Taka instalacja w domu to tykająca bomba – sprawdź, czy masz taką u siebie!

Użytkowanie przestarzałej instalacji elektrycznej może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Niesprawne kable, poluzowania na połączeniach i inne uszkodzenia zwiększają ryzyko powstawania zwarć i narażają nas na porażenie prądem. Czy wiesz, co ile lat należy wymieniać instalację elektryczną?
Z tego artykułu dowiesz się:
Te sygnały mogą świadczyć o uszkodzeniu instalacji elektrycznej – nie ignoruj ich!
Instalacja elektryczna wymaga regularnych kontroli oraz bieżącej konserwacji – ignorowanie usterek może doprowadzić do tragedii, dlatego nigdy nie należy bagatelizować sygnałów świadczących o uszkodzeniu przewodów lub innych elementów. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie szybko wyłapać, że instalacja elektryczna wymaga wymiany albo kompleksowych napraw – to zadanie dla elektryka. Na szczęście możemy rozpoznać kilka charakterystycznych problemów, z którymi borykają się właściciele przestarzałych lub uszkodzonych instalacji elektrycznych.
Pierwszym i jednym z najważniejszych sygnałów jest częste i nieuzasadnione wybijanie bezpieczników. Takie zjawisko nie zawsze jest powiązane z usterką instalacji elektrycznej – równie dobrze może wynikać z użytkowania uszkodzonego sprzętu. Znacznie poważniejszym problemem jest przeciążenie całej instalacji – kiedy dojdzie do przegrzania przewodów, konieczna będzie interwencja elektryka.
Do wykrycia nieprawidłowości może dojść także podczas okresowej kontroli instalacji elektrycznej. Jeśli rutynowe pomiary elektryczne wskażą niestandardowe wartości, musimy zachować czujność. Czasem do rozwiązania problemu wystarczy drobna naprawa, ale w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez wymiany instalacji.
Po jakim czasie instalacja elektryczna wymaga wymiany?
Nie ma przepisów, które nakładałyby na właściciela nieruchomości obowiązek wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej, ale warto przeprowadzić takie prace ze względów bezpieczeństwa. Kilkadziesiąt lat temu stosowano dwużyłowe przewody z aluminium, które dziś są uważane za niebezpieczne ze względu na skłonność do utleniania się powierzchniowo, wysoką łamliwość oraz możliwość luzowania się w miejscach połączeń. Więcej o wskaźnikach przestarzałej instalacji elektrycznej przeczytasz w tym artykule.
Jeżeli instalacja elektryczna w Twoim domu lub mieszkaniu ma więcej niż 20 lat, prawdopodobnie wymaga wymiany na nową. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie spodziewał się, że w codziennym życiu będziemy korzystać z tak wielu sprzętów elektrycznych, dlatego stare instalacje nie są przystosowane do poważnych przeciążeń. Dzisiaj potrzebujemy zdecydowanie więcej gniazd elektrycznych, a w jednym obwodzie może działać kilka prądożernych sprzętów, które wymagają stałego podłączenia do sieci.
Mieszkańcy, którzy wciąż mają w swoich domach instalację z lat 70. lub starszą, powinni jak najprędzej zająć się jej wymianą. To kwestia naszego bezpieczeństwa – użytkowanie przestarzałej instalacji może skutkować zwarciem, które doprowadzi do niebezpiecznego pożaru.

Samodzielna wymiana instalacji elektrycznej – czy to bezpieczne?
Osoba, która posiada rozległą wiedzę na temat działania instalacji elektrycznej, teoretycznie może podjąć się jej wymiany, jednak najrozsądniej powierzyć to zadanie fachowcom. Właściciele domów jednorodzinnych nie muszą zgłaszać prowadzenia takich prac, ale posiadacze mieszkań najpierw powinni uzyskać zgodę od administracji budynku.
Zanim przystąpimy do wymiany instalacji elektrycznej, zadbajmy o odpowiedni projekt. Taki dokument może przygotować jedynie osoba posiadająca uprawnienia budowlane oraz aktualne świadectwo potwierdzające przynależność do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Kiedy zdobędziemy wymagane pozwolenia oraz projekt instalacji, możemy rozpocząć prace remontowe. Dlaczego najlepiej skorzystać z usług doświadczonego elektryka? W ten sposób zyskujemy gwarancję, że instalacja zostanie położona prawidłowo. Zanim wybierzemy specjalistę, upewnijmy się, że ma on odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Warto zdecydować się na elektryka z polecenia lub wybrać fachowca, który może pochwalić się pozytywnymi opiniami wystawionymi przez zadowolonych klientów.