Malowanie dachu: najczęstsze błędy, które prowadzą do katastrofy (i dużych kosztów)

Malowanie dachu przywraca elegancki wygląd, ale co równie ważne, zwiększa jego żywotność i zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestety niektórzy inwestorzy popełniają kluczowe błędy, które mogą prowadzić do znacznego zwiększenia wydatków remontowych. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podstawowy błąd – brak przygotowania podłoża pod malowanie
Nowa powłoka malarska na dachu pełni funkcję ochronną i wizualną. Jej naniesienie wymaga wprawy oraz dobrego przygotowania. Niektóre błędy popełnia się już na etapie przygotowania połaci. Niestety pewne niedociągnięcia mogą być bardzo kosztowną lekcją dla inwestora, a straty finansowe niejednokrotnie sięgają kilku tysięcy złotych.
Jednym z najbardziej kosztownych błędów, popełnianych podczas prac malarskich jest brak odpowiedniego przygotowania podłoża. Pokrycie dachowe należy malować dopiero wtedy, gdy zostanie odpowiednio oczyszczone. Mycie i usuwanie złuszczonych resztek starej powłoki malarskiej umożliwia uzyskanie odpowiedniej przyczepności nowej farby.
Warto pamiętać, że niezbyt staranne przygotowanie podłoża pod malowanie na ogół skutkuje szybkimi uszkodzeniami nowej powłoki. Tylko prawidłowo przygotowane podłoże zapewni odpowiednią przyczepność nowego preparatu. To z kolei wpływa na zwiększenie żywotności nowego zabezpieczenia pokrycia dachowego. W osobnym artykule przeczytasz o różnicach pomiędzy dachówką, a blachodachówką.
Konsekwencje malowania przy złej pogodzie
Wśród bardzo kosztownych błędów znajduje się też zignorowanie warunków pogodowych. Prace malarskie na dachu wykonuje się jedynie podczas sprzyjającej pogody. Intensywne nasłonecznienie i wysoka temperatura nie tylko utrudnią malowanie, ale i mogą wpłynąć na zbyt szybkie wyschnięcie farby (co może powodować pękanie i zmniejszać jej przyczepność).
Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy malowania mokrego dachu lub wystąpienie opadów zaraz po malowaniu. Każdy preparat zabezpieczający pokrycie dachowe wymaga odpowiedniej ilości czasu do wyschnięcia. Opady deszczu, które nastąpią zaraz po malowaniu, mogą skutkować spłukaniem powłoki. W tym przypadku istnieje obawa o to, że cały proces trzeba będzie wykonać od nowa.
Dobrą praktyką jest sprawdzenie warunków pogodowych przed malowaniem. Będzie to istotne nie tylko ze względu na skuteczność malowania, trwałość nowej powłoki, ale i na bezpieczeństwo oraz komfort wykonawcy.

Błędy na etapie wyboru farby
Wskazując najczęściej występujące błędy przy malowaniu dachu, nie sposób pominąć kwestii doboru odpowiedniego preparatu. Pamiętajmy też, że prace remontowe na dachu, muszą być dopasowane do specyfiki materiału. Chodzi tu nie tylko o prawidłowe przygotowanie i wyczyszczenie podłoża, ale i o dobór preparatów ochronnych.
Pomalowanie dachu niewłaściwą farbą może poskutkować brakiem przyczepności i szybką degradacją powłoki. W ekstremalnych przypadkach, nową powłokę trzeba będzie usunąć i zastąpić kolejnym preparatem ochronnym. Będzie to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne przedsięwzięcie.
Chcąc uniknąć kosztownych błędów, warto przeanalizować specyfikę dachu. W sklepach branżowych znajdziemy preparaty zabezpieczające różne pokrycia dachowe. Niektóre zmniejszają chłonność dachówek, inne zapobiegają korozji, a jeszcze inne wymagają uprzedniego zastosowania podkładu. Tutaj przeczytasz, która farba na dach będzie najlepsza
Jak prawidłowo pomalować dach? Krok po kroku
Prawidłowo przeprowadzone malowanie dachu będzie kluczowe dla zachowania eleganckiego wyglądu i trwałości pokrycia. Pierwszym krokiem powinna być dokładana ocena stanu technicznego dachu. Podczas przeglądu, sprawdzamy stopień zabrudzenia, obecność ewentualnych ognisk korozji i uszkodzeń. Jeśli w pokryciu dachowej znajdują się ubytki lub większe pęknięcia, należy je odpowiednio naprawić.
Po ocenie stanu pokrycia dachowego przychodzi czas na czyszczenie. Możemy zastosować czyszczenie mechaniczne. W tym celu świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa, którą skutecznie usuniemy różnego typu zabrudzenia, mech i złuszczoną farbę. Tłuste zanieczyszczenia należy usunąć za pom9cą preparatów odtłuszczających. Z kolei ślady rdzy skrobiemy drucianą szczotką lub szlifierką. Po dokładnym umyciu całej powierzchni, czekamy do jej pełnego wysuszenia.
Niektóre pokrycia dachowe mogą wymagać zastosowania podkładu antykorozyjnego lub gruntowania. Warto to ustalić przed rozpoczęciem prac remontowych. Zadaniem preparatu gruntującego i podkładu będzie zwiększenie przyczepności głównej powłoki malarskiej oraz dodatkowe zabezpieczenie powierzchni. Zarówno podkład, jak i właściwa farba powinny być dobrane do rodzaju pokrycia dachowego.
W ostatnim kroku przeprowadzamy malowanie właściwe. Najlepiej wykonać je w pogodny dzień. Optymalna temperatura to 10 do 25 stopni Celsjusza. Unikamy malowania na pełnym słońcu i w przypadku, gdy w ciągu kolejnych 24 godzin prognozowany jest deszcz. Dach należy malować cienką, równomierną warstwą. Można zastosować metodę natryskową, jednak popularniejszym sposobem nadal pozostaje wykorzystanie tradycyjnego pędzla lub wałka. Farbę na ogół nakłada się w dwóch warstwach. Druga warstwa powinna być nałożona po pełnym wyschnięciu pierwszej powłoki malarskiej.