Czy w 2024 r. zapłacimy więcej za badanie techniczne samochodu? Zaproponowana stawka zwala z nóg!

Diagnosta sprawdzający stan techniczny pojazdu, podwyżki badania technicznego samochodu
Propozycja nowych stawek za przegląd techniczny samochodu osobowego w 2024 r., fot. 276627663
ikona podziel się
Opublikowano: 01.02.2024 r., 13:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe w przy ubezpieczeniu OC pojazdu. Czy w 2024 r. stawki za przegląd auta pójdą mocno w górę? Zobacz, z jakimi opłatami musisz się zmierzyć, jeżeli jesteś posiadaczem samochodu. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP mają propozycję kosmicznej podwyżki!

Badanie techniczne pojazdu

Samochód bez ważnego przeglądu technicznego nie powinien w ogóle znajdować się na polskich drogach. Przegląd auta pozwala stwierdzić, czy pojazd nadaje się do użytku, jest w pełni sprawny i bezpieczny. Jest to również warunek przystąpienia do ubezpieczenia OC, które według polskiego prawa jest obowiązkowe. Brak aktualnego przeglądu technicznego, wiąże się z poniesieniem kary finansowej w wysokości od 1500 do 5000 zł. Ponadto osoba kierująca takim pojazdem, będzie miała zatrzymany dowód rejestracyjny. Jeżeli jesteś dopiero na etapie rejestracji samochodu, zobacz, ile będzie to trwało.

W 2023 r. weszły jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania, które są narzucone są Okręgowym Stacjom Kontroli Pojazdów. Do takich wymagań doszło wykonanie 5 zdjęć, na których diagnosta musi sfotografować pojazd, dzięki czemu będzie miał udokumentowany stan techniczny samochodu. Wśród tych zdjęć musi być również fotografia przedstawiająca licznik z aktualnym przebiegiem pojazdu. Takie zdjęcia mają być przechowywane przez stację diagnostyczną aż przez 5 lat.

Podczas kontroli pojazdu sprawdzane są najważniejsze elementy oraz układy. Wśród nich diagnosta musi sprawdzić stan techniczny układu hamulcowego i zawieszenia, oświetlenia, systemy bezpieczeństwa, a także oświetlenie. Ponadto podczas przeglądu technicznego, kluczowym elementem jest również sprawdzenie opon, szyb, a także stanu karoserii. Dlatego jeżeli diagnosta zauważy zły stan techniczny w tych elementach, przegląd nie zostanie zatwierdzony.

Jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu na gaz, powinniśmy pamiętać o tym, aby podczas badania technicznego wykazać świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Natomiast, jeżeli instalacja była montowana po 20.04.2001 r., wtedy w stacji diagnostycznej musimy przedstawić świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Nie powinniśmy zostawiać przeglądu technicznego na ostatnią chwilę. Ponieważ w przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek, będziemy mieli jeszcze czas na ich naprawę, a także powtórny przegląd techniczny.

Wzrost cen za przegląd techniczny pojazdu w 2024 r.?

Jeszcze w 2023 r. opłata za przegląd techniczny samochodu osobowego wynosiła 98 zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, iż ta opłata jest cały czas taka sama od 2004 r. Warto dodać, że 20 lat temu stawkę za przegląd techniczny samochodu wyznaczano na podstawie płacy minimalnej, która wynosiła w tamtym czasie 824 zł. Natomiast dla przypomnienia obecnie wynosi ona już 4242 zł.

Jeżeli koszt badania technicznego pojazdu miałby rosnąć wprost proporcjonalnie do płacy minimalnej, to w 2024 r. powinniśmy zapłacić aż 505 zł. Takie zdanie ma Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK). Oczywiście taka kwota wydaje się być poza zasięgiem. Jednak to wcale nie zmienia faktu, że stawka od tylu lat na takim samym poziomie za badanie techniczne jest zdecydowanie za niska.

Jak można łatwo się domyślać, podwyżki są oczekiwane również przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów. Zmiany cen miałyby stać się motorem napędowym do rozwoju przedsiębiorstw, które wykonują tego typu przeglądy techniczne. Ponadto uważa się, że wyższe ceny doprowadziłyby również do skrócenia czasu oczekiwania na termin wykonania badania technicznego.

Mężczyźni sprawdzający bezpieczeństwo pojazdu, niezmienne stawki za przegląd od 20 lat
Przewidywania dotyczące zwiększonej stawki za badanie techniczne samochodów osobowych oraz innych pojazdów, fot. 306011495

Czy w 2024 r. doczekamy się podwyżek za badanie techniczne samochodu?

Nie ma na razie jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jeżeli chodzi o kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić w 2024 r. za przegląd swojego pojazdu. Jednak wypowiedź w tej sprawie wiceministra infrastruktury Pawła Gancarza brzmiała następująco: “W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Z tej wypowiedzi możemy wnioskować, iż trwają rozmowy na temat podwyżek, ale nadal nie wiemy, jak ostatecznie będą one duże. Obecnie za przegląd techniczny następujących pojazdów zapłacimy:

 • Samochód osobowy do 3,5 t - 98,00 zł
 • Samochód zasilany gazem - 161,00 zł
 • Samochód przeznaczony do nauki jazdy - 146,00 zł
 • Taksówka - 140,00 zł
 • Motocykl - 62,00 zł
 • Motorower - 52,00 zł

W przypadku negatywnej oceny konkretnego elementu pojazdu będziemy musieli usunąć usterkę, a następnie ponownie wybrać się na przegląd techniczny. Jednak tym razem będziemy zobowiązani do zapłacenia za usługę badania cząstkowego. Zobacz, z jakimi usterkami technicznymi, nie przejdziesz pozytywnie przeglądu samochodu. Na przykład za badanie poziomu hałasu zapłacimy 20 zł, za ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania, zapłacimy 14 zł. Jednak jeżeli zostaną wprowadzone podwyżki za badanie techniczne, to również musimy spodziewać się podwyżki cen za badania cząstkowe.

Źródła:

 • https://businessinsider.com.pl/technologie/motoryzacja/ile-kosztuje-przeglad-samochodu-w-2024-ida-duze-zmiany-w-cenniku/71d0w2d
 • https://cuk.pl/porady/przeglad-auta-2023
 • https://www.stacjakontrolipoznan.pl/cennik/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto