Lotnisko obsłużyło ponad 9 mln pasażerów. A będzie mogło jeszcze więcej!

Lotnisko w Balicach w czasie zimy i intensywnego rozwoju oraz remontu
Lotnisko w Balicach planuje intensywny rozwój a projekty rozbudowy lotniska w Krakowie są imponujące, fot. WDnet Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 19.01.2024 r., 20:30 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
W 2023 roku lotnisko w Krakowie pobiło rekord, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów. Port jednak na tym nie poprzestaje i władze zapowiadają zmiany. Plany są imponujące, a inwestycje mają sprawić, że przez port przejdzie jeszcze więcej pasażerów. Projekt obejmuje rozwój całej infrastruktury.

Krakowskie lotnisko pobija rekord!

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice w 2023 roku pobił historyczny rekord, czyli obsłużył więcej niż 9 mln. pasażerów! I to o dużo więcej, ponieważ dokładnie aż 9 404 611 osób! To aż o milion więcej niż w rekordowym 2019 roku!

Ale lotnisko w Krakowie na tym nie poprzestaje. Projekty są naprawdę imponujące. Już w 2024 roku Balice przygotowują się na obsłużenie ponad 10 mln. pasażerów. W kolejnych latach skutek mają przynieść planowane inwestycje i lotnisko ma zwiększyć przepustowość nawet do... 15 milionów osób! Te liczby robią wrażenie, podobnie jak plany, które są niezwykle ambitne.

Balice będą się rozwijać

Lotnisko w Krakowie planuje rozpocząć budowę nowej drogi startowej. W planach jest także budowa terminala pasażerskiego. Już rozpoczęto pierwsze prace nad projektami. Pomysł budowy nowej drogi startowej został już złożony w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To najważniejszy punkt, jeśli chodzi o plany rozwoju.

Budowa nowej drogi pozwala na zwiększenie przepustowości lotniska. Projekt jest tak opracowany, by nie wymagał wyłączenia żadnej z części lotniska na czas budowy. Dzięki temu liczba obsłużonych pasażerów nie powinna się zmniejszyć. Dowiedz się także, jak odzyskać pieniądze za opóźniony lot.

Kontynuacja zmian

To nie są pierwsze zmiany, jakie zaszły na lotnisku Balice w ostatnim czasie. Inwestycje zostały ujęte w Planie Generalnym lotniska i zostają wprowadzane w niezwykłym tempie. W 2023 roku rozbudowana została płyta postojowa lotniska i rozpoczęto budowę terminala cargo oraz różnych obiektów infrastrukturalnych.

W 2023 roku podjęto także pierwsze kroki formalne w celu rozbudowy terminalna pasażerskiego. Latem 2024 planowane jest uruchomienie rozbudowanej wcześniej płyty postojowej dla samolotów. Ma się powiększyć o dodatkowe 15 stanowisk postojowych.

Nowy terminal cargo w Krakowie

Pod koniec roku, w ostatnim kwartale 2024 planowane jest zakończenie budowy terminala cargo. Wartość inwestycji to 79 ml złotych. Plany są imponujące - budowa umożliwi zwiększenie obsługi cargo do 8 000 ton rocznie. Obiekt będzie mógł obsługiwać także przesyłki specjalne, jak zwierzęta, leki czy artykuły spożywcze.

Nowy terminal cargo zostanie zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej nr 774. Będzie miał 5600 m2 powierzchni użytkowej. Jest to naprawdę ogromna inwestycja. W związku z tym konieczne są inne usprawnienia, jak przebudowa drogi dojazdowej. W II kwartale 2024 planowane jest także oddanie do użytku nowej stacji transformatorowej, która przejmie obsługę nowych i planowanych obiektów.

Samolot na pasie startowym w Balicach, a także lotnisko Kraków Airport w Balicach
Lotnisko w Balicach planuje budowę nowej drogi startowej, fot. Firefly

Większy terminal pasażerski w Balicach

Lotnisko w Krakowie planuje także powiększyć terminal pasażerski. Dokumentacja projektowa została już opracowana, lotnisko uzyskało także pozwolenie na budowę. Prace niedługo się zaczną.

Rozbudowa terminala dla pasażerów to konieczność, wziąwszy pod uwagę, że Polacy latają coraz chętniej, a Kraków jest bardzo popularnym lotniskiem. Obecnie znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów, zaraz za Okęciem. Rozbudowa pozwoli jednak na znaczne zwiększenie możliwości.

W styczniu 2024 roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Jak można przeczytać na stronie lotniska, obiekt ma zostać dostosowany do obsługi 12 mln pasażerów w ciągu roku. Rozbudowa będzie odbywała się etapami. Plany robią wrażenie:

  • 19 dodatkowych stanowisk check-in,
  • 9 dodatkowych stanowisk security,
  • 11 dodatkowych bramek,
  • 10 dodatkowych punktów kontroli dokumentów na odlotach,
  • 8 dodatkowych punktów kontroli dokumentów na przylotach.

Balice rozbudowują się w bardzo szybkim tempie. Już niedługo zauważymy zmiany. Lotnisko już planuje bicie kolejnych rekordów.

Źródła

  • https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/krakow-airport-bedzie-mial-nowa-droge-startowa-i-ogromny-terminal-pasazerski-aa-rTab-Zptg-vABP.html?utm_source=facebook&utm_medium=organic&utm_campaign=budujesiewpolsce&utm_content=post-link&fbclid=IwAR3xFGOgyvWQ4pu6seYUrvtwxQ30KMzJVkbRkboxIIqirPbeLkezuXVLoj8 dostęp 17.01.2024
  • https://www.krakowairport.pl/pl/firma/lotnisko/inwestycje/krk-2036/rozbudowa-terminala-pasazerskiego dostęp 17.01.2024
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto