Te zmiany wydłużą niektórym urlop o 6 dni na rok. Skorzystają nawet 2 miliony Polaków

Od 1 stycznia 2026 roku w Kodeksie pracy miałyby zacząć obowiązywać istotne zmiany – do stażu pracy będą wliczane okresy zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyraża nadzieję, że posłowie wszystkich ugrupowań poprą projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Kto i jak na tym skorzysta?
- Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy
- Dłuższy urlop i świadczenia dzięki nowym zasadom
- Co dokładnie będzie się wliczać do stażu pracy?
Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy
Rada Ministrów przyjęła niedawno projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który może w istotny sposób wpłynąć na sytuację zawodową nawet dwóch milionów Polek i Polaków. Nowe przepisy zakładają, że do stażu pracy będą wliczane okresy przepracowane na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie, a także prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, a według zapowiedzi minister pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, będą one działać wstecz.
Minister pracy zaznaczyła, że obecnie osoby, które przez lata pracowały poza klasycznym etatem, często nie z własnego wyboru, są dyskryminowane w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi na umowie o pracę. Ktoś, kto po latach innych form zatrudnienia po raz pierwszy podpisuje umowę o pracę, nie powinien być traktowany jak nowicjusz – podkreśliła Dziemianowicz-Bąk.
Sprawdź także: Czy staż wlicza się do lat pracy? Wyjaśniamy przepisy prawa pracy
Dłuższy urlop i świadczenia dzięki nowym zasadom
Zmiana w przepisach może mieć realne przełożenie na sytuację pracowników. Staż pracy ma wpływ m.in. na długość urlopu wypoczynkowego, który obecnie wynosi 20 dni dla osób ze stażem pracy krótszym niż 10 lat oraz 26 dni dla tych, którzy pracują co najmniej 10 lat. Dzięki nowym przepisom osoby, które przepracowały np. kilka lat na umowie-zleceniu lub prowadziły działalność gospodarczą, będą mogły doliczyć ten okres do ogólnego stażu pracy.
To oznacza, że pracownik zatrudniony obecnie na etacie, z siedmioletnim stażem, który udokumentuje cztery lata pracy na umowie-zleceniu (lub innej wskazanej w projekcie formie), od 2026 roku uzyska prawo do 26 dni urlopu zamiast 20. Nowe zasady będą miały również znaczenie przy przyznawaniu dodatków stażowych, nagród jubileuszowych oraz przy aplikowaniu na niektóre stanowiska.

Co dokładnie będzie się wliczać do stażu pracy?
Zgodnie z projektem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do stażu pracy będą wliczane różne formy zatrudnienia i działalności zawodowej. Jak czytamy w komunikacie PAP, będą to między innymi:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą,
- czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu opieki nad dzieckiem,
- wykonywanie umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych,
- okresy członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
- praca zarobkowa za granicą (inna niż klasyczne zatrudnienie).
Okresy te będą musiały być udokumentowane. W większości przypadków podstawą będą zaświadczenia z ZUS, natomiast w innych (np. dotyczących pracy za granicą) obowiązywać będą ogólne zasady dowodowe. W takich sytuacjach niezbędne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających pracę zarobkową.
Minister Dziemianowicz-Bąk wyraziła nadzieję, że projekt zostanie szybko uchwalony przez Sejm i podpisany przez prezydenta. – Liczę na to, że posłowie, posłanki ze wszystkich ugrupowań szybko przeprocedują ten projekt tak, żeby trafił on na biurko prezydenta. Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent miał tę ustawę zawetować, bo jest to ustawa, która może realnie zmienić życie nawet dwóch milionów Polek i Polaków”.
Sprawdź także: Wyższe dodatki i nagrody, więcej urlopu… ale nie dla wszystkich. Kto zyska na zmianie przepisów o stażu pracy?
Źródło
- https://www.pap.pl/aktualnosci/zmiany-w-stazu-pracy-kto-i-jak-skorzysta