Lotnisko pod Szczecinem doczeka się kapitalnego remontu. Koszt rozbudowy zaskakuje

Lotnisko Szczecin-Goleniów doczeka się kapitalnego remontu
Lotnisko Szczecin-Goleniów doczeka się kapitalnego remontu, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 06.01.2024 r., 18:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Lotnisko Szczecin-Goleniów uchodzi za jedno najbardziej wysłużonych w Polsce. W związku z tym w niedługim czasie czekają je ogromne zmiany. Władze lotniska zapowiedziały kapitalny remont. W kolejnych latach zwiększyć się ma również liczba podróżnych. Zgodnie z zapowiedzią, w 2025 roku podszczecińskie lotnisko obsłuży ok. 600 tys. pasażerów. Ile będzie kosztować modernizacja lotniska? Koszt rozbudowy zaskakuje.

Port w Goleniowie nie wygląda najlepiej

Lotnisko Szczecin-Goleniów wypada dość blado na tle pozostałych portów lotniczych w Polsce. Terminal główny oddany do użytku w 2006 roku kompletnie nie pasuje do współczesnych realiów. Jest ciasny, niewygodny i niesprzyjający pasażerom, którzy oczekują na samolot. W związku z tym władze lotniska w Goleniowie zapowiadają olbrzymie zmiany. Szykuje się modernizacja, a także rozbudowa słynnego terminala.

Liczba pasażerów wciąż rośnie. Rosną też wymagania oraz ilość odbywanych dziennie lotów. Rzecznik lotniska, Krzysztof Domagalski, w kwestii kapitalnego remontu jest jednoznaczny. Z jego rozmowy z TVP3 wiadomo, że mocno powiększone zostaną m.in. sala odlotów i przylotów, a także hol główny. Dzięki modernizacji podróżujący będą mogli spędzać czas w komfortowych warunkach, gdzie nikt nie będzie sobie przeszkadzać w odpoczynku. Zwiększona powierzchnia pozwoli pasażerom wygodnie oczekiwać na lot.

Prace budowlane ruszą w 2025 roku

Jak twierdzi rzecznik lotniska Szczecin-Goleniów, port lotniczy przystosowany był do obsługi mniejszych samolotów. Sala przylotów i odlotów oraz bagażownia obsługiwały samoloty, które mogły pomieścić do 100 pasażerów. Jeszcze kilkanaście lat temu miejsca na lotnisku było sporo. Wraz z rozwojem czarterów i low-costów potrzeby wzrosły i lotnisko nie jest już wystarczające. Obsługiwane obecnie maszyny lotnicze są nawet dwa razy większe niż kiedyś.

Lotnisko w Goleniowie uruchomi procedury związane z projektem budowy już w tym roku. Ruszyć mają też procesy dotyczące uzyskania niezbędnych pozwoleń na modernizację i rozbudowę lotniska. Remont podszczecińskiego portu lotniczego ma się rozpocząć w 2025 roku. Przewidywany czas zakończenia prac to drugie półrocze 2026 roku.

Koszt rozbudowy lotniska Szczecin-Goleniów

Władze portu lotniczego planują powiększyć sale odlotów do 3500 m2. Powierzchnia sali przylotów zwiększy się do 800 m2, z kolei hol główny powiększony będzie do 1000 m2. Oczywiście są to szacunkowe liczby, zakładane przez władze lotniska. Zwiększyć ma się również liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Aktualnie są tylko dwa, jednak docelowo będzie ich pięć. Koszt modernizacji i rozbudowy lotniska Szczecin-Goleniów szacowany jest na ok. 40 mln złotych.

Port lotniczy zamierza obsłużyć w tym roku aż 500 tys. podróżnych. Właśnie taki wynik lotnisko ostatnio odnotowało przed pandemią, czyli w 2019 roku. W 2025 ma to być już powyżej 600 tys. pasażerów. Szczecin-Goleniów jest jednym z nielicznych lotnisk w Polsce, gdzie liczba podróżnych wciąż nie wróciła do poziomu sprzed pandemii. Mimo to port lotniczy zakłada wzrost ruchu pasażerskiego.

Lotnisko w Goleniowie uruchamia nowe loty

Rozbudowa podszczecińskiego lotniska to jednak nie wszystko. Port liczy również na rozwój siatki połączeń. Latem wrócą połączenia linii Ryanair m.in. do Dublina. Z końcem kwietnia pojawią się loty czarterowe do tureckiego kurortu Antalya, w maju dolecimy czarterami do Linz i Graz w Austrii, a od czerwca do lubianego przez turystów Burgas w Bułgarii.

Władze lotniska zakładają obsługiwanie większej liczby czarterów. Już cieszą się z uruchomienia kolejnych kierunków. Niewątpliwie wpłynie to na rozwój portu lotniczego pod Szczecinem.

Samolot linii Ryanair
Samolot linii Ryanair, fot. Alexandre Rotenberg
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto