Zmiany dla emerytów! Dokument, który ułatwia wszystko
Elektroniczne legitymacje emeryta-rencisty to wirtualne dokumenty, z których korzysta już prawie 700 tys. osób w Polsce. W elektronicznej legitymacji pojawiło się ostatnio sporo istotnych zmian. Warto wiedzieć o tym, jak działa mLegitymacja i kto może ją pobrać.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób działa mLegitymacja?
Od początku 2023 r. ZUS wydaje legitymacje emeryta-rencisty w formie elektronicznej. Z najnowszych szacunków wynika, że cyfrowe dokumenty cieszą się wśród seniorów dużą popularnością. Jak przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, w całej Polsce z wirtualnej legitymacji emeryta-rencisty od 1 stycznia 2023 r. korzysta już prawie 700 tys. osób.
Z legitymacji elektronicznej korzystać można na smartfonie po pobraniu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby ją uruchomić i zacząć używać, należy wejść w aplikację, wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać pole „Legitymacja emeryta-rencisty” na wyświetlonej liście dokumentów. Jeśli do pola z dowodem osobistym w aplikacji mObywatel wcześniej nie został dodany dowód osobisty, należy najpierw potwierdzić tożsamość poprzez dołączenie dowodu, a dopiero później dodać legitymację emeryta-rencisty.
Elektroniczna legitymacja powinna działać tak samo, jak klasyczny dokument. Senior pokazuje mLegitymację na smartfonie np. w kinie i dzięki temu będzie mógł skorzystać ze zniżki. Emeryci korzystać mogą również z innych niższych zniżek, takich jak na wstępy do muzeum, przejazdy autobusami i różne atrakcje turystyczne.
Plastikowa karta wyłącznie na wniosek
Korzystanie z elektronicznej legitymacji nie jest obowiązkowe. Jednak z plastikowej renciści i emeryci korzystać mogą już wyłącznie na wniosek. Jeśli świadczeniobiorcy chcą używać klasycznej legitymacji emeryta-rencisty, zawsze mogą złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie. W tym celu należy skorzystać z formularza o symbolu ERL. Wniosek składa się w dowolnym czasie w ZUS-ie, razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, ale też po przyznaniu świadczenia. Świadczeniobiorcy korzystać mogą z obu dokumentów – zarówno w wersji plastikowej, jak i wirtualnej. Legitymacje w formie plastikowej karty wydane przed 2023 r. są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
W marcu na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące zmian w cyfrowych legitymacjach dla emerytów i rencistów. Usunięta została przede wszystkim wzmianka o nieważności dokumentu. W żaden sposób nie wpłynie to jednak negatywnie na uznawanie go za ważny. Seniorom wciąż przysługiwać będą zniżki, mimo usuniętej informacji o nieważności dokumentu.
Warto pamiętać, aby nikomu nie udostępniać danych ani z legitymacji emeryta-rencisty, ani z dowodu osobistego. Oszuści nie odpuszczają i ciągle wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie danych od seniorów. Ważne więc, aby zachować czujność i ograniczyć zaufanie – zwłaszcza do nowo poznanych osób. Należy zapamiętać, że pracownicy ZUS nigdy nie dzwonią, aby zebrać dane osobowe np. z legitymacji emeryta / rencisty. W sprawach emerytury pracownicy zawsze kontaktują się osobiście w placówkach ZUS, za pośrednictwem poczty lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Źródła:
- https://brzesckujawski.pl/komunikaty/juz-695-tys-emerytow-i-rencistow-pobralo-mlegitymacje.html
- https://finanse.wp.pl/zmiany-w-legitymacjach-emerytow-ten-dokument-ma-juz-ponad-pol-miliona-seniorow-7012218356230720a
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-665-tys-emerytow-i-rencistow-ma-juz-elektroniczna-legitymacje-8720397.html
- https://www.prawo.pl/kadry/ilu-emerytow-i-rencistow-korzysta-elektronicznej-legitymacji-zus,526273.html