Czy nasze drogi staną się przyjazne dla pojazdów autonomicznych? Polacy przeprowadzą własne testy

wnętrze samochodu autonomicznego, flaga Polski, znak zapytania, naukowcy opracowują bazę scenariuszy, która ma ułatwić testowanie pojazdów autonomicznych w Polsce
Kiedy pierwsze samochody autonomiczne wjadą na polskie drogi?, fot. scharfsinn86/Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 02.03.2024 r., 7:07 | Autor: Barbara Ochman
Kiedy na naszych drogach pojawią się samochody autonomiczne? Prawdopodobnie nieprędko – żeby do tego doszło, Polska musi wprowadzić szereg rozwiązań technicznych i legislacyjnych, które zachęcą producentów do testowania zaawansowanych pojazdów w kraju nad Wisłą. Naukowcy podejmują już pierwsze działania w tym zakresie, a jednym z nich jest trwający od ponad roku projekt DARTS-PL.

Projekt DARTS-PL – czy dzięki niemu samochody autonomiczne wyjadą na polskie ulice?

Na czym polega projekt o nazwie Database of Autonomous vehicles Road Testing Scenarios? To przedsięwzięcie jest realizowane przez ITS wraz z Politechniką Warszawską na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Prace finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG mają ułatwić testowanie pojazdów autonomicznych dla polskiego rynku. Projekt DARTS-PL polega na stworzeniu bazy scenariuszy testowych, które zostały nakręcone w newralgicznych miejscach naszego kraju. Nagrania mają obejmować m.in charakterystyczną infrastrukturę, co ułatwi producentom podjęcie decyzji, czy ich technologie znajdą zastosowanie na polskich ulicach.

Realizacja projektu DARTS-PL ruszyła w grudniu 2022 roku. Powstająca właśnie baza scenariuszy testowych ma być podstawą umożliwiającą tworzenie, testowanie i ocenę systemów percepcji w samochodach autonomicznych. Kierownik Centrum Telematyki Transportu ITS, Mikołaj Kruszewski, poinformował, że projekt jest obecnie w fazie rozwoju stanowiska, które pozwoli zebrać dane i udostępnić je na platformie w formie bazy open source. Jego stanowisko usłyszeliśmy podczas debaty „Wyzwania społeczne, ekonomiczne i techniczne autonomicznego transportu drogowego”, która miała miejsce w siedzibie ITS w dniu 22 lutego 2024.

Projekt trwa od ponad roku. W tym czasie przeprowadzono analizę rozwiązań infrastrukturalnych, które zostaną wykorzystane przy mapowaniu odcinków testowych. Prace będą prowadzone na terenie czterech województw:

  • małopolskiego,
  • łódzkiego,
  • wielkopolskiego,
  • mazowieckiego.

Do analiz wytypowano konkretne powiaty i doprecyzowano miejsca, które są uważane za problematyczne ze względu na częstotliwość wypadków. Eksperci ITS podkreślają, że 60 spośród 100 fragmentów infrastruktury to będą odcinki charakterystyczne dla Polskich dróg. Pozostałe scenariusze mają obejmować nietypowe sytuacje, takie jak zatory drogowe, przejazd pojazdu uprzywilejowanego, czy utrudnienia spowodowane przez wypadek.

Kiedy poznamy wyniki projektu DARTS-PL?

Baza scenariuszy stworzona w ramach projektu DARTS-PL zostanie rozpropagowana wśród potencjalnych interesariuszy i udostępniania na zasadzie non-profit. Pomysłodawcy inicjatywy liczą na to, że dzięki ich pracy testowanie samochodów autonomicznych stanie się bezpieczniejsze. Takie projekty coraz częściej stanowią niezbędny element poprzedzający wdrożenie testów autonomicznych.

Wyniki projektu DARTS-PL prawdopodobnie zostaną udostępnione pod koniec 2025 roku. W bazie danych znajdziemy ponad 840 scenariuszy nagrywanych o różnych porach dnia, roku i w zmiennych warunkach pogodowych. Po upublicznieniu bazy, inicjatywa będzie kontynuowana – specjaliści skupią się na rozwoju scenariuszy oraz na promocji swojego projektu.

Co ciekawe, na polskich drogach odbyły się już pierwsze testy pojazdów autonomicznych. Miały one miejsce pod koniec 2023 roku w Jaworznie. Była to wyjątkowa sytuacja – aktualnie na próżno szukać podobnych inicjatyw w naszym kraju.

skrzyżowanie z pojazdami autonomicznymi, Polskie prawo utrudnia poruszanie się samochodami autonomicznymi
Polska potrzebuje lepszych rozwiązań technologicznych i legislacyjnych, aby ruch samochodów autonomicznych stał się możliwy, fot. Choi_ Nikolai

Jakich rozwiązań legislacyjny potrzebuje Polska, by pojawiły się tu pojazdy autonomiczne?

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury obowiązujące od 2018 roku prawo jest zbyt restrykcyjne, co blokuje rozwój inicjatyw z sektora pojazdów autonomicznych. Resort już rozpoczął prace nad projektem zmian w przepisach o ruchu drogowym. Nowa ustawa powinna być procedowana na początku 2025 roku, czyli na kilka miesięcy przed ukończeniem projektu DARTS-PL.

Jakie zmiany proponuje Ministerstwo Infrastruktury? W zapowiadanej ustawie mają znaleźć się m.in.: nowa definicja pojazdu autonomicznego, doprecyzowanie kwestii zezwoleń na testowanie samochodów na drogach publicznych, określenie obowiązków i odpowiedzialności organizatora badań oraz obowiązek informowania mieszkańców gmin o prowadzonych testach. Eksperci biorący udział w debacie „Wyzwania społeczne, ekonomiczne i techniczne autonomicznego transportu drogowego” zauważyli, że rozwój sektora AV wiąże się z wieloma wyzwaniami – nie tylko technicznymi i legislacyjnymi. Kluczowa dla tej branży może się okazać akceptacja społeczna oraz edukacja z zakresu działania i zalet pojazdów samojezdnych.

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pojazdy-autonomiczne-w-Polsce-Trwaja-przygotowania-techniczne-i-legislacyjne-8702402.html
  • https://www.its.waw.pl/11394,pl,Pojazdy-autonomiczne-rewolucja-w-transporcie.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto