Twój dach wygląda dobrze? Te oznaki mówią, że to już koniec

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów budynku. Chroni dom przed warunkami atmosferycznymi i zapewnia komfort — również cieplny. Z czasem jednak każdy, nawet najlepiej wykonany, dach potrzebuje naprawy lub wymiany. Najważniejsze pytanie brzmi: kiedy wystarczy remont, a kiedy konieczna jest już całkowita wymiana? Jak rozpoznać stan dachu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocena stanu technicznego dachu
Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie oceny stanu technicznego dachu osobie o odpowiednich kwalifikacjach, która zrobi to właściwie i będzie wiedziała, na co należy zwrócić uwagę.
Elementy, które są szczególnie ważne podczas oceny stanu dachu to:
- przecieki — wszelkie miejsca, w których dach przecieka, w których widnieją zacieki zarówno na ścianach, jak i na stropach;
- rynny — są narażone na zniszczenia zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, mogą okazać się np. niedrożne lub naderwane;
- więźba dachowa — więźba to konstrukcja dachu, która w domach jednorodzinnych zazwyczaj wykonana jest z drewnianych elementów. Jej uszkodzenie jest szczególnie niekorzystne, bo może oznaczać konieczność wymiany całego dachu. Zmiany w konstrukcji więźby często dają o sobie znać w formie zapadających się połaci dachu lub pęknięć i zagięć, widocznych na elementach wewnątrz budynku.

Najczęstsze oznaki problemów z dachem
Wilgoć w domu. Plamy na suficie, ścianach, czy krople wody na przegrodach i szybach to wyraźny znak, że prawdopodobnie dach nie spełnia swojej funkcji prawidłowo. Niewielkie uszkodzenia, także te związane z nieciągłością hydroizolacji, można naprawić, ale rozległe ubytki mogą oznaczać konieczność wymiany całego dachu.
Uszkodzona lub brakująca dachówka. Pęknięte, przesunięte lub brakujące dachówki to jeden z najczęściej występujących problemów z dachem. Wymiana niewielu elementów nie powinna stanowić problemu, ale należy liczyć się z faktem, że nowy produkt będzie różnić się od reszty pokrycia — nawet jeśli będzie to ten sam model od tego samego producenta, obecne pokrycie prawdopodobnie odbarwiło się pod wpływem czynników zewnętrznych.
Uszkodzona konstrukcja. Więźba dachowa może zostać uszkodzona lub osłabiona pod wpływem wilgoci, pleśni, szkodników lub po prostu czasu i zużycia. Naprawa niewielkich elementów jest możliwa, ale w przypadku znacznych uszkodzeń często konieczna jest wymiana całej konstrukcji dachu.
Problemy z izolacją termiczną. Wysokie rachunki za ogrzewanie, chłód na najwyższych piętrach i przeciągi z poddasza mogą oznaczać nieszczelność, a nawet brak odpowiedniej izolacji. Ocieplenie dachu bez jego wymiany jest jak najbardziej możliwe i wykonalne.

Kiedy wystarczy naprawa dachu?
W przypadku mniejszych uszkodzeń naprawa dachu może być w zupełności wystarczające. Problemy z przeciekaniem można zniwelować za pomocą odpowiednich obróbek blacharskich, preparatów uszczelniających lub wdmuchiwania materiału izolacyjnego.
Uszkodzone dachówki można wymienić na nowe, zrobić łatkę na pokryciu z blachy, naprawić rynny. Elementy więźby można naprawić bądź wymienić bez wymiany całego dachu, jeśli zagwarantowany jest dostęp do nieużytkowego poddasza. Nawet stare pokrycie można odświeżyć bez jego wymiany, np. stosując specjalną farbę.
Zasada przy naprawach dachu jest prosta — dach musi być w stanie unieść dodatkowe obciążenia wynikające z zastosowanych podczas naprawy materiałów. Warto jednak zawsze mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie tymczasowe, zwłaszcza jeśli dach od lat systematycznie sprawia problemy.

Kiedy wymiana dachu jest konieczna?
Kiedy dach jest pokryty blachodachówką lub gontem wymiana dachu jest nieunikniona, ponieważ w przypadku takich pokryć nie da się wymienić jedynie fragmentu. Również dach pokryty z azbestem także należy zdemontować, zwłaszcza jeśli jest zniszczony i się kruszy — pył azbestowy jest niebezpieczny dla zdrowia, badania jednoznacznie potwierdzają, że powoduje raka, a gdy raz dostanie się do układu oddechowego, zostaje w nim na zawsze. Do 2032 roku azbest musi zniknąć z budynków.
Demontaż pokrycia będzie konieczny w przypadku napraw związanych z więźbą, gdy poddasze jest użytkowe. Również przy znacznych uszkodzeniach więźby, spowodowanych wilgocią, pleśniami lub insektami, zaleca się wymianę dachu na nowy. Znaczne zniszczenia konstrukcji, spowodowane czynnikami zewnętrznymi, również kwalifikują dach do całkowitej wymiany.
Zmiana kąta nachylenia dachu lub dodanie elementów takich jak lukarny wymaga zazwyczaj całkowitego demontażu dachu i zastąpienia go nowym, zaprojektowanym z uwzględnieniem nowej geometrii. Również podwyższenie poddasza, np. w celu zamieniania go na przestrzeń mieszkalną, zazwyczaj wiąże się z całkowitą wymianą starego dachu na nowy. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z informacjami, kiedy wymiana lub remont dachu wymagają pozwolenia na budowę bądź dopełnienia innych formalności.