Czy Apple Car ma szansę pojawić się w 2028 roku?

Aplikacja Apple CarPlay na iPhone X
Czy Apple Car ma szansę pojawić się w 2028 roku?, fot. Chinnapong / Instagram: @insidehistory [Video Frames]
ikona podziel się
Opublikowano: 07.02.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Projekt Apple Car od lat wywołuje mieszane uczucia – zarówno u fanów marki, jak i motoryzacji. Firma już dawno przymierzała się do wypuszczenia na rynek elektrycznego samochodu. Wydawało się, że temat został zapomniany. W sieci zaczęły się jednak pojawiać nowe informacje. Jeśli doniesienia zostaną oficjalnie potwierdzone, Apple Car może zadebiutować w 2028 roku.

Czy za cztery lata zobaczymy elektryczne auto od Apple?

Pod koniec stycznia agencja Bloomberg doniosła, że Apple Car – pierwszy samochód elektryczny słynnej marki – pojawi się w sprzedaży w 2028 roku. W biurach kalifornijskiego giganta projekt nosi nazwę „Titan”, a jego początki sięgają 2015 roku. Właśnie wtedy pierwszy raz dyskutowano o rozszerzeniu działalności Apple na rynek motoryzacyjny. Apple Car ma działać na prąd, przez co większość fanów motoryzacji uważa, że będzie to duża konkurencja dla Tesli. Przełomowy ma być zwłaszcza nowoczesny system jazdy autonomicznej. Podczas jazdy autopilot będzie mógł przejąć kontrolę nad kierownicą. Apple Car może stać się ogromnym krokiem w rozwoju elektromobilności. Sprawdź, jak wygląda domowa stacja ładowania samochodów.

Pojazd od Apple wymagać ma tylko niewielkiej interwencji człowieka podczas jazdy. Czy projekt na pewno dojdzie jednak do skutku? Podobnie jak w przypadku innych tajnych produktów firmy Apple, zawsze istnieje ryzyko, że elektryczny samochód nigdy nie zostanie wypuszczony na rynek. Według informacji na appleinsider.com zarówno technologia, jak i cały projekt podlegają ciągłym zmianom. Apple w pewnym momencie rozważało nawet wykorzystanie BMW i3 jako podstawy Apple Car. W jednym z niemieckich raportów z 2016 roku wskazano, że Apple miało tajne laboratorium samochodowe w Berlinie. Firma rozwijała też ponoć infrastrukturę ładowania, zatrudniając inżynierów i rozmawiając o technologii z firmami dostarczającymi stacje ładowania.

Spekulacje nie mają końca

Projekt Apple Car, jak wiele innych projektów słynnej marki, najprawdopodobniej trzymany jest w tajemnicy. Na podstawie plotek i spekulacji można stwierdzić, że ogólny wygląd pojazdu będzie innowacyjny. Sugestie obejmują m.in. wykorzystanie technologii VR, dotykowe wyświetlacze ekranu, oświetlenie zapewniające prywatność i unikalny projekt szyberdachu. Jeśli Apple rzeczywiście zamierza wypuścić na rynek swój samochód, może minąć przynajmniej kilka lat, zanim zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

Według niektórych doniesień projekt przez lata przeszedł pewne modyfikacje – głównie za sprawą często pojawiających się konfliktów w firmie. Wysoki wskaźnik rotacji kadry kierowniczej wciąż utrudnia sytuację (np. zmiana lidera programu i odejście Steve’a Zadesky’ego). W dalszym ciągu nie więc jest jasne, na jakim etapie jest projekt Apple Car. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będzie gotowy do zaprezentowania publicznie. Nawet przy całym postępie technologicznym samochód wciąż stanowi ogromne wyzwanie dla informatyków.

Istotnym elementem Apple Car ma być wykorzystanie VR i AR. Pojawi się m.in. system projekcji na przedniej szybie, aby pokazać widok drogi w technologii AR. Widok ma uwzględniać elementy znajdujące się poza zasięgiem wzroku użytkownika. Zastosowane mają być również inne nowoczesne rozwiązania, takie jak znak umieszczony z tyłu lub po bokach pojazdu. Ma informować innych użytkowników drogi o tym, jaki będzie następny ruch Apple Car. Sprawdź, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego.

Data premiery wciąż pozostaje zagadką

Apple wydaje się co roku przesuwać premierę elektrycznego samochodu. Ciężko powiedzieć, kiedy i czy finalnie nastąpi. Od dłuższego czasu możemy jedynie spekulować. Data premiery Apple Car, mimo ostatnich doniesień, że może nastąpić w 2028 roku, wciąż pozostaje nieznana. W ramach projektu „Titan” firma wydaje na niego 1 mld rocznie. Ciężko jednak stwierdzić, na co dokładnie wydawana jest tak ogromna suma, skoro w dalszym ciągu na rynku motoryzacji nie ma samochodu.

Warto dodać, że Apple zaczął opracowywać swoje auto elektryczne niemal 10 lat temu. Przez ten czas rynek pojazdów elektrycznych wręcz eksplodował. Tesla wiedzie obecnie prym w tym segmencie motoryzacji. Przewidywany rok wprowadzenia na rynek Apple Car to 2028 rok. Należy jednak podkreślić, że firma planowała wypuścić auto na rynek już w 2026 roku i wcześniej. Nie ma nic pewnego, dopóki Apple nie potwierdzi doniesień.

My także z niecierpliwością czekamy na potwierdzone informacje. Ciężko jednak powiedzieć, co nowego mogłoby wnieść Apple na coraz bardziej zatłoczony rynek – zwłaszcza jeśli chodzi o producentów z Chin, którzy są daleko do przodu z pojazdami elektrycznymi. Jeśli zaleją europejski rynek samochodami na prąd, nie tylko Apple będzie w opałach.

Źródła:

  • https://appleinsider.com/inside/apple-car
  • https://www.macrumors.com/roundup/apple-car/
  • https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-05/forgot-your-apple-vision-pro-s-passcode-you-may-have-to-take-it-back-to-store
  • https://www.techtimes.com/articles/300920/20240123/apple-car-coming-2028-new-ev-rumors-claim-limited-autonomy.htm
  • https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/netzwirtschaft/apple-steve-jobs/apple-icar-entwicklung-in-geheimem-autolabor-in-berlin-14183854.html
  • https://otoev.pl/apple-car-juz-w-2028-to-prawdziwa-zagadka.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto