Zmiany zasad fotowoltaiki? Net-billing będzie korzystniejszy!
Nowelizacja ustawy o OZE właśnie została przyjęta przez polski rząd! Wśród głównych założeń znalazła się poprawa warunków rozliczeń prosumentów w net-billingu, skrócenie terminów wydawania decyzji i zezwoleń oraz poszerzenie ulg dla firm z sektorów energochłonnych. W tym samym czasie rząd podkreślił także istotność polskiego rynku wodoru, dla którego zarysowano już pierwsze ramy regulacyjne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Projekt przyjęty przez rząd – co zakłada? Przede wszystkim poprawa warunków net-billingu
14 października br. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Najważniejszym założeniem projektu jest bez wątpienia poprawa warunków rozliczeń prosumentów w net-billingu. System wprowadzony dwa lata temu, który zamiast rozliczania się po miesięcznej cenie energii elektrycznej, zakłada dokonywanie transakcji po aktualnych cenach rynkowych, wciąż u wielu prosumentów nie wywołuje zbyt wielu pozytywnych skojarzeń. Krytykowana w jego kontekście jest szczególnie ograniczona możliwość szacowania korzyści z posiadania fotowoltaiki, w tym zdarzające się przy nim ceny minusowe.
Resort klimatu problemy net-billingu zauważył już jakiś czas temu. Dopiero jednak teraz przyjęty został w końcu projekt nowelizacji, który zwiększyć ma opłacalność tego systemu.
Projekt przede wszystkim proponuje przy tym umożliwienie prosumentom dokonania samodzielnego wyboru dotyczącego tego, czy wolą rozliczać się po cenach obliczonych na bazie miesięcznej ceny energii, czy też po cenach godzinowych. To drugie rozwiązanie ma jednak dać pewne, dodatkowe korzyści…
Zwiększone bowiem zostaną wysokości możliwych zwrotów depozytu prosumenckiego, a więc niewykorzystanej energii eklektycznej wprowadzonej do sieci w ciągu 12 miesięcy. Maksymalne zwroty będą mogły wynieść nawet 30% (zamiast obecnych 20%).
To jednak niejedyne zmiany, które zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja…
Inne regulacje, które mają przyspieszyć rozwój OZE w Polsce
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw przewiduje szereg jeszcze innych regulacji, które mają ułatwić i przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.
Mowa jest w nim między innymi o skróceniu terminów wydawania zezwoleń i decyzji, które związane są z procedurami przyłączenia wybranych instalacji (w tym w szczególności paneli fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła) do sieci. Skrócenie to ma być zauważalne, a łączny czas trwania procedur związanych z nowymi inwestycjami ma wynosić do 149 dni (gdzie obecnie jest to często nawet ponad 400 dni).
Zaktualizowana ma zostać także lista sektorów, które uprawnione są do uzyskania ulg dla energochłonnych odbiorców. Liczba firm objętych ulgami ma się tym samym znacząco zwiększyć.
Zapowiedziano również kontynuację programów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW.
W tym samym czasie na poziomie rządowym w końcu zaakcentowano także kwestię wodoru…
Wodór jako priorytet rozwoju? Rząd nie ma wątpliwości!
Rynek wodoru w Polsce wciąż jest na wstępnym etapie rozwoju. Już jednak teraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazuje na potrzebę wprowadzenia dla niego ściśle określonych ram regulacyjnych. Pierwsze z tych ram wyartykułowane zostały w projekcie tak zwanej ustawy wodorowej, która również została właśnie przyjęta przez polski rząd.
Pojawiły się w związku z tym podstawowe definicje dotyczące rynku wodorowego (w tym definicja wodoru niskoemisyjnego, sieci przesyłowej wodorowej czy magazynowania wodoru), a także szczegółowe uregulowania w zakresie, w jakim wodór jest transportowany poza siecią gazową. Przyjęte przepisy przewidują więc między innymi powołanie operatorów systemów: przesyłowego, dystrybucyjnego i magazynowania wodoru, a także innych podmiotów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego systemu wodorowego w Polsce.
Wszystko wskazuje więc na to, że szerokie właściwości wodoru będą przez nasz kraj wykorzystywane. Przyjęte właśnie rozwiązania mają przy tym zwiększyć w tym zakresie pewność regulacyjną.