nich;
- Sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia, a także obciążenia nieruchomości lub jej części (jak również prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i udziału w nich).
Osoby z zastrzeżonym numerem PESEL mogą mieć także problem z:
- Poświadczeniem dziedziczenia;
- Zawarciem u notariusza umowy przedwstępnej;
- Zawarciem małżeńskiej umowy majątkowej.
Pamiętaj, żeby przed wizytą u notariusza odwołać zastrzeżenie!
Powyższe nie oznacza przy tym wcale, że zastrzeżenie numeru PESEL to zły pomysł! Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki ruch, to koniecznie pamiętać musimy o związanych z tym konsekwencjach.
Każda umówiona wizyta u notariusza (ale także w banku czy firmie pożyczkowej) powinna być więc poprzedzona cofnięciem zastrzeżenia numeru PESEL. Dopiero wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że wszystkie czynności, w których będziemy uczestniczyć, na pewno zostaną prawidłowo wykonane.
Jak odwołać zastrzeżenie numeru PESEL?
Proces odwoływania zastrzeżenia numeru PESEL jest tak samo prosty i szybki, jak proces jego zastrzegania. Jak więc to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku!
- Zaloguj się do portalu mObywatel.
- Wybierz opcję „Cofnij zastrzeżenie”.
- Wybierz, czy chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo, czy tylko czasowo (i ustawić od razu automatyczne, ponowne zastrzeżenie).
- Wpisz i potwierdź kod autoryzacyjny, który został wysłany na Twój numer telefonu.
Powyższą instrukcję przedstawiamy także w formie graficznej, która pokazuje sposób postępowania po zalogowaniu się do portalu mObywatel.