Elektryk za drogi? Ten trik pozwoli Ci przenieść gniazdko bez jego pomocy

Instalacja elektryczna jest zaplanowana tak, aby zapewnić wygodę użytkowania wszystkim mieszkańcom. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że w mieszkaniu pojawiają się nowe sprzęty, które również wymagają zasilania elektrycznego. Wykorzystanie przedłużaczy i listew rozwiązuje doraźnie problem, ale nie jest ani praktyczne, ani szczególnie estetyczne. Przy okazji remontu można przenieść gniazdko elektryczne w potrzebne aktualnie miejsce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bezpieczeństwo podczas prac elektrycznych przede wszystkim
Biorąc pod uwagę naturę prądu elektrycznego, należy uświadomić sobie, że wszelkie prace związane ze zmianą lub rozbudową instalacji mogą się wiązać z poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia lub życia. Najlepiej jest powierzyć wszelkie prace elektryczne wykwalifikowanemu fachowcowi.
Wymiana lub przeniesienie i podłączenie gniazdka, chociaż wygląda na czynność prostą i banalną, wymaga jednak pewnego doświadczenia i wiedzy. Niewłaściwe podłączenie przewodów grozi zwarciem i uszkodzeniem istniejącej instalacji elektrycznej. W przypadku poważniejszych błędów może dojść do awarii prądu w Twojej okolicy, która dotknie również niewinnych sąsiadów.
Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności i wiesz, jak się do tego zabrać, możesz przesunąć gniazdko elektryczne w dowolne miejsce. Przed rozpoczęciem pracy należy zgromadzić odpowiednie narzędzia i potrzebne materiały. Wszystko co potrzebne do przeniesienia gniazdka jest dostępne w sklepach, a nikt oczywiście nie zabrania wykonywania drobnych prac naprawczych we własnym domu. Bezwzględnie należy tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Co należy przygotować przed operacją przeniesienia gniazdka elektrycznego?
Aby praca przebiegała sprawnie i możliwie krótko – wiąże się wszak z wyłączeniem prądu przynajmniej w tym obwodzie – dobrze jest zawczasu zgromadzić potrzebny sprzęt i materiały. Doświadczenie uczy, że na pewno przydadzą się:
- przewody elektryczne odpowiedniej długości z drutem miedzianym 3 x 2,5 mm2,
- nowe gniazdko,
- puszka do zamontowania gniazdka,
- taśma izolacyjna,
- gips szpachlowy i szpachelka,
- ołówek, taśma miernicza, poziomnica,
- bruzdownica albo wiertarka udarowa,
- wiertarka i otwornica do betonu (umożliwia wiercenie otworów na puszki elektryczne),
- próbnik napięcia, detektor przewodów elektrycznych,
- ściągacz do izolacji,
- izolowane szczypce tnące,
- wkrętaki (krzyżakowy, płaski – odpowiedniej wielkości).

Jak zamontować gniazdko elektryczne w nowym miejscu?
Jeśli chcesz wymienić albo przenieść w nowe miejsce gniazdko elektryczne, nie musisz być wykwalifikowanym rzemieślnikiem. Powinieneś znać podstawowe zasady bezpiecznej pracy z prądem elektrycznym i potrafić wyłączyć i włączyć obwód elektryczny. Korzystanie z próbnika napięcia, wykrywacza przewodów i ewentualnie multimetru przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Kolejność czynności przy przenoszeniu gniazdka wygląda następująco:
- Wyłącz bezpiecznik
Przed rozpoczęciem pracy przy gniazdku należy upewnić się, że jest ono odcięte od zasilania. Aby ustalić, który bezpiecznik odpowiada za dany obwód, podłącz do gniazdka żarówkę i zapal ją. Teraz wyłączaj po kolei wyłączniki w skrzynce, aż znajdziesz właściwy. Można też bezpośrednio wyłączyć główny bezpiecznik w domu, tylko że wtedy przestanie działać również oświetlenie i wszystkie inne obwody.
- Usuń istniejące gniazdko
Aby uniknąć ryzyka, mając dostęp do przewodów sprawdź raz jeszcze próbnikiem napięcia, czy gniazdko jest na pewno odłączone od zasilania. Po odkręceniu złączy, zdemontuj gniazdko, pozostawiając puszkę z przewodami.
- Wyznacz nowe miejsce dla gniazdka oraz przebieg instalacji
Po wyznaczeniu i narysowaniu na ścianie trasy przebiegu przewodów od nowego gniazdka, należy wywiercić otwór na nową puszkę. Najłatwiej zrobić to otwornicą do betonu. Kanały pod przewody można zrobić różnymi metodami: specjalnym dłutem, szlifierką kątową lub bruzdownicą. Należy przy tym pamiętać, że przewody układa się wyłącznie pionowo lub poziomo. Jeśli chodzi o dodatkowe bruzdy i otwory, nie są one dopuszczalne w ścianach nośnych, a zwłaszcza w wielkiej płycie.
- Ułóż nowe przewody w bruzdach
W gotowych bruzdach należy ułożyć przewody, podłączyć je za pomocą kostki łączeniowej i dokładnie zagipsować bruzdy i puszkę. Po zamalowaniu na ścianie nie powinny zostać ślady po Twojej pracy.
- Podłącz gniazdko w nowym miejscu
Podłączając przewody należy przestrzegać ściśle kolorów: przewód fazowy – szary, czarny, brązowy, przewód neutralny – jasnoniebieski oraz przewód ochronny – żółto-zielony. Upewnij się, że przewody są dobrze zamocowane, sprawdź za pomocą poziomicy, czy gniazdko z ramką jest osadzone poziomo w puszce i dokręć śruby.
- Włącz bezpiecznik
Po podłączeniu, sprawdzeniu i całkowitym zamontowaniu gniazdka można ponownie włączyć bezpiecznik. Do gniazdka podłącz dowolne urządzenie, na przykład lampę, i sprawdź, czy działa prawidłowo.
