Dotacja ponad 108 tysięcy złotych na remont mieszkania bez progu dochodowego. Zobacz, czy Ci przysługuje

Musisz przeprowadzić remont mieszkania, ale wydatki związane z realizacją takiego przedsięwzięcia przekraczają Twoje możliwości finansowe? Być może znajdujesz się w grupie osób, które mogą liczyć na pomoc państwa! Zobacz, kto ma realne szanse na otrzymanie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych z PFRON.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych – na czym polega?
Pieniądze na remont mieszkania to marzenie wielu Polaków. Aktualnie państwo oferuje wsparcie finansowe dla obywateli, którzy bez wprowadzenia pewnych modyfikacji nie będą w stanie swobodnie się poruszać po własnym domu. Chodzi o dopłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Takie środki można przeznaczyć wyłącznie na inwestycje niwelujące przeszkody architektoniczne, czyli wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać pieniądze na przykład na remont lub budowę:
- windy,
- podjazdu,
- poręczy, uchwytów i platform.
Dzięki dofinansowaniu z PFRON niepełnosprawni mogą sobie pozwolić także na remont łazienki. Należy pamiętać o tym, że dofinansowanie nie obejmuje urządzeń montowanych w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych, zatem pieniądze na budowę podjazdu czy windy otrzymają tylko osoby mieszkające w domu jednorodzinnym. Pieniądze nie mogą powędrować do niepełnosprawnych, którzy planują remont mieszkania w stanie deweloperskim, ani do tych, którzy kupili niedostosowane mieszkanie już w trakcie trwania niepełnosprawności.
Ważne, aby wnioskodawca dysponował tytułem prawnym do mieszkania (w przypadku umowy najmu na czas określony nie może być ona krótsza niż 5 lat od chwili złożenia dokumentów). Niepełnosprawny może otrzymać pieniądze na remont lub zakup wielu urządzeń, pod warunkiem, że prowadzone prace będą wpływać na poprawę jego funkcjonowania.
Kto może skorzystać z dofinansowania PFRON?
Dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie przysługuje wszystkim obywatelom. O pieniądze na remont mieszkania mogą starać się jedynie osoby posiadające orzeczenie o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. W przypadku beneficjentów poniżej 16. roku życia należy dysponować orzeczeniem o niepełnosprawności. Dofinansowanie może powędrować wyłącznie do osób, które mają znaczne problemy z poruszaniem się. Beneficjent musi być właścicielem albo użytkownikiem wieczystym nieruchomości lub posiadać zgodę właściciela na przeprowadzenie prac remontowych służących usunięciu barier.
Osoby, które spełniają powyższe wymagania, nie mogą mieć stuprocentowej pewności, że otrzymają pieniądze na remont mieszkania. Dofinansowanie na pewno nie zostanie wypłacone osobom mającym zaległości wobec PFRON. Na „czarnej liście” znajdują się także niepełnosprawni, którzy w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku byli stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.

Ile pieniędzy można otrzymać? Kwota zależy od kilku czynników
Dofinansowanie z PFRON będzie wynosić maksymalnie 95% całkowitej wartości przedsięwzięcia. Nie może być jednak wyższe niż piętnastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o składki ZUS. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny, średnie wynagrodzenie w drugiej połowie 2024 roku wynosiło 7262,39 zł, zatem maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać z PFRON, jest równa 108 935,85 zł.
Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały rok, a pieniądze będą wypłacane aż do momentu wyczerpania się środków w lokalnym PCPR. Dokumenty należy dostarczyć tradycyjnie – do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – lub przesłać drogą elektroniczną, za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia. Do wniosku należy załączyć:
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- oświadczenie o dochodach,
- oświadczenie o liczbie osób w gospodarstwie domowym,
- dokumenty potwierdzające inne źródła finansowania (jeśli jest to konieczne),
- zgodę właściciela nieruchomości (o ile dotyczy),
- inne dokumenty wskazane przez PCPR.
Dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych może być udzielone raz na rok. Oznacza to, że osoby niepełnosprawne mają szansę na otrzymanie takiego wsparcia mniej więcej co dwanaście miesięcy. Beneficjenci powinni pamiętać o tym, że PFRON oferuje także inne rodzaje pomocy finansowej – na przykład dopłatę do prądu lub dofinansowanie do zakupu samochodu.