Bloki z wielkiej płyty – ratować czy burzyć? Termomodernizacja nie zawsze ma sens

Rosnące koszty ogrzewania skłaniają do poszukiwania oszczędności. Jednym z rozwiązań na ogół staje się wykonanie termoizolacji budynków. Ocieplenie przegród zewnętrznych może wpłynąć na znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Jednak czy takie działania mają sens w przypadku bloków z wielkiej płyty?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy termomodernizacja bloków z wielkiej płyty powinna być opłacalna?
Wykonanie kompletnej termomodernizacji budynku ma na celu odczuwalne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Inwestycja będzie szczególnie opłacalna w przypadku bloków z wielkiej płyty, które nie posiadają jeszcze dodatkowej izolacji termicznej i nie były wcześniej termomodernizowane.
Szacuje się, że samo ocieplenie przegród zewnętrznych budynku może ograniczyć koszty ogrzewania o około 30 – 40 procent. Oszczędności mogą być jeszcze większe, jeśli termomodernizacja obejmie również stare okna. W praktyce, im większe koszty ogrzewania ponosimy, tym na ogół bardziej opłaca się zainwestować w ocieplenie.
Termomodernizacja bloku z wielkiej płyty będzie też opłacalna wtedy, gdy budynek i tak wymaga remontu elewacji. Konieczność naprawy elewacji bądź wymiana okien wygenerują niemałe koszty. Przy połączeniu z ociepleniem przegród zewnętrznych, można liczyć na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji budynku w przyszłości.
Opłacalność inwestycji w termomodernizację bloków z wielkiej płyty zwiększa też dostępność dofinansowań. W niektórych przypadkach można skorzystać z takich programów jak Ciepłe Mieszkanie czy Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Dodatkowe dopłaty prowadzą do obniżenia kosztów inwestycyjnych.
Kiedy termomodernizacja bloku z wielkiej płyty nie będzie opłacalna?
Termomodernizacja bloku z wielkiej płyty to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Tego typu inwestycje nie zawsze się opłacają. Wymiana okien i ocieplenie ścian zewnętrznych nie zawsze opłacają się w przypadku złego stanu technicznego budynku.
Pewnym utrudnieniem mogą być także duże koszty wszystkich prac termomodernizacyjnych. Sytuacja dodatkowo komplikuje się w przypadku konieczności wymiany wielu elementów (ocieplenie przegród zewnętrznych, remont instalacji, wymiana okien i drzwi). W niektórych przypadkach skala wydatków jest na tyle duża, że inwestycja wydaje się nieopłacalna. Jeśli chcesz poznać średnie koszty ocieplenia budynku, przeczytaj ten artykuł.
Według wielu szacunków, nie opłaca się termomodernizować najbardziej zniszczonych, starych bloków z wielkiej płyty. Niektórzy specjaliści sugerują, że bardziej opłaca się wyburzyć przestarzały budynek i zastąpić go nowym, nowoczesnym obiektem mieszkalnym.

Jakie korzyści przynosi ocieplenie budynku wielorodzinnego?
Termomodernizacja budynków mieszkalnych przynosi wiele korzyści. Jedną z najbardziej oczywistych jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Znaczącym atutem jest też poprawa komfortu cieplnego mieszkańców.
Do mniej oczywistych korzyści należy wzrost wartości nieruchomości. Elegancka elewacja bloku i kompletna termoizolacja budynku zwiększają atrakcyjność i wartość mieszkań. Jest to kolejny czynnik, który warto brać pod uwagę. Klikając tutaj, dowiesz się więcej na temat tynków elewacyjnych.
Ekologia też ważna
Dodatkowym atutem jest zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska. Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku wpływa nie tylko na ograniczenie wydatków grzewczych, ale i ogranicza emisję szkodliwych związków chemicznych emitowanych w kotłowniach.